NBA 2K21, meğer Kobe Bryant olmadan gelen ilk basketbol oyunu olacakmış

Oysa, Kobe Bryant olmadan gelen ilk basketbol oyununun NBA 2K17 olduğunu sanırdım.

NBA 2K17 oyununu ilk kez deneyimleyeceğim zaman kendi kendime vay be demiştim; ilk kez güncel kadrolarında Kobe Bryant olmayan bir NBA oyunu oynayacağım. 26 Ocak 2020 gecesinde, telefonuma gelen son dakika haberiyle gördüm ki NBA 2K21 oyunu, Kobe Bryant’ın yalnızca sahada değil, hayatta olmadığı bir dönemde oynayacağım ilk NBA oyunu olacakmış. Eğer izin verirseniz hem NBA oyunlarının benim açımdan yerine, hem de basketbol dünyasındaki Kobe Bryant etkisine dikkat çekeceğim bir anma yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum.

NBA 2K20

NBA 2K21 ve Kobe Bryant ile geçen 20 sene

Şöyle bir düşündüğümde NBA Live 97 ile başladığını söyleyebileceğim kişisel basketbol oyunu yolculuğumda, güncel takımların kadrolarında Kobe Bryant ismini hep görmüştüm. 1997 senesinde, bir PC sahibi değildim ve NBA Live 97 oyununu SEGA Mega Drive isimli 16-bit oyun konsolunda oynuyordum. İzometrik bir kamera açısıyla, basketbol sevgimin yeşerdiği o yıllarda Kobe Bryant, oldukça yetenekli genç bir yedek oyuncu olarak NBA kariyerine başlangıç yapıyordu.

Ülkemizde pek çok NBA tutkunu, Los Angeles Lakers takımını tuttuğunu söyler. Ben de Türkiye’nin bir kulübüymüşçesine bu takımı yaklaşık olarak 1995 senesinden beri desteklerim. Hatta şimdi bile maçlarını izlediğim, günlük takip ettiğim bir basketbol takımı olduğunu ekleyeyim. Burada dikkat çekmek istediğim husus ise 1995 senesindeki Los Angeles Lakers takımının orta seviye bir kadroya sahip olmasıydı.

Benim aktif olarak deneyimleyemeye başladığım 1997 senesinin oyunundaysa, kadroda önemli gelişmeler yaşanmıştı. Aynı dönem içerisinde orta seviye bir takım olan Los Angeles Lakers takımına, dönemin en popüler oyuncularından Shaquille O’Neal transfer olmuştu. Bir de genç yıldız takıma eklenmişti ama sürpriz niteliği taşıyordu çünkü kendisi henüz 18 yaşında bir lise oyuncusuydu. Bu genç oyuncunun adıysa, tahmin edebileceğiniz üzere Kobe Bryant idi.

NBA Live 97 oyunundaki Los Angeles Lakers kadrosunda ve gerçek hayatta da Kobe Bryant yaklaşık 2 sene boyunca takımının ilk 5’inde tam manasıyla olmadı. Eddie Jones gibi yıldız olarak nitelendirilecek bir oyuncunun arkasındaki isim olan Kobe Bryant, bu ismin farklı bir takıma transfer olmasıyla birlikte daha göz önünde olan bir isim haline geldi. Nitekim, birkaç yıl birlikte oynayan Shaq ve Kobe ikilisi, birlikte 3 sene üst üste NBA şampiyonu olarak adını tarihe yazdırmayı başardılar.

Shaquille O’Neal ve Kobe Bryant döneminde NBA oyunları

Üst kısımda bahsettiğim dönemden sonra haliyle ülkemizde ve dünyada Los Angeles Lakers taraftarının sayısında büyük bir artış yaşandı ama ben bu dönemin öncesinde de taraftar haline gelmiştim. Bu arada, benim Los Angeles Lakers takımını tutmaya başladığım dönemde, yeniden 3 yıl boyunca üst üste NBA şampiyonu olan bir Chicago Bulls takımının var olduğunu ve bu takımın Michael Jordan gibi bir yıldıza sahip olduğunu hatırlatmak isterim.

Bu kısmı biraz uzatmış olabilirim ama orta seviye bir takımın yedek oyuncusu konumundaki Kobe Bryant ile olan bağım o senelerde başladığını belirtme ihtiyacı duydum. Akabinde çıkan NBA oyunlarında en çok oynadığım takım da haliyle Los Angeles Lakers oldu. Geceleri uyanıp Shaq ve Kobe ikilisini maçlarını defalarca canlı olarak izledim. Bir PC sahibi olduktan sonra o denemin en iyi basketbol oyunu olan NBA Live serisiyle olan maceram da devam etti.

Sonraki yıllarda, hiç istemediğim bir gelişme yaşandı ve en sevdiğim basketbolcu konumundaki Shaquille O’Neal ile Los Angeles Lakers takımının yolları ayrıldı. Bu dönem benim için de bir yol ayrımı anlamına geliyordu. Ne tuttuğum takımdan vazgeçmek istiyor ne de Shaq olmayan bir takımı, video oyunlarında yönetmek istiyordum. O dönem hayli revaçta olan PlayStation kafelerde, PlayStation 2 nesli yaşanırken seçtiğim takım genelde kadrosunda Shaquille O’Neal ismini barındıran Miami Heat oldu.

Öte yandan, Los Angeles Lakers takımını desteklemeyi sürdürdüm ama kadrosunda Shaquille O’Neal olmayan bir takımı, oyunlarda idare etmek keyif vermiyordu. Bahsettiğim ayrılık dönemini kapsayan yıllardaysa Kobe Bryant cephesinde büyük bir gelişim yaşanmaya devam etti. 35 sayı ortalamasına uzanan, izleme imkanı bulduğum Michael Jordan’ın ötesinde bir yetenekteki Kobe Bryant kendisini göstermeyi başarıyordu. Sonrasında kazandırdığı 2 NBA şampiyonluğuyla beraber, oldukça saygı duyulan bir isim haline geldi bu basketbolcu.

Kobe Bryant, sonsuzluğa uçtu

Bu yazının ilk kısımlarını biraz fazla uzattığımın farkındayım ama zamanda kısa bir yolculuk yapmak istedim. Şahsım ve dünya adına, ümit vaat eden bir oyuncunun efsaneye dönüşmesi bahsettiğim bu yıllar arasında yaşandı. Pek çok kavgalar, kendisi gibi gelişen yıldızlara karşın Kobe Bryant ismini hep en tepelerde gördüm 20 yıl boyunca. Video oyunları alanında da NBA Live serisi, tahtını NBA 2K serisine kaptırırken, bu özel oyuncu hep göz önünde kaldı.

Giriş kısmında belirttiğim gibi tuttuğum takımın yıldızı olmasından ötürü her NBA oyununa Los Angeles Lakers takımını seçerek başlangıç yaptım. Shaquille O’Neal’ın ayrılığının sonrasındaki yıllar; mezuniyet, askerlik, evlilik derken süratle akıp gitmişti. 2016 senesinin son çeyreğinde çıkan NBA 2K17 ile birlikte uzun yıllar alıştığım bir geleneğin son bulduğunu gördüm. Artık, güncel kadrosunda Kobe Bryant olmayan bir NBA oyunu oynamak durumundaydım. Tabii oyundaki klasik kadrolarda bu oyuncu hep yer aldı ama aktif anlamda artık basketbol oynamıyordu.

Birkaç yıl içerisinde bu ismin oyunlarda olmayışına alışır hale geldim ama belirttiğim tarihteki şok edici haber hiç de alışılabilecek gibi değildi. İnternetteki bulabildiğim tüm kaynaklara bakarak bu haberin doğru olmamasını diledim. Bir basketbol efsanesi, 42 gibi oldukça genç sayılabilecek bir yaşta hayatını kaybetmesi kabul edilemezdi. Bir de yanında geleceğin WNBA yıldızı olmayı kafaya koyan kızı Gigi olunca, olayın duygusallığı çok daha üst boyutlara çıkıyordu.

Bunları yazarken, aklıma Shaq ve Kobe kavgasından sonra oluşan duygularım ve bir basketbol oyuncusu olmak için önce Shaquille O’Neal, sonrasındaysa Kobe Bryant isimlerini örnek alışım geldi. Ortaokula gittiğim yıllarda Shaquille O’Neal idolümdü ve onun gibi oynamaya çalışırdım pota altında. Sonrasında boyum pivot oynayabilecek uzunluğa ulaşmayınca, Kobe Bryant ismi şahsım adına örnek alınacak konuma gelmişti.

NBA 2K21 ile nasıl bir dönem gelecek?

20 yıllık bir NBA geçmişi ve bu yıllarda çıkan basketbol oyunlarıyla anlatılacak bir kariyerden çok daha fazlası vardı Kobe Bryant için söylenecek. Bir nesle örnek olmuş, önemli bir ismi, kızı ve yanındaki diğer kişilerle birlikte kaybettik. NBA arenasında çok duygusal anlar yaşandı ve hayat devam ediyor. NBA 2K17, nasıl ki Kobe Bryant aktif basketbolcu olmadan çıkan bir yapımsa, NBA 2K21 de Kobe Bryant hayatta olmadan deneyimleyeceğimiz bir oyun olacak.

Bu dönemin sonrasında, NBA 2K20 oyununda değişiklikler yapılır mı, bilemiyorum. Gerçi birkaç ip ucu NBA 2K20 oyununda göründü, diyebilirim. Örneğin, bu oyunun MyTeam oyun modu bölümlerinden olan Spotlight Challenges kısmında, Kobe Bryant için değişim yapılmış olabilir. Zira, bu oyun modunda genelde, MyTeam modunda dağıtılmayan oyuncuların basketbol hayatları konu alınırdı. Şimdiye kadar 10 oyuncu için bu bölüm yapıldı ve henüz Los Angeles Lakers takımının bir yıldızı seriye dahil olmadı.

Bu arada, Kareem Abdul-Jabbar isimli NBA efsanesi için bir seri yapıldı ve bu oyuncunun kartında Los Angeles Lakers formalı bir fotoğraf vardı. Bununla birlikte, bu oyuncunun kartındaki takımı Milwaukee Bucks olarak görünüyordu. Hiç kartı dağıtılmayan Los Angeles Lakers yıldızı ise Magic Johnson olacak gibi duruyordu ama bu ismin pembe elmas rengindeki bir kartı, Kobe Bryant’ın vefat haberinden sonra gelen bir paket temasında yer aldı.

Hal böyle olunca, bir sonraki Spotlight Challenges bölümünde bir Kobe Bryant sürprizi gelebilir diye düşünüyorum. NBA 2K21 ile ilgili telif haklarının ne şekilde işleyeceği hakkında da bilgi sahibi değilim. Umarım bu önemli ismi, en azından video oyunlarında görmeye devam ederiz. Bu özel ismin unutulması şahsımı üzecektir. Burada, Kobe Bryant’ın ailesine sabır dilemekten başka bir ekleme yapamayacağımı belirterek, sözlerime izninizle son vermek istiyorum.   

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x