Bir musibet bin nasihatten iyidir sözünün canlı örneğini, son altı ay boyunca EA cephesinden gördük adeta. Para hırsı, özellikle Star Wars Battlefront II oyunundaki aç gözlülük, ganimet kutularından para kazanacağım derken, koskoca bir markanın değer kaybetmesine neden olunması gibi sonuçlar doğurdu. Bu olumsuz sonuçların, bir bakıma çoğu kişi için iyi sonuçlar oluşturmaya başladığını görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde bazı itiraflarda bulunan EA şirketi yöneticilerinden Patrick Söderlund, Star Wars Battlefront II ile yaptıkları tekrarlamayacaklarını, büyük dersler çıkardıklarını belirtiyor. Gelecekte piyasaya çıkacak oyunlarda da bu dersleri dikkate alacaklarını ekliyor.

EA yöneticisi, Star Wars Battlefront II oyunundan dersler çıkardıklarını itiraf etti

EA çok pişman, bir daha yapmayacağım, diyor

Patrick Söderlund ifadelerinde, Star Wars Battlefront II oyununun çıkışından itibaren yaşanılan sürecin, EA şirketi adına önemli bir deneyim olduğu görüşünde. Buradaki, ganimet kutusu konusunun şirketle alakası olmadığına dair söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Patrick Söderlund, sıkıntılı dönemde önlerinde iki seçenek bulunduğunu açıklıyor. Şirket yöneticisine göre ya hiçbir şey olmamış gibi kulaklarını tıkayacaklardı ya da sorumluluk alarak hatalarını kabul edip, bu hataları düzeltme yoluna gideceklerdi. Bilindiği üzere şirket, ikinci seçeneği tercih ederek hataların üzerine gitti ve oyundaki paraya dayalı haksızlıkları ortadan kaldırdı.

EA şirketinin; mikro ödeme ve ganimet kutuları kavramlarını oyuna yerleştirirken, aslında pek çok video oyunu gibi davrandıkları belirtiliyor. Açıklamalara göre EA şirketi, oyuncuların rekabetçi yapıyla birlikte daha uzun süreler oyunda kalacaklarını hesaplayarak hareket etti. Olumsuz tepkilerle karşılaşıldığında ise tüm planlardan vazgeçilerek, hızlı bir geri adım atmak durumunda kalındı. Bu adımların, oyundaki gerçek parayla alınan ögelerin, oyundan tamamen kaldırılması olduğunu hatırlatalım. Şirket yöneticisi tarafından; atılan geri adımlara, oyuncuların olumlu anlamda tepkiler verildiği bilgisi de ekleniyor.

Şu anda EA şirketi, yapılan hataları incelemiş ve yaptıklarından ders çıkarmış durumda. Patrick Söderlund; yakın gelecekte piyasaya çıkacak olan yeni Battlefield ve Anthem oyunlarında aynı hataların kesinlikle tekrarlanmayacağını söylüyor. Son olarak şirket; Star Wars Battlefront II oyununda mikro ödemeleri yeniden aktif hale getirme kararı almıştı. Ancak gerçek parayla satın alınabilecekler, yalnızca kozmetik ögeleri kapsayacak. Açıklamalara baktığımızda, yeni oyunlarda da benzer yöntemlerin uygulanacağını anlıyoruz. Yönetici Patrick Söderlund da sözlerinde duracaklarını ve yapacakları uygulamaların, sadece sözde kalmayacağını belirtiyor.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster