Steam üzerindeki oyun önerisi algoritması değiştirildi

Steam, oyun keşfi konusunda kendisini geliştirmeye devam etmeye çalışıyor.

Steam oldukça büyük bir platform. Yüz binlerce video oyunu bulunduran ve milyonlarca oyuncuya ev sahipliği yapan bu platformda, tahmin edebileceğiniz gibi oyun keşfetmek öyle çok kolay bir şey değil. Valve de zaten uzun bir zamandır bu konu üzerinde çalışmalar yapıyordu. Hatta konu hakkında farklı teknolojiler de piyasaya sürülmüştü. Bugün ise platformun önemli bir algoritması değiştirildi.

Steam

Steam platformunda daha farklı bir şekilde oyun keşfi yaşanacak

Steam için bugün bir güncelleme yayımlandı ve bu güncelleme ile birlikte çeşitli algoritma değişiklikleri ve hata düzeltmeleri yaşandı. Bu güncelleme sayesinde mağazanın, “Buna Benzer Ürünler” ve “Sizin İçin Tavsiye Edilenler” kısımlarının yanı sıra Tavsiye Akışı kısmında platformun etiketleri kullanarak gösterilen oyunların çeşitliliğini artması ve bu tavsiyelerin daha doğru olmasını amaçlıyor Valve.

Platformun kullanıcıları daha önce ana sayfanın en altında yer alan tavsiye akışlarındaki veya, “Buna Benzer Ürünler” kısımlarındaki oyunlara bakarken; istedikleri kadar farklı oyunlar görmüyordu. Hatta, “Sizin İçin Tavsiye Edilenler” kısmının sadece en popüler oyunları göstermeye eğilimli olduğuna ve kişiye özel bir yaklaşım göstermediğine dair bir sürü geri bildirim alındı. Bu geri bildirimi uygun bir şekilde değerlendirmek isteyen Valve, bir deney yapmaya karar verdi.

Tavsiye akışının, “Benzer (Etiketler)” kısmı gibi yerlerde bazı hatalarla karşılaştı bu ekip. Örneğin, bu kısımda en iyi incelemelere sahip oyunlar, oyuncuların göreceği oyunları belirliyordu. Şirket ise bu durumu değiştirdi. Ayrıca bazı yerlerde popülerliği ölçmek için kullanılan zaman ölçeğinin çok dar olduğu ve bunun da bazı oyunlar için tahmin edilemez görünürlüğe neden olduğu tespit edildi. Ekip, hesaplamalarda kullanılan zaman aralığını da genişletti.

Bu değişiklikler sayesinde, “Sizin için Tavsiye Edilenler” popüler oyunlardan daha az etkilenir hâle geldi ve ilgili oyuncuya; onun ilgisini daha çok çekecek oyunlar gösterildi. Artırılmış kişiselleştirme, bu kısımda daha fazla çeşitte oyunun gösterileceğine ve müşteri gösterimlerinin bu oyunlar arasında daha dengeli bir biçimde dağılacağı anlamına geliyor.

Ziyaret edilen ürünlerin çeşitliliğine dair bir fikir edinmek için deney grubundaki üyelerin kaçının “Sizin için Tavsiye Edilenler” kısmını kullanarak oyunları ziyaret ettiğini, birkaç gün boyunca deneyde olmayan örneklem grubundakilerle karşılaştırdık. Ziyaret edilen tekil oyun sayısında %75 artış, oyun başına ortalama ziyarette %48 artış göründü.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir