Concrete Genie

Concrete Genie incelemesi

Masalsı bir dünyada, dokunaklı bir hikaye eşliğinde resim çiziyoruz.

Alışıldık oyun türlerinden sıkılanlar için oldukça farklı bir video oyununun incelemesiyle karşınızdayız. İnceleyeceğimiz oyun, Sony tarafından dağıtımı sağlanan ve bir PlayStation 4 ile PlayStation VR oyunu olan Concrete Genie isimli yapım. Duvarlara büyülü resimler çizerek bir kasabayı kurtarmaya çalıştığımız, Türkçe metin desteği bulunduran bu oyunun incelemesine fazla vakit kaybetmeden başlayalım dilerseniz. Bakalım, bu kez Sony nasıl bir deneyim yaşatacak oyunculara?

Concrete Genie

Concrete Genie ile hüzünlü ve renkli bir yolculuğa çıkıyoruz

Mutlu günlerin, kapkara bir sisle örtülmesine izin verir miydiniz? Eğer yetişkin biriyseniz, ailenizi o bölgeden uzaklaştırmak ve onların güvenliğini sağlamak istersiniz. Eğer bir çocuk iseniz, o karamsar durum sizi aileniz kadar etkilemeyecektir. Concrete Genie oyununda da bir çocuk olarak yapabileceklerimizin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. İncelediğim oyun, eskiden çok güzel olan bir kasabada geçiyor. Bu kasabayı saran kötülük, hayatın rengini de alıp götürmüş durumda. Yapmamız gereken şey ise kasabayı renklendirerek kötülüğü def etmek ve hayatı daha güzel bir hale getirmek.

Concrete Genie, duyurulduğundan itibaren tam manasıyla nasıl bir oyun olduğunu belli etmiyordu. Neler yapılması gerektiği, nasıl bir ilerleyişe sahip olduğu, videolar vasıtasıyla gösterilmişti ama net bir biçimde bu oyun anlaşılmıyordu. Nihayetinde bu oyunu deneyimlediğimde, karşımda genel itibariyle bir bulmaca oyunu gördüm. Yine de Concrete Genie için yalnızca bir bulmaca oyunu demek, biraz haksızlık olacaktır.

Bu yapımda, sınırlı açık dünya unsurları içerisinde; platform, gizlilik, aksiyon ve en farklısı olan çizim unsurlarını kullanarak ilerlemeye çalışıyoruz. Oyunun tanıtım videoları açıklayıcı değildi dedim, şimdi de ben kafa karıştırıyormuşum gibi geldi. İyisi mi oyunun işleyişini adım adım sizlere anlatarak ilerleyelim. Böylece, zihinlerde oluşan karışıklık ve merak duygusunu beraberce gidermiş olacağımızı düşünüyorum.

Concrete Genie, en basit şekilde söylersem, kasabanın belirli bölgelerindeki ampulleri yakmaya çalıştığımız bir yapıya sahip. Bu ampulleri yakabilmek için onların bulunduğu duvara resimler çizmemiz gerekiyor. Duvarları renklendirdiğimiz zamanlarda ışıkların parladığını görebiliyoruz. Bölgedeki tüm ampulleri yakmayı başardığımızdaysa ana kötülüğü yok ediyoruz ve bir sonraki bölgeye geçiyoruz. Temelde, oyunun işleyişi böyle fakat bu kadar basit değil. Pek çok engel önümüze çıkıyor ve bunlar geçmek için farklı yöntemler kullanmamız gerekiyor.

Concrete Genie

Yaratıkları mutlu edersek, onlar da bizi mutlu ediyorlar

İncelemesini gerçekleştirdiğim oyundaki ana karakterimizin adı Ash. Resim çizmeyi çok seven Ash, kasabadaki diğer çocuklar tarafından pek sevilmiyor. Çizim defterinin yırtılması ve sonrasında deniz fenerinde yaşanan bazı olayların ardından oyunun ana dünyasına geçiş yapıyoruz. Bahsettiğimiz afacanlar da oyunun büyük bir bölümündeki düşmanlarımız oluyorlar. Bu çocukların olduğu bölgelere gittiğimizde, peşimizden gelerek bize zarar veriyorlar ve bölgeye baştan başlamamız gerekiyor.

Bu arada söylemeden geçmeyeyim; Ash, deniz fenerinde kendi çizdiği yaratığın canlanması sonucunda bu maceraya atılıyor. Luna isimli bu yaratık bize oldukça dost canlısı davranıyor. Yol boyunca çizdiğimiz başka yaratıkların yardımıyla ilerleyişimizi sürdürüyoruz. Yaratıklar ne için gerekli diye soran okurlarımıza hemen yanıt vereyim: Bu yaratıklar, oyundaki bulmacaları çözmek için gerekliler ve renklerine göre bazı yeteneklere sahipler. Yaratıklardaki yetenekleri kullanarak, bölümlerdeki bulmacaları çözmemiz ve yola devam etmemiz gerekiyor.

Bir de yaratıkları mutlu ettiğimizde süper boya kazanıyoruz. Süper boya ne işe yarıyor diye merak edenler için hemen de söyleyeyim: Süper boyayla, kötülüğün sarmaşık gibi sardığı duvarlara resimler çizebiliyoruz ve o bölgedeki ampulleri yakabiliyoruz. Bir diğer deyişle, ampullerin olduğu duvarda siyahlı morlu sarmaşık benzeri kötülük işaretleri varsa, süper boyaya ihtiyaç duyuyoruz. Süper boyayı, çizdiğimiz yaratıklar bizlere sağlıyorlar. Bu arada az kalsın unutuyordum, bize eşlik eden yaratıklar duvarda bir resim olarak varlığını sürdürebiliyorlar.

Bizimle birlikte gelmeleri için arada bir bağlantı olması gerekiyor. Oyundaki bilmecelerin bazıları, bu bağlantıyı sağlamak için oluşturulmuş vaziyetteler. Sözü fazla dolandırmadan devam edeyim: Yaratıklardan faydalanmak için onları mutlu etmek ve eğlendirmek gerekiyor. Eğlendirme işini, ya orada hazır bulunan oyun eşyaları vasıtasıyla ya da yaratıkların istediği resimleri çizerek gerçekleştiriyoruz. İstedikleri şekillerin çizildiğini gören yaratıklar mutlu oluyor ve size süper boya ya da diğer yardımlarını sunuyorlar. Boyama demişken, oyunun temel özelliklerinden birisi olan boyama mekaniğini de yeri gelmişken anlatalım.

Concrete Genie

Concrete Genie ile sanatsal anlamda, farklı bir ilerleyiş yapabilirsiniz

PlayStation 4 için gelen bu yapımın en temel mekaniği boyama oluyor. Üst kısımda anlattığım gibi oyundaki ana amacımız, duvarları boyayıp kasabanın aydınlatılmasını sağlamak. Eğer bu yapımı edinirseniz, zaten ilk andan itibaren boyama işlemine dair eğitim çalışmalarına katılacaksınız çünkü ilerleyiş böyle devam ediyor. Ben yine de boyama yapmak için DualShock 4 kontrolcüsünün hareket duyarlılığı özelliğinden yardım alındığını söyleyeyim.

Kontrolcüdeki R2 tuşu, boyama işlemlerini başlattığımız ve gerçekleştirdiğimiz düğme oluyor. Boyama deyince aklınıza her istediğinizi duvara çizebilmeniz gelmesin. Oyunun açık dünyasında karşımıza çıkan kağıt parçaları sayesinde kazandığımız şekilleri, duvara çizebiliyoruz. Bunlar arasında hareket edenler, farklı yapıya sahip olanlar var. Bir diğer deyişle hazır resmi duvara kopyalamıyoruz. Örneğin, ağaç veya bir çiçek çizeceksek, imlecimizi aşağıdan yukarıya doğru kaydırmamız gerekiyor. Alanımızı çimenlerle kaplayacaksak, alt kısımda yatay bir biçimde kaydırma hareketi yaparsak, daha iyi verim alıyoruz.

Çizebildiklerimizin arasında, pek çok sayıda dinamik unsurun olduğunu da söyleyeyim. Bunlar arasında yıldızlar, kelebekler ve su gibi faktörler var. Ayrıca, resmimize fırtına, yağmur, güneş gibi farklı dinamik unsurları da ekleyebiliyoruz. Daha önce deneyimlediğim oyunlarda benzer bir yapıyla karşılaşsaydım, örnekler vererek açıklayabilirdim ama Concrete Genie oyununun en önemli özelliği bu çizim mekanikleri olduğundan ötürü, yaşamanız gerektiğini söyleyerek, yaratık çizimlerinden de biraz bahsedeyim.

Yaratıkları çizmek için oyunda belirli alanlar bulunuyor. Bu alanların önüne geldiğinizde yerde çizilmiş bir yaratık görüyorsanız, hemen yakınındaki duvara yeni bir yaratık resmedebiliyorsunuz. Yaratıkların ana gövdesi bize sunuluyor fakat kulakları, boynuzları, kuyruğu gibi ekleri kendimiz, yine yolda bulduğumuz sayfalar sayesinde ekliyoruz. Bulduğumuz her yeni parça, kütüphanemize ekleniyor ve çizilebilir oluyorlar. Yaratıklarımızı da çizdiğimize göre bölümlerin tasarımlarından ve yaratıkların ana etkilerinden bahsederek devam edelim.

Concrete Genie

Ateş, elektrik ve rüzgar için tuhaf yardımcılara sahibiz

İnceleme yazısının üst kısımlarında, oyundaki ana amacımızın, ampullerin bulunduğu duvarlara resimler çizerek bu ampulleri yakmak olduğunu belirtmiştim. Oyunda, bölümlerden oluşan bir açık dünya bulunuyor fakat işleyiş adım adım gerçekleşiyor. Bir diğer deyişle, oyunun hikayesiyle birlikte alanları açarak ilerliyoruz. Bahsettiğim alanlardaki ampulleri bulmak ve onlara ulaşacak yolları keşfetme işi bize düşüyor. Çok fazla takılırsak, oyunun ip uçları aracılığıyla yolumuzun gösterildiğini söyleyebilirim.

Bir bölgedeki tüm ışıkları yaktığımızda diğer bölgeye geçiş yaparak benzer işlemleri tekrar ediyoruz. Bu arada, hikayenin kopmadığını ve anlatının devam ettiğini görebilirsiniz. Ana karakterimizle uğraşan çocukların geçmişleri gibi duygusal anlar, geçiş kısımlarında sıklıkla karşımıza çıkıyor. Oyunun temeli resim çizmek olsa dahi, resimleri çizeceğimiz bölgelere geçişler yaparken bulmaca ve platform mekanikleri de işin içine giriyor. Açık söylemek gerekirse, bulmacaların öyle zihin yorucu bir özelliği bulunmuyor. Çok küçük yaştaki çocuklar bile bu bulmacaları kolaylıkla geçebilirler.

Oyunun platform unsurlarının da zorlayıcı bir yapısı olmadığını belirtmek isterim. Bir yere çıkılacaksa, rahatlıkla çıkabiliyorsunuz. Zaten, tırmanılacak bölgelerde beyaz işaretler gözünüze çarpacaktır. Bu arada, çizdiğimiz yaratıklardan sıklıkla yardım aldığımızı söylemiştim. Her bir bölümde, yeni bir yaratık rengiyle karşılaşıyoruz. Bunlar toplamda 3 çeşit oluyorlar ve kırmızı, sarı ve mavi renklerle birbirlerinden ayrılıyorlar.

Kırmızı renkli yaratıklar, kırmızı görünen nesnelere yakma özelliğine sahipler. Sarı renkli yaratıklar, elektrik gücüne kullanabiliyorlar ve bazı elektrik gereken bulmacaların çözümünü sağlıyorlar. En son tanıştığımız mavi renkli yaratıklarsa rüzgar yeteneğini barındırmaktalar. Bu mavi yaratıklarla da rüzgar gerektiren bulmacaları çözüyoruz. Yaratık yetenekleri kısmındaki çeşitlilik unsuru takdire değer ama bulmacalarda oldukça belli renkler var ki hangi yaratığı ne zaman ve nerede kullanmamız gerektiği çok bariz bir biçimde gözümüze sokuluyor.

Concrete Genie

Grafikler, gayet başarılı ve sanatsal bir biçimde tasarlanmış durumda

Concrete Genie oyununun son iki bölümü haricinde, üst kısımda bahsettiğim oynanış mekaniklerini kullanıyoruz. Oyunun son iki kısmındaysa biraz farklı mekanikler işin içine giriyor fakat detayları vererek sürprizleri kaçırmak istemiyorum. Siz yine de farklı bir aksiyon temasına ve ilginç bir sörf tekniğine hazırlıklı olun, diyerek devam edeyim. Bu arada oyunun potansiyeli varken, hikaye bazında biraz kısa sürdüğünü söyleyebilirim. Küçük de olsa bir açık dünyada geçen bu yapım daha fazla uzatılabilirdi.

PlayStation 4 için özel olarak çıkan bu yapımın grafiklerine ayrıca bir parantez açmak gerekiyor. Karşımızda alışılmadık, sanatsal bir grafik düzeni bulunmakta. Karakterler, sulu boyayla çizilmiş gibi sanatsal duruyorlar. Kasabanın ve oyun alanlarının da gayet başarılı bir görsel keyif sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Üstüne üstlük, kendi çizimlerimizi de kattığımızda görsel anlamda bizim de işin içinde olduğumuz bir şahesere bakmak büyük keyif veriyor.

Oyunun seslerinin ve müziklerinin de ayrıca takdire değer olduklarını düşünüyorum. Bulmaca türüne hikaye ve sanatsal grafikleri katarak, oldukça farklı bir yapım olarak Concrete Genie oyununun karşımıza çıkartıldığını söyleyebilirim. Bu yapımın performans anlamında bazı noktalarda sıkıntı oluşturduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Çok sık değil ama bazı noktalarda ani FPS düşüşlerine rastlayabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte, oyunun genel yapısına baktığımızda görsel bir ziyafete hazır olmanızı söylüyorum. Kendine özgü yapısıyla Concrete Genie, video oyunu dünyasına örnek teşkil edecek bir yapım olarak duruyor. Kendi içerisindeki çeşitliliği kullandığımızda, bu yapımın 7’den 70’e geniş bir yaş aralığına hitap edebileceğini görebiliyoruz. Dilerseniz, bu inceleme yazısındaki son sözlerim için sizleri bir alt bölüme alalım ve bu masalsı hikayeyi kendi aramızda biraz toparlayalım.

Concrete Genie

Concrete Genie, tadı damağınızda kalacak farklı bir video oyunu

Gerek hikayesi, gerek oynanış mekanikleri ve çeşitliliği, gerekse de sanatsal grafikleriyle karşımızda oldukça farklı bir yapım duruyor. Giriş kısmında belirttiğim gibi günümüzde sıklıkla rastladığımız video oyunu türlerinden sıkıldıysanız, incelediğim bu oyunu muhakkak denemenizi öneriyorum. Resim yapacak, farklı tarzları görecek ve bu oyunla hem duygulanacak hem de eğleneceksiniz.

Bazı yapımlar, farklı olurlar fakat kolay kolay keşfedilemezler. Sony, bunu nasıl yapacak bilmiyorum ama bu oyunun oldukça fazla kişiye duyurulması gerekiyor. Benim de itiraz ettiğim gibi biraz kısa ve kolay bir yapıyla hareket etsek de Journey oyunundaki gibi alışılmadık bir lezzet duruyor karşımızda. İster yetişkinlerin isterse de çocukların hayranlıkla oynayabileceği bir yapım Concrete Genie.

Concrete Genie
İçeriğinde, resim yapma ve platform mekaniklerine sahip olan Concrete Genie, özünde bir bulmaca oyunu olarak adlandırılabilir. Türkçe metin desteğine sahip olan bu yapımın, hikayesi ve sanat tasarımı oldukça başarılı biçimde oturtulmuş durumda. Farklı ve duygusal bir deneyim yaşamak isteyenler, daha önce benzerlerine pek rastlanmayan bir türdeki bu yapımı rahatlıkla satın alabilirler. Oyunun fiyatının da günümüzdeki yapımlara göre düşük bir çizgide olduğunu unutmamak gerekiyor.
Olumlu
Muhteşem sanat tasarımı ve grafikler.
Dokunaklı ve boşta kalmayan masalsı bir hikaye.
Benzersiz çizim mekaniklerinin bulmaca ve platform türü ile birleştirilmiş olması.
Çizilen yaratıkların farklı yeteneklerinin, oyunun genelinde kullanılabilmesi.
Dinamik unsurlarla duvarlara resim çizebilmenin sunduğu tarifsiz keyif.
Türkçe metin desteğine sahip olması.
Olumsuz
Hikayesi biraz kısa sürüyor, tadını damakta bırakıyor.
Bulmacalar çok kolay ve ilerlenecek yolu oyun gösteriyor.
Geniş alanlar yeterince kullanılamıyor, oyun biraz boş kalıyor.
9

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir