Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Emrah Subaşı’nın 2019 senesi boyunca oynadığı en iyi video oyunları

2019 senesi, sürprizleriyle öne çıkan bir video oyunu dönemi oldu.

Henüz genç bir internet sitesi olmamıza karşın, gelenekselleşeceğine inandığım bir yazıyı kaleme almak istiyorum. Sevgili kardeşim Kaan Gezer tarafından da bir benzeri hazırlanan şahsıma göre 2019 senesinin en iyi oyunları temalı bir yazı okuyacaksınız. Bunun bir liste olmasını istemedik ve kendimize göre bazı bölümlere ayrıldık. Emrah Subaşı olarak benim 2019 senesi boyunca deneyimlediğim ve adını bir kez daha anmak istediğim video oyunlarını alt satırlarda bulabilirsiniz.

Eğer arzu ederseniz, birazdan göz atacak olduğunuz listede, Kaan Gezer gibi platformlara göre bir yapı oluşturmadım. Bu yazıda; objektif bir bakış açısıyla 2019 senesinin en iyi oyunları, şahsi video oyunu zevklerime göre 2019 senesinde en çok eğlendiğim yapımlar, 2019 senesinde yine benim açımdan sürpriz yapan video oyunları gibi bazı sınıflandırmalar göreceksiniz. Bunların arasında, yine şahsıma en fazla vakit harcatan oyunlar ve aile oyunları gibi sınıfların bulunduğunu hatırlatıp, sizleri şahsıma göre 2019 senesinin en iyi oyunları neler sorusunun yanıtıyla baş başa bırakayım.

Emrah Subaşı'nın 2019 senesi boyunca oynadığı en iyi video oyunları

2019 senesinin en iyi oyunları bana göre hangileri?

Listeme başlamadan önce küçük birkaç hatırlatma yapmak istiyorum: Birazdan göreceğiniz yapımlar, 2019 senesinde çıkışını gerçekleştiren ve şahsen deneyimlediğim yapımlardır. Şu oyunu nasıl listeye eklemezsin, bu da olmalıydı gibi itirazlar gelebilir. Bu itirazlardaki oyunları muhtemelen deneyimlememiş ya da kısa sürede unutmuş ve listeye koymaya değer görmemiş olabilirim. Eğer sizin de kendinize göre bir listeniz varsa, yorumlar kısmında bu listeleri paylaşmanız bizi memnun edecektir, diyerek Emrah Subaşı için 2019 senesinin en iyi oyunları temalı yazıma geçiyorum.   

Resident Evil 2 ve Sekiro: Shadow Die Twice

Birazdan kendi video oyunu zevkime göre 2019 senesi içerisinde deneyimlediğim ve en çok keyif aldığım yapıtlara değineceğim. Yalnız ondan önce sizlere iki oyundan bahsetmek istiyorum. Tamamen objektif bir bakış açısıyla değerlendirdiğimde; 2019 senesinde yılın oyunudur diyebileceğim 2 yapıt ön plana çıkıyor. Bu oyunlar, hemen üst kısmındaki başlıktan da anlaşılacağı üzere Resident Evil 2 ve Sekiro: Shadows Die Twice isimli yapımlar.

Bunlardan Sekiro: Shadows Die Twice, Dark Souls serisi ve benzeri yapımlarla video oyunu dünyasına büyük etki eden FromSoftware ekibinin en son yapımıydı. FromSoftware ekibi, kendi oluşturdukları türe yeni eklemeler ve farklı bakış açıları kazandırarak, farklı stüdyolar tarafından geliştirilen Dark Souls benzeri onlarca oyunun arasından yine bu türe en büyük katkıyı kendilerinin sağlayacaklarını gösterdiler. Bu iş böyle yapılır, diye bağıran bir video oyunuydu Sekiro: Shadows Die Twice.

Yine bu iş böyle yapılır diyebilen bir video oyunu daha 2019 senesi içerisinde karşıma çıktı ki bu da üstte belirttiğim gibi Resident Evil 2 oyunuydu. Pek çok özensiz yeniden yapım oyununun tersine, adeta yepyeni bir video oyunu gibi bir çıkış gerçekleştirdi Resident Evil 2. Etkileyici atmosferi olsun, tatminkâr vuruş hissi olsun, genel yapı itibariyle, 2019 senesinde yılın oyunu diyebileceğim 2 yapımdan bir tanesi de özüne sadık kalan bu Capcom yapımı oldu.

Gears 5 ve Star Wars Jedi: Fallen Order

Üst kısımda, objektif bir bakış açısıyla 2019 senesindeki en iyi oyunları olarak iki örnek gösterdim ama bu iki oyunu tamamen kalbimin sesini dinleyerek kaleme aldığımı söyleyemem. Her insanın kendi zevkleri ve tercihleri olur. 2019 senesi içerisinde, şahsen en severek ve eğlenerek oynadığın yapımlar hangisiydi diye sorarsanız, bunun yanıtını da Gears 5 ve Star Wars Jedi: Fallen Order olarak verebilirim.

Gears 5, şahsıma göre salt eğlence sunan, oyunun tekli oyunculu bölümlerini bitirene kadar oynama isteği uyandıran bir yapım olmayı başardı. Aslında, başaracağını önceden biliyordum çünkü siper mekaniği barındıran ve bu sistemi başarılı bir biçimde uygulayan yapımları oldum olası sevmişimdir. Gears of War serisi de haliyle ilgimi çeken bir seri oldu. Bu serinin en yeni üyesi konumundaki Gears 5 de hem eğlenceli ve başarılı mekanikleri, hem de genel yapısı itibariyle 2019 senesinin en iyi oyunları listeme girmeyi başardı.

Bir diğer oynarken keyif aldığım ve beni etkileyen yapım ise Star Wars Jedi: Fallen Order idi. Oyuncuyu fazlasıyla zorlayan Dark Souls benzeri yapımların aksine, bu mekaniği aksiyon unsurlarıyla birleştiren bir video oyununu uzun süredir aramaktaydım. Barındırdığı çeşitlilik ile Star Wars Jedi: Fallen Order, 2019 senesinin en iyi oyunları listeme, özellikle God of War oyununa olan benzerliklerinden ötürü girmeyi hak eden bir yapım oldu.   

Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville ve Concrete Genie

Gelelim, 2019 senesinin en iyi oyunları listemdeki şahsım adına sürpriz yapan oyunlara. Hemen üst kısımdaki başlıkta gördüğünüz üzere bu oyunlar Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville ve Concrete Genie isimli yapımlar oldular. Bir diğer deyişle, bana göre yılın sürprizini bu iki yapım gerçekleştirdi. Pek çok okurumuz, bu oyunlar hangi sürprizi yaptılar diye sorabilir ve ben de kısaca anlatabilirim.

İnternet sitemizde sürekli içerik ürettiğimizden ötürü, henüz çıkışını geçekleştirmemiş olan yapımlarla ilgili bilgileri sizlere aktarıyoruz bildiğiniz üzere. Video oyunlarına meraklı olan her insan gibi bizlerin de merakla beklediği, çıkışı için gün saydığı oyunlar olabiliyor. Plants vs Zombies: Battle for Neighborville ve Concrate Genie, bahsettiğimiz üzere şahsımı heyecanlandıran yapımlar arasına girememişlerdi fakat bu oyunları deneyimledikten sonra fikrim bir hayli değişti.

Her iki oyun da kabul etmek gerekirse birer baş yapıt değil ama tahminimden çok daha fazla beğenimi kazandılar.  Plants vs Zombies: Battle for Neighborville, hem tekli hem de çoklu oyunculu modlarıyla oldukça eğlenceli bir yapım olduğunu gösterdi. Concrete Genie ise beklentilerimin aksine, farklı bir mekaniği, dokunaklı bir hikayeyle sunmayı başaran, keyif veren bir yapım oldu. Haliyle 2019 senesinin en iyi oyunları listeme bu iki beklentilerimin üzerine çıkan yapımı eklemek istedim.

NBA 2K20, FIFA 20 ve Mortal Kombat 11

Açık söylemek gerekirse video oyunlarıyla olan yakınlığım başladığından beri, ki bu yaklaşık 30 sene öncesine dayanıyor, zamanımı en çok tüketen yapımlar spor ve dövüş oyunları olmuştur. Spor oyunlarına çok daha uzun süreler ayırsam da dövüş oyunlarının, atari salonları diye bilinen mekanlardan kalma bir anısı bulunuyor. Şahsıma göre de 2019 senesindeki en iyi dövüş oyunu olarak Mortal Kombat 11 oyununu bu listede bulundurmadan edemedim.

NBA 2K20 ise yine şahsi ilgimin odağında olan bir yapım. İnternet sitemizdeki içeriklerde de yer verdiğim üzere, NBA 2K serisinin oyunları çok büyük bir hayal kırıklığı yaşatmadığı takdirde, benim tarafımdan yılın en çok oynanan oyunları olacaklardır. Bu yıl da NBA 2K20 oyunu, özellikle MyTeam moduyla çokça zamanımı çalmayı başardı. Yükseltilebilir olan oyuncu kartları sayesinde, mikro ödemelere yönelmeye gerek duymadan, en azından tekli oyunculu kısımlarda ilerleyebildim ve ilerlemeye de devam edeceğim gibi görünüyor.

Futbol oyunları da yine 20 senedir aralıksız takip ettiğim yapımlar konumundalar. Bu 20 seneyi geçkin zaman diliminde FIFA ve Pro Evolution Soccer serisi arasında gidip geldiğim zamanlar çokça yaşandı. Yalnız, ilginçtir ki son 4 senedir, bir sene FIFA, diğer sene Pro Evolution Soccer serisinin oyunlarını bir yıl içerisinde daha fazla oynadım. 2019 senesinde ise tercihim FIFA 20 oldu. Özellikle sürükleyici yapıdaki oyun modları ve oyunun akışkanlığı bu tercihimde en büyük etkenlerdi.

Pokémon Sword ve Pokémon Shield ile Super Mario Maker 2

Ailenin, dünyadaki her şeyden önemli olduğu fikrini savunurum. Aile kavramına önem veren, iki çocuk babası bir insan olarak, 2019 senesinin en iyi oyunları listemde ailece oynadığımız ve memnun kaldığımız bazı oyunlara da yer vermek istiyorum. Bu oyunlar, genelde oğlumla deneyimlediğimiz, hatta oğlumun benden daha fazla üzerinde durduğu oyunlar olacak. Bu oyunlardan ilki olarak Super Mario Maker 2 oyunundan bahsetmek istiyorum.

Yediden yetmişe pek çok kişinin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm Super Mario Maker 2, özellikle çocukların hayal gücünü geliştirmesi açısından oldukça faydalı bulduğum bir yapım. 2019 senesi içerisinde çıkışını gerçekleştiren bu video oyunu, bir platform oyununun bölümlerini tasarlama imkanı sunmakla kalmayıp bunları dünyadaki diğer oyuncuların beğenisine sunmak gibi sosyal bir etkiyi de gösteriyor. Platform oyunu tasarlamak için Super Mario Maker 2 oyununun, dolu dolu bir yapıt olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim.

Bir diğer aile olarak ilgimizi çeken yapım ise Pokémon Sword ve Pokémon Shield isimli yapımlar oldu. Şahsen benim eğlendiğim, eksiklerini de görerek değerlendirdiğim bu oyunun, 8 yaşındaki oğlum için oldukça sürükleyici bir deneyim sunduğunu söyleyebiliyorum. Tabii, yaşı biraz daha büyük olan ve Pokémon serisinin daha eski oyunlarını deneyimleyenler için biraz kolay kaçabilecek olan bu yapımlar, çocuklar için oldukça ideal bir kıvamda hazırlanmış durumdalar. Haliyle, ailece ilgimizi çeken oyunlar kısmında bu yapımlara da yer vermek istedim.

2019 senesinin en iyi oyunları listesinde atlamak istemediğim yapımlar

Aslında listeyi hemen üst kısımda bitirecektim çünkü farklı sınıflara böldüğümde listenin çok daha uzun bir hale geleceğine inandım. Sizlerin vaktini daha fazla almamak adına, burada bir nokta koymuşken bazı yapımların adının bu listede geçmemesi içimi rahat ettirmedi. Bu yapımlar nelerdir diye soracak olursanız kısaca değineceğim. 2019 senesinin en iyi oyunları arasında, uzunca bir süre vakit geçirdiğim ve bu yazıda olmasını istediğim video oyunlarından bir tanesi Tom Clancy’s The Division 2.

Öyle çığır açan bir yapım olmamasına karşın, özellikle değerli çalışma arkadaşım Kaan Gezer ile eşli oyunculu deneyimlerimiz, bu oyunun listede olmasını gerektirdi bana göre. Uzunca bir süre geçirdiğimiz ve birlikte oynama keyfine vardığımız bu yapım, bir baş yapıt olmamasına karşın, oldukça sevdiğim siper mekanikleriyle harmanlanan eğlenceli bir video oyunuydu. Bağımsız geliştiricilere ait oyunların revaçta olduğu bir senede 2019 senesinde oynadığım en iyi bağımsız yapım olarak da Children of Morta oyununu hatırlatmak istiyorum.

Türkçe metin desteğiyle sunulan ve oldukça edebi bir dile sahip diyaloglar barındıran bu yapımı da adını anmayı hak ediyor. Son olarak, geçmişten günümüze gelen bir süper kahraman edasıyla karşıma çıkan Age of Empires II: Definitive Edition isimli yeniden yapım çalışmasına dikkat çekmek istiyorum. Yenilenen grafikleri ve Türkçe metin desteğiyle, ülkemizdeki geniş bir yaş aralığına, bu yapım sayesinde unutulmaya yüz tutan bir video oyunu türü hatırlatılabilir. Yazımı sonlandırırken, herkese hayırlı, mutlu ve sağlıklı bir 2020 yılı diliyorum.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x