Call of Duty: Black Ops IIII geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Bu duyuru hakkındaki fikirlerimi şimdilik başka bir yazıya saklayacağım çünkü bu yazımda, duyurudan değil de bu duyuru sonrasında yaşanacak olan olaylardan bahsedeceğim. Bahsedeceğim bu konu, artık Call of Duty oyununun da çevrim içi servis modelini benimseyip, her sene yeni bir oyunla karşımıza çıkmaması hakkında olacak. Bu arada, her sene farklı bir stüdyonun yeni bir Call of Duty oyunu yaptığını biliyorum ama ben Call of Duty: Black Ops 4 ile alakalı fikrimi zaten o nokta üzerinden yürütmeyeceğim. Rahat olunuz.

Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4, bir çevrim içi servis olmaya hazır mı?

Öncelikle, genel olarak Call of Duty serisi artık Call of Duty: Black Ops IIII ile tam bir çevrim içi servis oyunu olma kıvamına geldi. Oyunda senaryo modu yok, daha derin bir zombi modu var, çoklu oyuncu modu zaten aynen devam ediyor, bir de tüm bunların üzerine Blackout geldi. Tüm bu oyun modları üzerinden en az 2 veya 3 sene boyunca çevrim içi servis modeli bizce çok güzel bir şekilde işletilebilir.

Treyarch ekibi halihazırda bu model ile de yakın sayılır zaten. Dönüp Call of Duty: Black Ops III oyununa bakmanız yeterli. Ekip, 2018 senesinin ilk çeyreğine kadar yeni içeriklerle güncelledi oyunu. Bu oyun 2015 senesinde çıkmıştı ve bu kadar sene boyunca da oyun, çevrim içi servis modeli ile az çok oyuncu kitlesini korumayı başardı. Bu da zaten oyunun çevrim içi servis olabilme potansiyelini gösterdi.

Treyarch bu durumun ilk ipuçlarını da verdi

Call of Duty: Black Ops 4 duyurulduğu zaman oyunun herhangi bir özel sürümü duyurulmadı ama duyuru ardından bazı sürümler sızdırıldı oyun için. Sızdırılan bu sürümlerde ise oyun için herhangi bir ek paket ve sezonluk geçiş ögesinin görülmemesi ilgi çekti. Ayrıca oyunun ön sipariş sayfalarında da herhangi bir şekilde ek içeriklerden bahsedilmiyor. Yani, şu an oyuna baktığımız zaman ek paketsiz bir yapıt görüyoruz.

Treyarch ve Activision ekipleri eğer ek paket sistemini oyundan tamamen kaldırıyorsa, çevrim içi servis modeline açıkça hazırlanılıyor demektir. Çünkü öbür türlü mikro ödemeler üzerinden kazanç direkt olarak sıfıra düşecektir. Peki, Call of Duty: Black Ops IIII gerçekten bir çevrim içi servis olarak karşımıza çıkarsa, bu serinin gelecek oyunları için ne demek olacak?

Black Ops 4

Bu model kullanılacaksa, oyunların daha fazla zamana ihtiyacı olacak

Call of Duty serisindeki video oyunlarının 3 senede geliştirildiğini halihazırda biliyorum. Evet, serinin her sene yeni oyunu çıkıyor ama Activision bünyesinde bu seri üzerinde çalışan 3 geliştirici ekip olduğu için her ekip, 3 senelik bir çalışma ile düzenli olarak her sene 1 video oyunu piyasaya sürebiliyorlar. Eğer seri, çevrim içi servis modeline dönüşecekse bu sistemin de değişmesi gerekiyor.

Halihazırda 3 senede geliştirilen bu video oyunları, bence 3 seneden 6 seneye çıkartılmalı. Böylece her 2 senede 1 yeni Call of Duty oyunu görebiliriz ve çevrim içi servis modeli de 2 senelik bir süreçte çok güzel işleyebilir. Ayrıca bu durum geliştirici ekiplere de çok daha fazla zaman verecektir. Bu şekilde belki serinin kalitesi de biraz yükselebilir. Activision da 1 taşla 2 kuş vurabilir.

Çevrim içi servis modeli nasıl bu seriye eklenebilir?

Aslında cevaplaması en kolay soru bu. Dediğim gibi, serinin en güncel oyununda üç farklı çevrim içi mod bulunacak ve bu durum inanılmaz güzel bir fırsat. Öncelikle, serinin asıl çevrim içi modu zaten birkaç senedir hafif hafif çevrim içi servis modelini kullanmaya başlamıştı. Bu yüzden Activision ekibi, aynı sistemi bu oyunda da kullanmaya devam edecektir. Ek paketler oyundan kaldırılacaksa, daha da yoğun bir şekilde bu sistem kullanılır tabii.

Blackout veya Battle Royale modu zaten doğuştan çevrim içi servis olmaya hazır. Oyunun geneli, Black Ops serisinin 10. yılını kutladığı için 1 sene boyunca bu temada içerikler üretilebilir, ikinci senede ise daha farklı bir temaya kayılabilir. Fakat açıkçası zombi modunda çevrim içi servis nasıl kullanılır, bilemiyorum çünkü serinin yeni oyunlarındaki zombi modları benim pek hoşuma gitmiyor. Ben hala Call of Duty: World at War dönemindeki modda kaldım.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster