Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Olumsuz yorumlara rağmen Battlefield V, başarılı bir Battlefield oyunu

Bugüne kadar sizlere Battlefield V hakkında birçok haber aktardım. Özellikle son oluşturduğum haberlerde, özellikle de oyun ertelenmeden önceki haberlerde bu yapıta oldukça kötü davrandım; belli ki EA, çevrim içi servis modeli için içeriği kısıyordu. Her şey dışarıdan oldukça olumsuz görünüyordu ama Battlefield 5 için gerçekleştirilen açık beta sürecine katılmam ile birlikte bazı şeyler değişti.

Battlefield 5

Gerçekten bir savaşın içerisindeyiz, değil mi?

Battlefield V oyununun açık beta sürecine erken erişim ile katıldım. Yani, oyunu herkesten birkaç gün daha fazla imkanım oldu. Bu şekilde oyunu iyice bir sindirdim. Oyunu oynadığım süre boyunca da aklımda, “Ya ben bu oyun hakkında ne yazacağım?” şeklinde düşünceler bulunuyordu. İşte bu düşüncelerden bir anlığına da olsa arındım ve bir anda ne kadar güzel bir şeyin içerisinde olduğumu fark ettim.

Normalde her türlü yazımda, bir video oyununun görselliğine en sonda değinirim ama bu yazımda, hemen değinmek istiyorum. Açık betasını oynadığım kadarıyla Battlefield 5, gerçekten güzel görünen bir video oyunu. Bazı oyuncular, grafiklerin Battlefield 1 ile aynı olduğunu söylüyor ve bu olumsuz bir şekilde yansıtılıyor ama Battlefield 1 da oldukça güzel grafiklere sahipti. EA ve DICE, halihazırda güzel olan bir şeyi, ilerletmemek istememiş olabilir. Bu gayet anlaşılabilir bir şey bizce. Zaten NVIDIA GeForce RTX teknolojileri geliyor, belki de ekipler, o teknolojilere yoğunlaşmak istemiştir.

Genel olarak grafik kalitesinin yanında, oyundaki efektleri de sevdiğimi söyleyebilirim. Bombalar patladığı zaman, silahlar ateşlendiği zaman ve özellikle de haritaya sis çöktüğü zaman oyunun dünyası gerçekten bir savaş hissi veriyor bana. Zaten bu yüzden oyununun görselliğini övüyorum. Yoksa bu oyun 8 bit bir şekilde karşıma çıkmış olsa, olumsuz bir şekilde yorumlayacağımdan değil. Oyun, grafikleri ve efektleri ile savaş hissini çok başarılı bir şekilde veriyor.

Bunun haricinde, Battlefield V oyununun oynanış kısmı ile alakalı çok fazla övebileceğim bir şey yok çünkü karşımızda klasik bir Battlefield var. EA ve DICE, yine güzel bir şekilde ilerleyen sistemi bozmak istememiş. Tabii ki bazı değişiklikler bulunuyor bu kısımda. Mesela, oyunda birçok farklı yeni animasyon var ve bu animasyonlar, oynanışı derinden etkiliyor ve biraz önce de dediğim gibi, savaş ortamını en iyi şekilde oyunculara sunuyor.

Yavaşlamak her zaman kötü bir şey değildir 

Battlefield 5 oyununun oynanış kısmı hakkında hoşuma giden en önemli şey, oyunun genel anlamda yavaşlamış olması oldu. Ben öyle çok hızlı şeylere gelebilen bir insan değilim. Acelemiz mi var? Biraz yavaş olalım, sakin olalım. Bu video oyunu, tam olarak böyle bir adım atıyor. Oyun, genel anlamda yavaş ilerliyor. İnternette okuduğum kadarıyla bu durum birçok oyuncuyu huzursuz etmiş ama bendeki durum tamamen farklı. Ben gayet sevdim oyunun az da olsa yavaşlamış olmasını.

Genellikle Tides of War ne dediyse, onu yaptığım ve sonrasında da Grand Operations modunda takıldığım bu açık beta boyunca, oyunun bana sunmuş olduğu savaş hissini gerçekten beğendim. Bu oyunu oynamadan önce, en güncel olarak Call of Duty: Black Ops IIII oyununun özel beta sürecine katılmıştım ve o oyun, beni etkileyememişti. Belki de benim aradığım FPS deneyimi o değildi. Fakat şimdi o FPS deneyimi, Battlefield V içerisinde saklanıyor olabilir.

Peki, şimdi artık direkt olarak bu yazımızın başlığından bahsedelim. Bahsetmiş olduğum bu video oyununun olumsuz yorumlara maruz kaldığını hepimiz biliyoruz. Bu yorumların sebebi, EA ve DICE taraflarının tarihsel gerçeklikten değil de, politik gerçeklikten yana olması idi. Bana soracak olursanız, bu durum oyunun başarısını etkilemedi. Mesela, ben oyunun seçtiği herhangi bir gerçeklik yolu ile ilgilenmiyorum. Zaten savaş sırasında bunların etkilerine bile dikkat edemiyorum.

Karşı takımda metalden kolu olan siyahi bir kadın varmış; beyazlarla siyahlar, hiç olmadık bir cephede, birlikte savaşıyormuş; bunlar benim oyun sırasında dikkat edebileceğim şeyler değil. Bu yüzden, oyunun politik gerçekliği seçmesi beni rahatsız etmedi. Bu yüzden de oyunun güzelliğine gölge düşmesini istemem açıkçası. Eğer sizler de bu yüzden Battlefield V oyununa küstüyseniz, açık beta aktifken bu oyuna bir şans vermenizi rica ediyorum.

Battlefield 5, tabii ki kusursuz olmayabilir

Yazımın en başında demiştim, bu oyun hakkında size haber sunarken, hep olumsuz bir dille yaklaşıyordum. Bunun sebebi de EA tarafının çevrim içi servis mantığına yaklaşımı idi. Oyun çıktığı zaman Combined Arms ve Battle Royale gibi modlar bulunmayacaktı; araç özelleştirme ve bazı önemli oyun mekanikleri bulunmayacaktı. Neden? Çünkü DICE, bunları oyuna daha sonradan, içerik güncellemeleri ile ekleyecekti.

Ben, bahsetmiş olduğumuz bu konuda hala aynı bakış açısına sahibim. Açık beta sürecinde tabii ki çevrim içi servis modeli hakkında çok fazla şey göremedim. Tides of War, ayarında kullanıldığı zaman güzel bir sisteme benziyor. Silah özelleştirmeleri beta olduğu için çok az, karakter özelleştirmeleri ise kapalı. Oyun modları olarak da zaten sadece 2 taraf, 2 oyun modu ve 2 harita bulunuyor bu beta sürecinde.

İşin içinde EA olduğu zaman, bu tip durumlar beni korkutuyor. Mesela, Need for Speed Payback ve Star Wars Battlefront II isimli video oyunlarına bakın. İki video oyunu da mikro ödemeler ve çevrim içi servis mantığının şirket tarafından aşırı sevilmesi yüzünden yerin dibine battı. Şimdi ise Battlefield V, bu mantığın yeni bir üyesi olacak gibi görünüyor. Açıkçası EA tarafının ben oyuncuları memnun edebilecek bir çevrim içi servis modeli sunabileceğini düşünmüyorum.

Battlefield 5, dediğim gibi oldukça güzel, hoş ve gerçekçi bir savaş deneyimini bana sunmuş olsa da, kenardan köşeden bana göz kırpan bir çevrim içi servis modeli var. Bu model, paragöz şirketlerin elinde ne yazık ki olumsuz bir şekilde oyunculara sunulabiliyor ve bu yüzden, her şeye rağmen, Battlefield V oyununun kusursuz olacağını düşünmüyorum. Oyun, belki oynanış olarak başarılı olacak. İnsanlar, politik doğruluğu affedecek ama çevrim içi servis modelinin agresif bir şekilde mikro ödemeler ile kullanılacak olması, sırf bu model yüzünden içeriklerin kısılacak olması, bu oyunun sonunu getirebilir.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir