Kaan Gezer’in 2020 senesinde merakla beklediği oyunlar

2020 senesinde birbirinden güzel ve farklı oyunlar çıkacak. Peki, ben o oyunlar arasından en çok hangileri için heyecanlıyım?

Benim için 2019 senesinin en iyi oyunlarını yazmıştım. Hatta sadece 2019 değil, geride bıraktığımız son on senenin en iyi oyunlarını bile yazmıştım. Şimdi ise sırada 2020 senesi ile alakalı bir yazı var. Yeni bir sene, yeni oyunlar diyorum ve bu yazımda sizlere 2020 senesinde merakla beklediğim oyunları sıralamak istiyorum. Yalnız, listeme henüz duyurulmamış olan seri oyunlarını bilinçli olarak eklemek istemedim, diğer oyunlara daha fazla yer vermek istedim. Şimdiden söyleyeyim efendim.

Oyunlar

İşte 2020 senesinde merakla beklediğim oyunlar

15 – Naraka: Bladepoint (24 Entertainment)

The Game Awards 2019 etkinliği sırasında duyurulmuş olan ve 2020 senesi içerisinde çıkacak olan Naraka: Bladepoint, beni görselliği ile etkiledi. Ben açıkçası bu oyunun temelinin benim ilgimi çekeceğini sanmıyorum ama şimdilik görsel tasarımı ve sanat yönetimi ile Naraka: Bladepoint, benim kendisini merakla beklememi sağlayabildi. Zaten oynanış açısından emin olmadığım için bu oyunu listemin en aşağısına yazmak istedim. Bakalım 24 Entertainment, nasıl bir şey koyacak ortaya?

14 – Minecraft Dungeons (Mojang)

Minecraft oyununu neredeyse ilk sürümünden beri severek oynuyorum. Bu markanın adının altında çıkan mobil ve arttırılmış gerçekçilik oyunlarını pek beğenmemiş olsam da Minecraft Dungeons açıkçası çok ilgimi çekiyor. Bu oyunun türünü çok aktif olarak deneyimlediğimi söyleyemeyeceğim ama oyun çok tatlı ve yeterince derin bir oynanışa sahip gibi görünüyor kendisi. Ayrıca bu oyunun Xbox Game Pass için çıkış gününde gelecek olması da çok büyük bir artı olacaktır diye düşünüyorum.

Tell Me Why

13 – Tell Me Why (Dontnod Entertainment)

Life is Strange serisini büyük bir sevgi ile oynadım. Ben açıkçası Dontnod Entertainment ekibinden yeni bir Life is Strange bekliyordum ama kendileri, daha farklı bir yol izleyip, Tell Me Why isimli bir yapıt duyurdu. Bu oyun da aslında stüdyonun klasik tarzına gayet yakın ama beni rahatsız eden en büyük nokta, oyunun Xbox Game Studios tarafından dağıtılacak olması ve konsol olarak da sadece Xbox One için gelecek olması. Ben sanıyorum ki bu oyunu oynayamayacağım ama yine de heyecanlıyım.

12 – Planet Coaster: Console Edition (Frontier Developments)

Frontier Developments ekibinin neredeyse her oyununu çok severek oynadım. Kendileri, benim her oyununu sevdiğim nadir geliştiricilerden bir tanesi. Planet Coaster oyununu da PC tarafında çok uzun süreler boyunca oynadım ama işlemci ve RAM konusunda sıkıntı çektiğim için kısa bir süre sonra bu oyun zevksiz olabiliyordu. Şimdi ise bu oyun, Planet Coaster: Console Edition adı altında konsollara gelecek ve kendisini konsolumda deneyimleyebilmek için sabırsızlanıyorum.

Oyunlar

11 – Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 (Hardsuit Labs)

Birkaç hafta öncesine kadar Vampire serisi hakkında herhangi bir bilgiye sahip değildim ama Vampire: The Masquerade – Coteries of New York oyununu deneyimledim ve bu markanın evrenine gerçekten hayran oldum. Evet, Vampire: The Masquerade – Coteries of New York ile Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 oyunları aynı türde değil ama benim ilgimi çeken şey de zaten oynanış değil, evren idi. Zaten ana oyunun da oynanış konusundan herhangi bir konuda sıkıntı çıkartacağını sanmıyorum.

10 – Marvel’s Avengers (Crystal Dynamics)

Birkaç gün önce ertelenmiş olan Marvel’s Avengers, beni gerçekten üzdü. Açıkçası bu oyunu olabildiğince kısa bir zamanda deneyimlemek istiyorum; belli ki bu oyun, Destiny tarzında bir yapıt olacaktı ve öyle bir yapıtın da süper kahramanlar ile nasıl çalışacağını çok merak ediyordum. Oyunlar içerisindeki süper kahramanlara olan ilgim Marvel’s Spider-Man ile başlamıştı. Bu oyun ile o oyunun arasında katlarca kalite farkı olduğunu biliyorum ama yine de kendisi için az biraz heyecanlıyım.

Godfall

9 – Godfall (Counterplay Games)

Godfall, PC ve PlayStation 5 için duyurulduğu zaman açıkçası biraz hayal kırıklığına uğramıştım. Sonuçta, Xbox Series X için duyurulmuş olan ilk video oyunu Senua’s Saga: Hellblade II idi. PlayStation 5 için ilk gösterilen oyun ise Godfall olmuştu. Yine de yeni nesil konsolların neler getireceğini çok merak ediyorum ve bu yüzden de Godfall için çok heyecanlıyım. Senua’s Saga: Hellblade II oyununa bu listemde yer vermedim; kendisinin çıkış tarihi henüz bilinmiyor ve 2020 olduğunu da sanmıyorum.

8 – Watch Dogs Legion (Ubisoft)

Watch Dogs serisini her zaman sevmiştim. İkinci oyun benim için çok çocukça görünen bir yapıttı ve kendisini bu yüzden çok sevmemiştim ama Ubisoft, Watch Dogs Legion ile beni tekrar kazandı. Bu oyun, serinin ilk oyunu gibi daha ciddi ve oturaklı bir yapıya sahip gibi görünüyor ve oyunun içerisindeki her karakterin oynanabilir olma konsepti de bence bugüne kadar düşünülmüş olan en büyük konseptlerden bir tanesi. Ubisoft, eğer bu sistemi başarılı bir şekilde sunabilirse, bu güzel bir yapıt olabilir.

Oyunlar

7 – HuniePop 2: Double Date (HuniePot)

HuniePot tarafından geliştirilen oyunlar, tamamen çıplaklık temelli ve şu günlerde Steam üzerinde denk gelinen her oyuna benziyor gibi olabilir ama kesinlikle öyle değil. Evet, bu oyunda yine ağır bir şekilde çıplaklık var ama HuniePop ve HunieCam Studio, basit bir çıplaklık temelli oyundan çok daha fazlası idi ve HuniePop 2: Double Date, HuniePot ekibinin en kaliteli oyunu olacak gibi görünüyor. 2020 senesinde çıkacak olan bu yapıtı gerçekten merakla bekliyorum ve kesinlikle satın da alacağım.

6 – Granblue Fantasy: Relink (Cygames)

Granblue Fantasy: Relink, merakla beklediğim başka bir video oyunu. Kendisi, bildiğim kadarıyla uzun bir süredir geliştiriliyor ve rol yapma temelli bir yapıt. Granblue Fantasy serisinin çevrim içi temelli bir rol yapma oyunu olacak olan Granblue Fantasy: Relink, 2020 senesinin kaliteli rol yapma oyunlarından bir tanesi olmaya hazırlanıyor bence. Ayrıca bu oyunda tekli oyunculu içeriğin olacağı da söyleniyor ve bu durum, kendisi için daha fazla heyecanlanmamı sağlıyor. Umuyorum ki bu sene çıkacak bu yapıt.

Cyberpunk 2077

5 – Cyberpunk 2077 (CD Projekt RED)

Bu satırları yazarken sadece 5-10 dakika önce Cyberpunk 2077 oyunu ne yazık ki Eylül 2020’ye ertelendi. Açıkçası, ilkbahar aylarının bu oyun ile dolu dolu geçeceğini düşünüyordum ama şimdi bu oyun çok daha yoğun bir dönemde çıkacak ve açıkçası bu yüzden birazcık bu oyuna olan heyecanımı kaybettim. Sonuçta, video oyunu sektöründe çalışıyoruz ve birçok farklı oyunu oynamamız gerekiyor. Eylül 2020 gibi kalabalık bir dönemde bu oyuna nasıl zaman ayıracağım, bilemiyorum.

4 – Microsoft Flight Simulator (Asobo Studio)

Cyberpunk 2077 oyununun ertelenmiş olması beni üzdü. Microsoft Flight Simulator oyununu hemen oynayamayacak olmam da beni üzüyor. Şöyle ki ben bu oyun için ciddi anlamda heyecanlıyım ve kendisini bir an önce oynamak istiyorum. Fakat yeni nesle hazırlık olsun diye Xbox One X konsolumu satıyorum ve Xbox Series X konsolunu satın alana kadar da bu oyunu deneyimlemem mümkün olmayacak. Bu oyunu yeterli kalitede oynayabilecek bir bilgisayarım da bulunmuyor ne yazık ki.

Oyunlar

3 – Ghost of Tsushima (Sucker Punch Productions)

Artık öyle bir durumdayım ki Sony ne yaparsa yapsın, ben heyecanlanıyorum. Ghost of Tsushima da tahmin edebileceğiniz gibi beni heyecanlandırıyor. Sadece görsellik değil, oyunun sanat tasarımı, konsepti ve içerisinde bulunduğu evren de beni heyecanlandırıyor; farklı geliyor. 2020 senesinde kesinlikle oynamak istediğim oyunlardan bir tanesi Ghost of Tsushima ve umuyorum ki kendisi oynanış açısından da beni hayal kırıklığına uğratmayacak; güzel bir deneyim yaşayacağım.

2 – Gods & Monsters (Ubisoft)

Gods & Monsters hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Bugüne kadar bu oyun için sadece basit bir duyuru videosu yayımlandı ama o duyuru videosu, Gods & Monsters oyununu benim listemde ikinci sıraya taşımaya kadar yetti. Eğer Ubisoft, The Legend of Zelda: Breath of the Wild gibi bir video oyununu kendi formülleri ile Gods & Monsters içerisinde birleştirebilirse benim yeni favori oyunlarımdan bir tanesi kesinlikle bu olabilir. Umuyorum ki yeni bilgilerle bu oyuna olan heyecanım azalmayacak.

The Last of Us Part II

1 – The Last of Us Part II (Naughty Dog)

Tabii ki The Last of Us Part II. Son on senede oynadığı en iyi oyun The Last of Us olan bir insanın, 2020 senesinde en çok merakla beklediği oyunlar arasından birincisi tabii ki The Last of Us Part II olacaktı. Açıkçası, bu oyun için diğer oyunlar kadar heyecanlı değilim; diğer oyunlarda karşıma neyin çıkacağını çok bilmiyorum. Hatta bazı oyunlara heyecanlanarak risk aldığımın da farkındayım. Fakat Naughty Dog ekibinin kaliteli işler yaptığını biliyorum ve tabii ki ilk oyunu da biliyorum; bu oyunu merakla bekliyorum.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x