Video oyunu dünyasındaki tek kişilik senaryo modu denildiğinde ilk akla gelen FPS serilerinden olan Call of Duty; yeni oyununda senaryo modunu bulundurmayacak. Nasıl olmaz, imkansız, senaryo modu olmadan bu serinin oyunları oynanır mı diye yakınılırken, yapılan tanıtımlar sonrasında gerçekten de tek kişilik modun, Call od Duty: Black Ops IIII oyunun bünyesinde olmadığı görüldü. Bazı oyuncular şaşkınlıkla alınan karara tepki gösterirken, aslında bu yakınma için bir hayli geçerli sebeplerin olduğunu istatistiklere baktığımızda görüyoruz. Sizler de haberimizi incelediğinizde Call of Duty: Black Ops 4 oyununda, neden senaryo modunun bulunmadığını anlayacaksınız.

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4 oyununun senaryo modu rağbet görmeyecek miydi?

Xbox temalı video oyunu temelli haber sitesi TrueAchievements analistleri tarafından; sevilen FPS oyunları ve bazı aksiyon oyunlarının, senaryo modlarının oynanma ve bitirilme oranları hesaplandı. Tabii bu oranları öğrenebilmek için, tek tek milletini evini gezerek, oyunda ne kadar ilerledikleri sorulmadı. Oyunlarda, platformlara göre farklılık gösteren kupa kazanımları ve başarımlar hesaplandı. Yani, tek kişilik senaryo modlarında alınan kupaların oranları bulundu. Call of Duty, Battlefield, Batman: Arkham ve Dead Space gibi video oyunları serileri üzerinde yapılan bu veri bazlı araştırmaların sonuçları, gayet ilgi çekiciydi.

Call of Duty serisinin oyunlarının, senaryo modlarında alınan kupaların oranlarına bakıldığında, ilginç biçimde en çok rağbeti, PC platformuna çıkışını gerçekleştirmeyen Call of Duty 3 oyununun gördüğünün farkına varıyoruz. Bu oyunu oynayan kişilerin tek kişilik bölümlerdeki kupa ilerleme oranı %35,91 olarak görülüyor. Aynı oyunu oynayanların %74.01’i girişteki eğitim kısmını geçerken, yalnızca %25.67’si, senaryo modunu tamamlamış durumda. Call of Duty serisinin en az tek kişilik ödül kazanılan oyununun ise Call of Duty: Black Ops III olduğunu görüyoruz. Bu oyunda oyuncular, ortalama olarak yalnızca %4’lük bir kupa kazanımı başarabilmişler. Dileyen okurlarımız, bu seriye dair tek kişilik oynanışa dair kupa kazanımı oranlarını, haberimizdeki görseldeki tablodan inceleyebilirler.

Call of Duty: Black Ops 4

Diğer video oyunlarının senaryo modlarında alınan kupa oranları

Bu çalışmanın yalnızca tek bir seri için yapılmadığını belirtmiştik. Dilerseniz diğer video oyunlarının tek kişilik senaryo modu kazanım oranlarına beraberce bakalım. Seriler olarak gidersek Battlefield 3, %30,75; Battlefield 4, %21,11 ve en son çıkışını gerçekleştiren Battlefield 1 ise %18,68 oranında, tek kişilik senaryo ilerlemesi kaydedilmiş oyunlar. Bahsettiğimiz oran; Gears of War 4 oyununda %35,35, Star Wars Battlefront II oyununda %38 civarında ölçüldü. Titanfall 2 oyununda ise %34,71’lik bir oran yakalamış olduğu belirtildi.

Konuyu açıklayalım derken biraz uzattık ama bazen istatistikler, sözcülerden daha fazla anlam ifade edebiliyor. Uzun lafın kısası; oyuncular tek kişilik senaryo bölümlerini hakkıyla oynamıyorlar ve büyük bir kitlenin ilgisini, yalnızca çevrim içi oyun modları çekiyor. Call of Duty: Black Ops III ile zaten oldukça düşük bir oyuncu kitlesinin ilgisini çeken senaryo modunun, serinin yeni oyunundan çıkarılma nedenleri böylece ortaya çıkıyor. Tabii Call of Duty: Black Ops 4 oyununda, senaryo olmaması üzücü olmakla birlikte, bambaşka bir dönemi başlatabileceğinin altını çizelim.