5 sene sonra Destiny

Gördüklerimden gayet memnun kaldım.

Orijinal Destiny oyunu, çıkışını 2014 senesi içerisinde gerçekleştirmişti. Ben de o dönemlerde bu video oyununu çok büyük bir merakla bekliyordum ve çıktığı ilk günden gidip, kutulu olarak bu yapıtı satın almıştım. Üzerine bir de Expansion Pass almıştım. Bu öge sayesinde oyun için çıkacak ilk iki ek pakete sahip olabilecektim. Zamanında bu oyunu oynadım ve geçtiğimiz 1-2 gün içerisinde de oyunu tekrar PlayStation 4 Pro konsoluma yükledim ve şöyle bir gezindim.

Destiny

Destiny oyununun en kötü zamanlarını deneyimledim

Dediğim gibi Destiny ve Expansion Pass ögelerini satın almıştım. Bu yüzden de ana oyundan sonra çıkmış olan The Dark Below ve House of Wolves içeriklerini deneyimleyebilmiştim ama bu kadar… Evet, bu video oyunu için The Taken King çıkmadan birkaç hafta önce oyunu bırakmıştım. Yani, Destiny oyununun en kötü dönemlerini deneyimleyebilmiştim. The Taken King ile oyunun düzeleceğini biliyordum ama Bungie ve Activision şirketlerinin, berbat haldeki bir oyunu düzeltecek içerikler ve sistemler için neredeyse tam oyun parası istiyor olması, beni sinilendirmişti. Bu sebepten ötürü de oyunu bırakma kararı almıştım.

Geçtiğimiz 1-2 gün içerisinde ise Destiny oyununu tekrar yükledim. En son bu oyunu oynadığım zaman bir PlayStation 4 sahibi idim. Şu an ise bir PlayStation 4 Pro sahibiyim. Tahmin edebileceğiniz gibi ilk farkı da bu noktada fark ettim: Oyunun yükleme ekranları inanılmaz kısaydı. Malum, arada bir donanım farkı var. Tabii donanım farkından sonra karşıma çıkan şeyler ise asıl beni etkileyen şeyler oldu.

Öncelikle, bu video oyunu ile nostalji yaşamış olsam da, bu durum bir yere kadar çok tatlı geliyor. Oyuna girdiğiniz zaman serinin ilk oyunu ile ikinci oyunu arasındaki farkları; hangi oyunun, hangi noktalarda daha iyi olduğunu hemen anlayabiliyorsunuz. Peki, serinin ilk oyunu, ikinciye göre neyi daha iyi yapıyordu? Tabii ki sunumu. Özellikle de silah ve zırh tasarımları, bu video oyununda, ikinci oyuna göre çok daha öne çıkıyor.

Destiny içerisinde şu an çok daha güzel bir şekilde tasarlanmış zırhlar bulunuyor, özellikle de Titan ve Warlock sınıfları için. Serinin ikinci oyununda özellikle de Warlock için tasarlanmış olan zırhların birçoğu, gerçekten değersiz görünüyor. Silahlar hakkında ise aslında net bir karara sahip değilim; serinin ikinci oyunundaki silahlar da güzel görünüyor ama birinci oyundaki silahlar da bir farklı görünüyor. Zırhlar arasında seçim yapmak kolay ama ilk ve ikinci oyunların silahlarının arasında seçim yapmak gerçekten zor.

Birçok içeriğe erişememek gerçekten hoş değilmiş

Destiny 2 içerisinde Annual Pass ögesine kadar her şeye sahibim ama ilk oyunda dediğim gibi, The Taken King paketini bile satın almadım. Bu sebepten ötürü de oyunun içerisindeki neredeyse hiçbir aktiviteye erişemiyorum. Oyun benden ya The Taken King ya da Rise of Iron paketlerini istiyor. Basit bir PvP karşılaşması yapmak istediğim zaman bile bunu yapamıyorum, kayıt defterine bakamıyorum, yeni silahları veya zırhları deneyimleyemiyorum. Gerçekten birçok içeriğe erişememek hoş bir şey değilmiş.

İçeriklere erişememek bir yana, Destiny oyununun görev sayfası da oldukça hoşuma gitmedi değil. Oyunu ben bırakmadan önce görevlerin takip edilebildiği sayfa, böylesine güzel tasarlanmamıştı. Şimdi ise görevler, özellikle de ana ve yan görevler, çok daha hoş bir şekilde, bol detaylıca oyunculara gösteriliyor. Ayrıca bu tip görevlerin daha büyük ve daha canlı gösterilmesi, görevlerin oyunculara gerçekten önemli olduğu hissini de veriyor.

Herhalde ortalama 4-5 sene sonra bu video oyununa tekrardan geri döndüm ve özetle söylemek gerekirse, gördüğüm çoğu şeye bayıldım. Eğer Destiny, PvE aktiviteler için hala aktif bir oyuncu kitlesine sahip olsaydı, muhtemelen Destiny 2 içerisinde altıncı sezon başlayana kadar, bu oyunda takılabilirdim. Hatta The Taken King ve Rise of Iron paketlerini bile satın alabilirdim. Bu oyun, her ne kadar şu an oynadığım ikinci oyundan daha hoş görünse de oynayamayacağım içerikler için para vermek istediğimi sanmıyorum.

Serinin ikinci oyunu şu an çok güzel bir halde ama ilk oyun, dediğim gibi sunum açısından çok daha başarılı. Oyundaki karakterlerin elde edebileceği zırhlar, diğer dış efektler ve diğer birçok şey gayet hoş görünüyor. İkinci oyunda ise hoş efektleri geçtim, daha doğru düzgün bir zırh seti bile bulunmuyor. En fazla Last Wish, Dreaming City veya The Dawning aktivitelerine ait zırhlar göze hoş geliyor. Umuyorum ki serinin ikinci oyuncu, altıncı ve yedinci sezon ile çok daha iyi bir hale gelecek. En azından ilk oyunu özletmesin, yeterli.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir
Araç çubuğuna atla