Geçtiğimiz gün birçok farklı video ile detaylandırılan Call of Duty: Black Ops IIII, bu sefer klasik Call of Duty oyunlarına benzemeyecek gibi görünüyor. En azından internet aleminde, bu oyunun duyuru etkinliğine katılan insanların verdiği bilgilere göre, bizler bunu diyebiliriz. Bu yazımızda ise bahsettiğimiz Call of Duty: Black Ops 4 etkinliğinden gelen tüm bilgileri toplayacağız ve sizlere sunacağız. Bu bilgiler genelde oyunun çoklu oyuncu modu ile alakalı ama arada Blackout ve zombi modu ile alakalı detaylar da var. Dilerseniz başlayalım!

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4 ile ayaklarımız sürekli yere basıyor

Call of Duty: Infinite Warfare ile birlikte oyuncular artık sürekli havada uçmaktan sıkılmıştı. Anlaşılan o ki, Call of Duty: Black Ops IIII oyunu da bizleri havada uçurmayacak. Çünkü duyuru etkinliğinde oyunu deneyen oyuncuların söylediğine göre, oyunda sırt roketleri yok, duvarda yürüme yok, sadece hızlı bir şekilde kayma var ve o da ayağımızı yerden kesmiyor zaten. Ayrıca oyunda yüzme mekanikleri de bulunuyor. Etkinliğe katılan oyuncuların söylediğine göre bu oyunun hareket sistemi, Call of Duty: WWII ve Call of Duty: Ghosts oyunlarına benziyor.

Yapılan diğer açıklamalara göre bu oyunda karakterlerin canı artık 100 değil, 150 olacak. Bu da oyunun TTK (Time to kill) süresini doğal olarak uzatıyor. Yani, karakterler daha uzun bir sürede ölüyor. Ayrıca, oyunda otomatik can doldurma sistemi bulunmuyor. Oyuncular, karakterlerinin bir yeteneğini kullanarak bu canı doldurabiliyor. Bu yeteneğin de belli bir dolma süresi bulunuyor. Yani durmadan can dolduramıyorsunuz.

[better-ads type=”banner” banner=”1850″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”0″][/better-ads]

Değişen can sistemi ile birlikte oyundaki mini harita da değişiyor. Artık oyunda Fog of War isimli bir mini harita var ve bu harita, size tüm oyunda neler olup, bittiğini göstermiyor. Bu haritada sadece çok yakınınızda yaşanan olayları görebiliyorsunuz. Size uzak kalan noktalar, haritada çok basit bir şekilde, hiçbir aksiyonu göstermeden görünüyor. Yani, artık haritaya bağlı kalarak da oynamak biraz zor olacak.

Call of Duty: Black Ops IIII bir FPS oyunu, yani oyunda bolca silah var. Bu yüzden oyunun ekibi, silah sistemlerini de büyük oranda değiştiriyor. Yapılan açıklamalara göre oyundaki her silahın, kendisine ait bir sekme özelliği bulunacak. Bu şekilde her silah daha benzersiz bir his verecek. Ayrıca artık her silahın dürbünü veya diğer araçları, birbirinden farklı olacak. Eski oyunlarda bu farklılık, silah kategorileri için geçerli idi. Şimdi ise silahtan silaha değişiyor.

Call of Duty: Black Ops 4 ile özlenen bir sistem de geri dönüyor

Yapılan açıklamaların devamına göre, bahsetmiş olduğumuz video oyununda League Play sistemi de bulunacak. Bu sistemi en son Call of Duty: Black Ops II oyununda görmüştük. Temel olarak oyunculara rekabetçi bir ortam sunan League Play, serinin dördüncü oyununda tam olarak nasıl işleyecek, henüz bilemiyoruz tabii.

League Play sisteminin geri dönmesi bizi şaşırttı ama daha fazla şaşırdığımız şey, çoklu oyuncu modundaki oyuncu sayılarına yapılan değişiklik oldu. Çünkü yapılan açıklamalara göre oyun içerisindeki karşılaşmalar artık 5v5 olacak. Buna bağlı olarak, oyunda da hiçbir büyük harita bulunmayacak.

Call of Duty: Black Ops IIII

Call of Duty: Black Ops IIII oyununun çoklu oyuncu modunda ayrıca Pick 10 sistemi de bulunacak. Bu bilgiyi zaten sizlere daha önce vermiştik. Oyuncular, bu Pick 10 içerisinde Primary Weapon, Attachment, Secondary Weapon, Equipment, Gear, Perk ve Wildcard ögelerini seçebilecek. Bu sistemler arasında Gear büyük bir yenilik olacak. Gear sayesinde oyuncular, karakterlerine farklı yetenekler seçebilecek. Mesela oyuncular eğer isterse zırh veya daha hızlı can doldurmayı sağlayan ögeler kullanabilecek.

Yapılan açıklamalara göre oyun içerisindeki Primary Weapon kategorisinde Assault Rifle, SMG, Tactical Rifle, LMG ve Sniper Rifle kategorileri bulunacak. Secondary Weapon kategorisinde ise Pistol, Launcher ve Shotgun kategorileri bulunacak. Bu noktadaki değişiklik ise Shotgun kategorisine yapılmış olan değişiklik. Yenilik ise Tactical Rifle. Bu kategoride hangi tip silahların olacağı ise bilinmiyor.

Call of Duty: Black Ops 4 içerisindeki bazı karakterler de belli oldu

Şimdilik elimizde çok fazla bilgi yok ama bir YouTube içerik üreticisinin paylaştığı bir fotoğrafa göre oyun içerisinde 8 farklı karakter bulunacak. Bu karakterlerin adı ise Battery, Crash, Ajax, Recon, Torque, Ruin, Firebreak ve Seraph olacak. Zaten bu karakterlerden birçoğu, serinin önceki oyununda bulunuyordu fakat Crash ve Ajax gibi karakterler yeni gibi görünüyor.

Yazımızın bu noktasına kadar sizlere sürekli oyunun temel çoklu oyuncu modu hakkında bilgiler verdik ama sırada Battle Royale, veya Blackout ismindeki mod hakkında bir bilgi bulunuyor. Bildiğiniz üzere bu mod için bir tanıtım videosu yayımlanmıştı ve bir internet kullanıcısı, bu videodaki tüm karakterleri saydı. Ortaya ise 140 civarı oyuncu çıktı. Yani, bu demek oluyor ki oyunun Battle Royale modu 140 civarında oyuncu barındırabilir. Tabii bu bilgi resmi değil, oyunun geliştirici ekibi bu konuda hiçbir açıklama yapmadı.

[better-ads type=”banner” banner=”1850″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”0″][/better-ads]

Yapılan açıklamaların devamında sizleri çoklu oyuncu moduna geri götürmemiz gerekiyor çünkü oyunun tanıtım etkinliğine katılan oyuncular, Call of Duty: Black Ops IIII içerisindeki çoklu oyuncu modundaki her karakterin sadece 1 kez seçilebildiğini belirtti. Yani Overwatch oyununda olduğu gibi, belli bir karakteri ilk alan, o karakteri tutuyor. İkinci kişi, aynı karakteri alamıyor.

Son olarak bir de zombi modundan bahsedelim. Oyunun geliştirici ekibinden gelen açıklamalara göre Call of Duty: Black Ops 4 içerisindeki zombi modu, serinin 10 senelik geçmişine ışık tutan bir mod olacak. Ayrıca zombi modunda da birçok farklı alt mod bulunacak. Bu modlar arasında, sınırlı süre boyunca sürecek etkinliklerin takip edilebileceği bir mod ve Zombie Rush gibi henüz ne olduğu bilinmeyen modlar da bulunuyor. Yapılan tüm bu açıklamalara bakacak olursak, oyunun zombi modu çok fazla içerik ile oyuncuların karşısına çıkacak. Çoklu oyuncu modu ise bayağı bir değişmiş olacak.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster