Mount & Blade II: Bannerlord – Partinizi en iyi şekilde yönetebilmeniz için ipuçları

Mount & Blade II: Bannerlord oyunundaki bu noktalara çok dikkat etmeniz gerekiyor.


Mount & Blade II: Bannerlord oyununun hikaye modu, oyuncuları Calradia dünyasına yerleştiriyor ve onları çok hızlı bir şekilde kendi başlarına bırakıyor. En göz korkutucu görevlerden biri, savaş grubunuzu kurmak, komuta etmek ve sürdürmektir. Kuvvetlerinizin durumu hem savaş alanında, hem de savaş alanında oyunu değiştirebilir. Bu, bir düşmandan kaçmakla, kavgaya zorlanmak arasındaki fark olabilir. Düşman size sayıca üstün geldiğinde, teraziyi lehinize bile çevirebilir. Sizler için hazırladığımız bu ipuçları ise partinizi kısa sürede tatlı bir zafere götürmenizi sağlayacak.


Mount & Blade için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda nelere dikkat etmek lazım?

Yoğun bir süvari hücumuna liderlik ederken veya şüphelenmeyen düşmanlara ok yağdırırken kaybolmak çok kolaydır, ancak Mount & Blade II: Bannerlord oyununda işler çok hızlı gerçekleşir. Düşman süvarileri, arkanız döndüğünüzde veya tamamen alanın diğer tarafında olduğunuzda, kırılgan okçularınızın arasından kolayca geçebilir. Savaş alanını takip etmek için en iyi aracınız, alt tuşudur. Size sadece dost ve düşman grupların nerede olduğunu göstermekle kalmaz, onların miktarını ve birim türünü de gösterir. Bu bilgiyi sahadaki diğer taktiklerinizi geliştirmek için kullanın ve onunla birlikte gözlerinizin arkada olduğunu hissedeceksiniz.

Bir birim türünün nerede ve ne zaman kullanılacağını bilmek, onları ne için kullanacağını bilmek kadar önemlidir. Alanı akılda tutmak bunun büyük bir parçası. Dünya üzerinde gezinirken, konumunuz savaş alanını belirleyecektir. Bir düşmanı kovalar, ancak onları ormana girdikten sonra yakalarsanız, çok fazla ağaç görmeyi bekleyin. Bir süvari hücumuyla liderlik etmeyi planladıysanız, saldırmadan önce avınızı açık bir alana geri kovalamaya değer olabilir. O zaman bile, oyundaki çoğu alan tamamen düz değildir. Bir ağaç hattı, pozisyon alırken piyadenize biraz ok koruması sağlayabilir. Okçularınızı bir tepenin üstüne yerleştirmek onlara çok daha iyi bir bakış açısı sağlayabilir. Elinizin altında olanı kullanmak, zorlu durumlarda size ciddi bir destek sağlayabilir.

Birliklerinizi nereye göndereceğinizi planlarken, onların yeteneklerine aşina olduğunuzdan emin olun. Örneğin, kalkanlı piyade, düşmanı uzak tutmakta iyidir. Bu, okçularınıza düşmanı ezmek için zaman verebilir. Süvarilerinize meydan okuyabilecek bir grup mızrakçı görürseniz, atlı okçularınızı gönderin. Kelimenin tam anlamıyla düşmanın etrafında daireler çizerek, her yönden ateş ederek onları savunmasız bırakacaklar. Neyin işe yaradığına dikkat edin ve partinize uygun stratejiler geliştirebilirsiniz.

Mount & Blade II: Bannerlord oyunundaki yapay zeka, önceki oyunlardan daha iyidir, ancak yardımınıza ihtiyaç duyacakları zamanlar vardır. Savaş başladığında birlikleriniz hareketsiz olacak ve siz onlara ne yapmalarını istediğinizi söyleyene kadar bu şekilde kalacaklar. Hızlı komutların nasıl verileceğini öğrenmek, bir dövüşte her şeyi değiştirebilir. Bir komut vermek için önce komutun kime ait olduğunu belirtmeniz gerekir. Birden dörde kadar olan sayı tuşları bir birim grubunu vurgulayacaktır. Bunları seçtikten sonra, ekranda bir komut listesi görünecektir. Örneğin, F1’i seçmek, belirli hareket emirlerini içeren bir alt menü açacaktır.

Birliklerinizin ruhu, hareket hızınızla aynı çubukta takip edilir ve zaman zaman kontrol etmelisiniz. Çok alçalmasına izin verirseniz, en dindar uşak bile sonunda sizi terk edecektir. Bu, çok fazla zaman ve para harcadığınız bir birimse yıkıcı olabilir, bu yüzden onları mutlu etmek önemlidir. Son olaylar ahlaki geçici olarak etkileyebilir. Az önce kesin bir zafer kazandıysanız, moraliniz ezici bir yenilgi aldığınız zamankinden daha yüksek olacaktır. Bu, envanterinizde çeşitli yiyecekler bulundurarak dengelenebilir. Anlaşılır bir şekilde, günlerce kuru tahıldan başka bir şey beslemezseniz birlikleriniz adımlarındaki moralin bir kısmını kaybedebilir. Ödeyebileceğiniz zaman, bazı ekstralar atın. Moral sürekli yüksekse, liderlik becerilerinizin gelişeceğini unutmayın, bu nedenle her yerde faydalıdır.