Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Emrah Subaşı’nın 2020 senesinde merakla beklediği oyunlar

2020 senesinde çıkışı için gün sayacağım 10 adet oyunu sizlerle paylaşıyorum.

Video oyunu sektörü için 2020 senesi oldukça hareketli bir yıl olarak geçecek ve bu yıl içerisinde oyun konsollarının yeni nesline geçişine şahit olacağız. Okumakta olduğunuz yazıda 2020 senesinde çıkışını gerçekleştireceği açıklanan yapımlar arasından, beni en çok heyecanlandıranları sıraladım. Bu yazıyı senenin başında kaleme aldığım için daha pek çok yapımın sonradan duyurulacağını tahmin ediyorum. Eldekilerle, 2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar nelermiş, gelin sebepleriyle anlatayım.

2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar

2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar neler?

10 – Minecraft Dungeons (Mojang)

Minecraft markasıyla tanışmam biraz geç oldu ama sağlam bir buluşma yaşadık diyebilirim. Uzun yıllardır beni başından kaldıramayan çok ender video oyununa rastlamıştım. Minecraft ile yıllardır hasretini çektiğim üretme keyfini yaşadım. Hala bu oyunu oynarken saatlerin nasıl geçtiğini anlayamıyorum.

 Minecraft Dungeons da asıl Minecraft oyununun hatırına ilgimi çeken bir çalışma olarak gözüme çarpıyor. Tabii, tek nedenimin bu olduğunu söyleyemem. Diablo serisi ve bahsettiğim oyunun birleşimini görmek, izometrik bir rol yapma oyununu deneyimlemek şahsımı heyecanlandırıyor. Bakalım, güçlü bir yapım mı, yoksa kısa süreli eğlencelik bir oyunla mı karşılaşacağız?

9 – Marvel’s Avengers (Crystal Dynamics)

Süper kahramanlara bir hayranlık beslediğimi söyleyemem ama bazı süper kahraman oyunlarını, özellikle verdikleri özgürlük hissinden ötürü bayıla bayıla oynadığım oldu. Batman Arkham serisi ve PlayStation 4 için çıkan Marvel’s Spider-Man oyunu bunlar arasında yer alıyor. Benzer bir heyecanı, kaliteli bir video oyununda yeniden yaşamayı istiyorum.

Böylelikle, 2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar listeme Marvel’s Avengers oyununu eklemeden edemiyorum. Zira, bu yapımın oynanış videoları hayli ilgimi çekerken, oyunun genel yapısının henüz tam olarak gösterilmemesi, zihnimdeki soru işaretlerinin sayısını arttırıyor. Yine de 2020 senesinde oynamak için heyecanlandığım bir oyun Marvel’s Avengers.

8 – Gods & Monsters (Ubisoft)

Pek çok kişinin aksine The Legend of Zelda: Breath of the Wild oyununu, efsaneler arasına ekleyemem ama Nintendo Switch konsolunda ilk oynadığım yapımın bu oyun olduğu ve oyunun yaşattığı keyfi de görmezden gelemem. Gods & Monsters, duyurusuyla bu yapıma benziyor olduğunu fazlasıyla belli etti.

Ümidim, Ubisoft gibi güçlü bir ekibin, muhtemelen örnek alacağı yapımın üzerine koyarak karşımıza çıkarmasıdır. 2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar deyince, bu yapımı göz ardı edemiyorum. Tabii, Ubisoft tarafının işleri çorbaya çevirmek yerine, gerekli detayları bu oyuna ekleyebilmesi çok önemli. Bu işi, yani oyunların basit mekaniklerini detaylarla donatma işini Nintendo ustalıkla beceriyor. Bakalım, Ubisoft da bu işin üstesinden gelebilecek mi?  

2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar

7 – FIFA 21 (EA Sports)

Asında spor oyunlarını bu listeye eklemek istemiyordum ama ne kadar eklemesem de yıl boyunca en çok spor oyunlarıyla vakit geçiriyorum. Haliyle FIFA 21 de belki 2020 senesinin Ocak ayında beni heyecanlandırmasa da çıkışı için gün sayacağım oyunlardan birisi olacak. Bir de her geçen yıl bu seriye biraz daha sürükleyici yapıların eklenmesi, bu oyunların sunduğu eğlence seviyesi üst düzeye çıkartıyor.

İster istemez okumakta olduğunuz yazıda da FIFA 21 oyunu yer alıyor. Nitekim, FIFA 20 ile gelen sezon sistemi, FIFA Ultimate Team modunun her geçen yıl daha çok bağımlılık yapması, oyun mekaniğine eklenen küçük ama etkileyici detaylarla, bu seriyi beklemiyorum desem yalan olacak. Belirttiğim gibi Ocak 2020 olmasa da Eylül ayına girildiğinde bu yapım için gün sayıyor olacağım.

6 – NBA 2K21 (2K Games)

Altıncı sırada yazdığım bu oyunu, samimi olmam gerekirse ilk sırada yazmam gerekirdi. Öte yandan, 2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar başlığı altında, bu oyun listelenmeyebilirdi de. Yalnız, başta söylediğim gibi bir aksilik olmazsa bu oyunun çıkış gününü yine heyecanla bekleyeceğim, yine yüzlerce saat bu oyunu oynayacağım ve çok az değişiklik içermesine rağmen bu oyundan kendimi alamayacağım.

Umarım, büyük bir hata yapmazlar ve büyüyü bozmazlar. FIFA serisi gibi bu oyunun da her geçen gün daha sürükleyici hale gelmesi bu heyecanımı arttırıyor. Pek çok kişi tarafından NBA 2K serisinin yerinde saydığı söyleniyor ve bu görüşlere katılıyorum lakin iyi olan bir yapının bozulmasındansa aynı kalmasından yana olduğumu belirtmek isterim. Tıpkı, FIFA 21 için belirttiğim gibi NBA 2K21 oyununun da bir önceki seneye göre çok daha sürükleyici bir yapı sunacağını tahmin ediyorum.

5 – DOOM Eternal (id Software)

Bu oyun, video oyunu dünyasında fazla heyecanla bekleniyor gibi görünmüyor ama benim 2020 senesinden en çok beklediğim oyunlar arasında yer alıyor. Yapılan açıklamalara göre 2016 senesinde çıkan DOOM oyununa göre farklılıkların barındırması bir yana, sunduğu salt aksiyon ve bu serinin ilk kez dünya üzerinde geçen bir oyununun yapılıyor olması, heyecanımı körüklüyor.

DOOM serisinin iptal edilen bir yapımı da uzay yerine dünyamızda geçiyordu ve id Software ekibi, bu fikrini 2020 senesinde bizlere gösterecek ve göreceğiz. Platform ve bulmaca mekanikleriyle bezenmiş bir DOOM oyunu, zannediyorum ki 2016 senesindeki DOOM oyununa göre büyük farklılıklar içermeyecek ama aksiyonun dibine vuracağımız bir FPS oyunu olacak.  

2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar

4 – Resident Evil 3 (Capcom)

Açık söylemek gerekirse Resident Evil serisiyle öyle çok içli dışlı değildim. Serinin bazı oyunlarını bitirirken bazılarını yalnızca deneyimleyip geçmiştim. Bitirdiğim oyunlar da çıkışının üzerinden uzunca süre geçmiş oyunlardı. Bu seriyi beğenmediğimden değil de serinin oyunlarını deneyimleyecek doğru zamana ulaşamayışımdı, bu seriye uzak kalışımın en büyük nedeni.

Resident Evil 2 oyununun yeniden yapım çalışması, dünyadaki pek çok kişi gibi benim de hayli ilgimi çekti ve serinin yeni oyununa olan heyecanım arttı. Artık bu seriyi uzaktan takip etme zorunluluğum da ortadan kalkmıştı. 2020 senesindeyse; daha fazla açık mekanda geçen, daha fazla aksiyon dolu anlarla birlikte bu korku oyunuyla yeniden titreyeceğiz. Umarım Resident Evil 2 ile gelen başarının bir benzeri, Resident Evil 3 ile yaşanır.

3 – The Last of Us Part II (Naughty Dog)

Bu oyunu listemde ilk sıraya koymamamın oldukça saçma bir sebebi var: Başarılı olacağından neredeyse emin olmam. Hem hikayesi hem de oynanışıyla oyuncuları büyüleyeceğine inandığım The Last of Us Part II, ancak ilk oyunda yaptıklarını bire bir tekrarlarsa beni şaşırtabilir. Bir de bu oyunun temposunun nasıl olacağını merak ediyorum.

Kesinlikle iyi olacağını bildiğim bir oyunu merak etmiyorum diyemiyorum ama 2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar listesinin başına da yazamıyorum. Sanki çok beğeneceğim bir filmi, yeniden izleyeceğim gibi bir izlenim uyandırıyor bende bu yapım. Bu oyuna karşı olan karmaşık duygularımı, cümlelerime yansıttığımı düşünerek, 2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar listemin ikinci sırasına geçiş yapayım.  

2 – Ghost of Tsushima (Sucker Punch Productions)

Duyurulmasının üzerinden uzun süre geçen Ghost of Tsushima, 2020 senesinde nihayet karşımıza çıkacak. İtiraf etmeliyim ki bu oyunla ilgili pek çok merakım ve çekincelerim var. Mesela, bu oyunun bir Dark Souls benzeri yapıda olmasını kesinlikle istemiyorum. Hayalim, The Witcher 3: Wild Hunt gibi, Horizon: Zero Dawn gibi bir oyunla karşılaşmak.

Farklılık oluşturmak adına, bizi 3 düşmanla saatlerce uğraşacağımız bir yapının içerisine sokmasınlar, gerisi onlara kalmış, diyorum ve bu oyunla tam manasıyla nasıl bir yapının içerisinde olacağımızı merak ettiğimi tekrarlıyorum. Tüm bunlarla birlikte, Japon tarihinin içerisinde bulunmak ve açık dünya anlamında farklı bir coğrafyada olmak, mevcut merakımı ve heyecanımı arttırıyor.

2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar

1 – Cyberpunk 2077 (CD Projekt RED)

The Witcher 3: Wild Hunt gibi bir oyundan sonra CD Project RED ekibi ne yapsa merak uyandıracaktı ve bu geliştirici ekip, elindekinden oldukça farklı bir kulvara yöneldi. Cyberpunk 2077, FPS türünde, ütopik gelecekte geçen oldukça farklı bir yapım olacak. Geliştirici ekibin ne kadar detaycı olduğunu, hikayeye ne kadar önem verdiğini, bir de bu yapımın Türkçe dil desteğine sahip olacağını düşündükçe, yüreğimdeki heyecan katlanarak büyüyor.

Neticede, 2020 senesinde en çok beklediğim oyunlar isimli listemin en başındaki oyun, Cyberpunk 2077 oluyor. Aşağı yukarı nasıl bir yapıyı barındıracağını tahmin ettiğim bu oyuna dair en büyük çekincem, savaş mekaniklerinin yavan kalması olacaktır. Tatmin edici mekanikler barındırdığı takdirde, diğer tüm unsurlarıyla dillere destan bir video oyununa 2020 senesinde merhaba diyebiliriz, diyerek bu yazıyı izninizle sonlandırıyorum.  

Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
1
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x