Gears 5

Gears 5 incelemesi

Gears 5 sayesinde Gears of War evrenine tekrardan geri dönmeye hazır mısınız?

Xbox Game Studios çatısı altından yeni bir video oyunu çıktı. Bu oyun, aslında Microsoft şirketinin en değerli birinci parti oyun serilerinden bir tanesine ait olan Gears 5. Bizler de bu video oyununa Xbox Türkiye sağ olsun, Xbox Game Pass Ultimate aracılığı ile sahip olabildik ve oyuna dair bir incelemeyi sizlere sunabildik. Eğer hazırsanız, hemen başlayalım bu video oyununa göz atmaya.

Gears 5

Gears 5 oyununda dikkatinizi çekecek ilk şey, oyunun dili

Hemen yukarıdaki başlığımdan da okuyabileceğiniz gibi bu video oyununda dikkatinizi çeken ilk şey, oyunun dili; bu oyun, Türkçe metin desteği ile karşımıza çıkıyor. Oyunun arayüzünü ve alt yazılarını dilerseniz Türkçe yapabiliyorsunuz. Eğer bu video oyununu yabancı bir dilde oynamak istiyorsanız, Xbox Türkiye ekibinin böyle güzel bir desteği bulunuyor oyunun içerisinde.

Gears 5 oyununun Türkçe hale getirilmiş olduğunu anladığınız vakit, oyun sizi direkt olarak eğitici bir bölüme sokuyor. Bu bölümde, oyundaki önemli karakterlerden birini kontrol ediyoruz ve oyunun temellerini gayet güzel bir şekilde öğrenebiliyoruz. Ben, Gears of War 4 oyununu aylar öncesinde oynamıştım ve bu öğretici bölüm, bana ihtiyacım olan her şeyi verdi.

Oyunun daha bu öğretici bölümünü oynarken bile oyunun temel mekaniklerinden birinin çok eğlenceli ve başarılı olduğunu fark edebiliyorsunuz. Bu mekanik, tabii ki silah kullanma ve ateş etme. Özellikle pompalı tüfekleri kullanmak bu oyunda oldukça zevkli. Açıkçası bu iyileştirmelerden memnun kaldım; Gears of War 4 oyununun silah mekanikleri pek hoşuma gitmemişti.

Öğretici bölüm devam ederken, oyun içerisinde bolca kullanabileceğiniz bitirici hareketleri, komboları ve birkaç detayı da görebiliyorsunuz. Mesela, düşmanlarınız sakat kaldığı zaman bir siperin arkasına geçip, kurtarılmayı bekleyebiliyor. Bu benim hoşuma giden ufak bir detay oldu. Aynı şeyi biz de yapabiliyoruz; oyun boyunca yanımızda olan arkadaşlarımız, sakatlandığımız zaman bizi kurtarabiliyor.

Gears 5

Başarılı bir girişten sonra oyun için heyecanlıyız

Uzun zamandır bir Gears of War oyunu oynamamıştım ve Gears 5 oyunun açılışı açıkçası beni heyecanlandırdı. Bu heyecanıma da hiç pişman olmadığım; oyundaki hangi modu oynamak isterseniz isteyin, temel oynanışın çok eğlenceli ve akıcı olduğunu fark edeceksiniz ki böylesine bir video oyunu için de bence eğlenceli oynanış ve akıcılık oldukça önemlidir.

Şimdi, oyun modları demişken o konuya biraz girmek istiyorum. Oyunun hikaye modu Sefer olarak geçiyor; klasik çevrim içi modu Karşılıklı olarak geçiyor; eşli oyunculu modları da Kaçış ve Sürü olarak geçiyor. Ben şu an tüm bu modları deneyimledim ve bana en eğlencelisi tabii ki öncelikle Sefer, ardından da Sürü olarak geldi. Ardından da Kaçış modunu beğendim ama klasik Karşılaşma pek ilgimi çekmedi.

Bu video oyununun hangi çevrim içi modunu oynarsanız oynayın, sizi bolca kozmetik ögesi bekliyor; oyundaki karakterler ve silahlar özelleştirilebilir halde sunuluyor. Ayrıca oyunda Operasyon isimli bir sistem bulunuyor. Bu sistem sayesinde oyuna sezonluk içerikler geliyor ve Sefer modu hariç diğer tüm modlar, sezonluk güncellemeler sayesinde taze tutuluyor, oyunculara yeni içerikler sunuluyor.

Oyun henüz daha yeni çıktığı için Operasyon sistemini pek deneyimleyemedik ama oyunda her seviye için ödüller olması; silahların ve karakterlerin özelleştirilebilir olması benim sevdiğim bir şey. Eğer çevrim içi modları oynayacak olursam, bu kozmetik ögelerin beni oyunda tutacağını biliyorum. Ayrıca bu oyunda mikro ödemeler de bulunuyor ama herhangi bir agresiflik olduğunu söyleyemem bu sistemde.

Gears 5

Gears 5, oyun modlarında çeşitlilik sunuyor

Yine Sefer modunu bir kenara bırakıp, çevrim içi modlardan bahsetmeye devam etmek istiyorum. Öncelikle, pek hoşuma gitmemiş olan Karşılıklı modundan bahsedeyim. Bu mod, oldukça hızlı ve akıcı bir yapıya sahip. Yalnız, bu akıcılığa rağmen Karşılıklı modundan hiç zevk almadığımı ve inceleme sonrasında da bu oyun moduna tekrar dönmeyeceğimi bilmenizi isterim.

Zevk aldığım oyun modları da oldu tabii ki ve onlar da Kaçış ile Sürü. Kaçış hakkında diyebileceğim pek bir şey bulunmuyor; bana çok fazla özelliği olmayan, güzel bir çevrim içi oyun modu gibi göründü. Sürü ise bana inanılmaz uzun geldi. Sürü modunda dalga dalga gelen düşmanlara ve bölüm sonu canavarlarına karşı 50 tur boyunca hayatta kalmak gerekiyor ve ben, 15. turdan sonra sıkılıyorum.

Tabii ki oyunun ortasında karşılaşmayı terk edebiliyorsunuz ve ödüllerinizi alıyorsunuz ama böyle yapınca takım arkadaşlarınızı yarı yolda bırakıyorsunuz. Tabii bu konuyu pek kafaya takmayabilirsiniz; herkes aynı şeyi yapıyor. Bana soracak olursanız, bu oyun modunda daha kısa süren alt modlar oluşturulmalı; 50. tura kadar dayanmak, öncelikle psikolojik bir savaş gibi görünüyor.

Sefer modundan birazdan bahsedeceğim ama demek istediğim şudur ki Gears 5 oyununun Sefer modunu bitirdikten sonra, sizleri uzun süreli bir macera kesinlikle bekliyor. Özellikle Kaçış ve Sürü modlarını deneyimlemenizi öneriyorum; ister arkadaşlarınızla oynayın, isterseniz yabancılarla oynayın, bu oyun modlarından rahatlıkla zevk alabiliyorsunuz.

Gears 5

Sıra geldi Sefer moduna

Tamam, Gears 5 oyunundaki çevrim içi modlar güzel ama ben buraya hikayeyi deneyimlemeye geldim. Gears of War 4 oyununun hikayesini ve bu hikayenin sunumunu beğenmiştim ve bu yüzden de yeni oyuna karşı beklentilerim biraz yüksek idi. Yine de bu beklentilerim, oyun tarafından rahatlıkla karşılandı. Özellikle, seriyi ilk defa oynayacak oyunculara verilen destek de ilgimi çekti.

Şöyle ki Sefer moduna girmeden önce hem bu serinin geçmişini anlatan, hem de Gears of War evreninin şimdiki durumunu gösteren iki farklı video bulunuyor. Bu iki videoyu da izledikten sonra, Gears 5 oyununun Sefer modunu oynamamak için hiçbir sebebiniz kalmıyor. İsterseniz seriye ilk defa adım atmış olun, isterseniz de serinin klasik bir oyuncusu olun; Sefer moduna kolaylıkla adım atabilirsiniz.

Sefer modu, çevrim içi olarak eşli oyuncu ve zorluk seviyesi desteği veriyor. Ayrıca, bu oyunda bölümleri oynarken de zaman zaman bazı karakterleri kullanmanız, senaryodan ötürü zorunlu tutuluyor. Klasik olarak toplanabilir ögeler, yardımcı robotumuza emir verebilmemiz; diyalogların çeşitli ve dinamik olması da benim en çok hoşuma giden şeylerden.

Gears 5 oyununun Sefer modu çok çizgisel bir şekilde başlasa da ikinci ve üçüncü bölümlerde bu çizgisellik bozuluyor; dördüncü bölümde ise hikaye biraz heyecanını kaybeder bir hale geliyor. Bu sebepten ötürü aslında Sefer modu için kusursuz bir oyun modu diyemeyeceğim ama yine de oynadığım en iyi Gears of War modlarından bir tanesi idi Sefer.

Gears 5

Gears 5, kusursuz bir oyun da değil

Sefer modu üzerinden ilerleyip, çok küçük bir kusurdan bahsetmek istiyorum. Şimdi, bu video oyunu, oynanış açısından sürekli olarak 60 FPS gibi bir deneyim sunuyor. Oyunu ben Xbox One X ile deneyimledim ve performans konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yalnız, bazı sinematik anlarda oyunun 30 FPS değerine düşüyor olması, benim için oyunun akışını çok bozdu.

Biliyorum, o sinematikleri 60 FPS değerinde, aynı kalitede çalıştırmak imkansız olacaktır ama yine de akışın bozulması benim canımı sıktı. Yine de hikayenin dördüncü bölüme kadar çok hoş ve ilgi çekici bir şekilde ilerliyor olmasını sizlere söylemek isterim. Ayrıca, bu oyunda yetenek yükseltme gibi ögeler olduğu için de sürekli kendinizi gelişiyor gibi hissedebiliyorsunuz.

Gears 5 oyununun Sefer modunda iki farklı güzel şey dikkatimi çekti. Bu şeylerden ilki mini bölüm sonu canavarları ve klasik bölüm sonu canavarları. Tüm bu karşılaşmalar, ilk defa gerçekleştirildiğinde güzel bir sunuma sahip ve bölüm sonu canavarı için gerçekten heyecanlanıyorsunuz. Ayrıca oyunun Sefer modunda da birçok animasyon bulunuyor; elinizdeki silaha göre animasyonlar değişiklik gösterebiliyor.

Yani, şöyle bir baktığımız zaman Gears 5 için hazırlanmış olan Sefer modunun çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Eğer bu oyun modunda ani FPS değişiklikleri olmasaydı ve hikayenin güzelliği, dördüncü bölümde kendisini kaybetmeseydi, Sefer için kusursuz bir oyun modu bile diyebilirdim ama şu an diyemiyorum. Yine de Sefer, bu oyunun en güzel modu. Bunu tartışmaya gerek bile yok.

Gears 5

Grafiksel bir şölene hazır olun

Sıra geldi bu video oyununun görselliğine. Bu görsellik, çevrim içi modlarda ve Sefer modunda değişiklik gösteriyor. Çevrim içi modlarda daha fazla oyuncu olduğu için grafiklerde bir tık düşüş görünse de kusursuz, 60 FPS deneyimindeki bu oyun modları, güzel bir görsellik sunuyor. Yani, eğer Sefer moduna girmeden önce çevrim içi modları denemek isterseniz, grafikler anında sizi etkiliyor.

Sefer moduna girdiğiniz zaman ise grafiksel bir şölen sizi bekliyor; bu moddaki neredeyse her şey çok güzel görünüyor. Karakterler neredeyse kusursuz bir görünüme sahip; çevre ise detayları ile birlikte karakterlerden çok daha güzel görünmeyi başarabiliyor, özellikle de sinematik anlarda. Tüm bunları göz önünde bulundurduğum zaman da bu video oyununun görselliği hakkında olumsuz bir şey diyemiyorum.

Performans konusundan zaten bahsetmiştim. Bu sebepten ötürü de performansı geçip, direkt olarak ses konusuna geliyorum. Öncelikle, oyundaki orijinal seslendirmeler benim hoşuma gitmedi. Nedendir, bilemiyorum ama oyundaki birçok karakterin seslendirmesi bana çok yapmacık, yer yer kasıntı geldi. Ayrıca bu seslendirmeleri, oyuna da pek yerleştiremedim.

Seslendirmeler haricindeki müzikler ve diğer ses efektleri de beni memnun etti. Yani, müzikler çok akılda kalıcı değil. Ses efektleri de kesinlikle ortalama üstünde. Yine de bu ögeleri birleştirdiğiniz zaman, sunum açısından neredeyse kusursuz bir video oyunu görüyoruz. Seslendirmeler ortalama üstü, performans neredeyse kusursuz, görsellik ise tek kelime ile kusursuz. Daha ne olsun?

Gears 5

Gears 5, denemek isteyeceğiniz bir video oyunu

İnceleme yazımı artık sonlandırmak istiyorum. Bu yüzden de oyunu şöyle bir özetleyeceğim. Öncelikle, bu oyunda en sevdiğim mod kesinlikle Sefer oldu; neredeyse kusursuz bir deneyim yaşattı bana. Sunulan görsellik, performans ve tabii ki anlatılan hikaye gayet başarılı idi. Tabii ki o modda değiştirmek istediğim şeyler olurdu, iyileştirilmesi gereken şeyler olurdu ama onlar göz ardı edilebilir şeyler.

Eğer Sefer modunu bitirdikten sonra Gears 5 deneyimi yaşamaya devam etmek istiyorsanız da bence en kötü yol olacaktır Karşılıklı modu; bu mod bana pek eğlenceli gelmedi. Nedendir, bilemiyorum ama bu oyun modunu oynarken pek eğlenmedim. Bunun tam tersi olarak da Kaçış ve Sürü modlarını oynarken çok eğlendim. Bu oyun modlarına, Sefer ardından geri döneceğime adım gibi eminim.

Operasyon sistemi sayesinde sezonluk olarak güncellenecek oyun modları yer alıyor ve bu sayede kendinizi bu video oyununa uzun bir süre boyunca bağlayabilirsiniz. Ayrıca kozmetik ögelerden hoşlanıyorsanız da Kaçış, Sürü ve Karşılıklı gibi oyun modlarını sürekli oynamak için bir bahaneniz olacak demektir. Yani, bu oyun sizi uzun bir süre boyunca idare edebilir.

Söylemek istediğim şudur ki Xbox Game Studios çatısı altından gelen bu video oyunu, kesinlikle oynanmayı hak ediyor. İsterseniz bir hikaye modu deneyimi arıyor olun, isterseniz de eşli oyuncu temelli çevrim içi bir deneyim; bence Gears 5, sizlere bu deneyimi güzel bir şekilde, kolaylıkla yaşatacaktır ve sizler de bu deneyimden memnun kalacaksınızdır.

Eğer üçüncü şahıs bakış açısından oynanabilen nişancı oyunlarını seviyorsanız, Gears 5 oyununu kesinlikle denemenizi öneriyoruz. Gears of War serisi, o türün en iyi oyunlarını barındıran bir seri ve Gears 5 de o seriyi kesinlikle bir adım ileri taşıyabilen bir video oyunu. Temel oynanış, görsellik, performans, içerik... Aklınıza gelebilecek her şey bu video oyununda gayet başarılı bir şekilde yer alıyor. Microsoft ve The Coalition ekipleri kesinlikle tebrik edilmeli bu yapıt için.
Olumlu
Grafiğin, performansın ve seslerin başarılı olması.
Klasik ve yeni mekaniklerin kusursuz olması.
Yeterli seviyedeki Türkçe metin desteği.
Her açıdan akıcı bir oynanış sunulması.
Olumsuz
Karşılıklı modu çok sıradan ve ilgi çekici değil.
Sefer modunda ani FPS farkının sık yaşanması.
Sürü modunun sıkıcı olabilmesi.
Hikayenin bir noktadan sonra etkisini kaybetmesi.
8.9
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir