Mount & Blade II: Bannerlord – Krallığa katılınca neler yapılması gerekir?

Bir krallığa katılınca, oyunun akışında yaşanan önemli değişiklikleri sizler için kaleme aldık.


Bir krallığa veya Mount & Blade II: Bannerlord oyununda kullanılan terimiyle bir kültüre katılmak, oyundaki gelişim açısından önemli bir aşamaya geçişi sağlar. Bu oyunu bir krallığa katılmadan önce belirli bir ilerleme kaydetmek gereklidir. Bununla birlikte bir krallık mensubu olduktan sonra oyunun gidişatında bazı değişiklikler olur. Okumakta olduğunuz rehber yazısında da Mount and Blade 2: Bannerlord oyununda bir krallığa katıldığında nelerin yapılması gerektiğinden, oynanışta ne gibi farklılıkların oluşacağından bahsedeceğiz.


Mount & Blade için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord ile krallıklara katılmak

Bahsi geçen video oyununda bir kültüre mensup olduğunuzda, oyunun genel akışında bazı değişiklikler yaşanır. Bazı davranışlar rahatlıkla yapılamayacağı gibi, bir krallığa katılımın ardından daha öncesinde yapılamayan veya sınırlı kalan pek çok etkinliğe de daha kolay erişilebilir. Ayrıca, bir krallık mensubu olduğunda, haliyle oyunda bir taraf haline gelinir.

Şöyle ki, tek başına ilerleyen bir oyuncu Kalradya kıtasının istediği bölgesinde rahatlıkla gezebilirken, artık düşman olmayan topraklarda gezmeye özen göstermelidir. Düşman ordularla tek başına karşılaşıldığında zararlı çıkılabilecek durumlarla karşılaşılır. Okumakta olduğunuz rehber yazısında sizlere krallıklara katılınca karşılaşılacak olumsuz ve olumlu farklılıklardan bahsetmeye çalışacağız.

Krallık mensupları bir taraf olurlar

Üst kısımda da kısaca aktardığımız gibi bir krallık mensubu olduğunuzda taraf olursunuz. Bu durumda bir taraf dostumuz olurken, pek çok düşmanımız da ortaya çıkacaktır. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi ise mensubu olduğumuz kültürün savaş halinde olduğu kültürlerin konumudur. Normal şartlarda, oyuncular harita üzerinde güçlük çekmeden seyahat edebilirken, düşman olunan bir kültürün sınırlarında bulunmak zorlukları meydana çıkartabilir.

Bu zorlukların başında ise düşman taraftaki kültürün büyük çaplı ordularıyla karşılaşmak vardır. Düşman ordularıyla karşılaşmamak adına en mantıklı yol, karşı taraftaki kültürün yerleşim alanları ve kalelerinin bulunduğu bölgelerden uzak durmaktır. Dolayısıyla, bir krallık mensubu olunduğunda Mount & Blade II: Bannerlord oyununda hareketimiz belirli ölçülerde kısıtlanmış olacaktır. Sıradan bir seyahat sırasında bulunulan bölgedeki kültürle savaşa girilmesi durumunda, bir anda etrafın düşmanlarla çevrilmesi anlamına geleceğinden dikkatli olmak gerekir.

Kültürlerin büyük ordularına katılmak

Mount and Blade 2: Bannerlord oyununda bir krallığa katılım sağlandığında bu krallığın gücünden de faydalanır hale geliriz. Krallığımıza ait yerleşim alanları ve kalelere daha rahat erişim imkanı bulurken, güçlü ordulara dahil olabiliriz. Güçlü ordularla birlikte çıkılan seferlerde, kale ve yerleşim alanı kuşatmalarına katılabilir, büyük meydan savaşlarında etkin rol alabiliriz. Böylelikle, kazanılan zaferlerden pay alırken, karakter gelişimimiz de hız kazanmış olur.

Aynı zamanda, bir fetih gerçekleştirildiği takdirde bu bölgelerden pay elde etme imkanımız da olur. Böylelikle, karakterimiz için gerekli olan saygınlık değerlerini kazanırken bir yandan da gelirimizi arttıracak noktalara ulaşmış oluruz. Tüm bunlarla birlikte, karakterimizin saygınlığı arttıkça krallıkta söz sahibi olan bir klan haline geliriz ve çeşitli diplomatik adımlar atarak soylularla ilişki düzeyimizi arttırabiliriz.

Evlilik ve çocuk sahibi olmak için faydaları

Krallıklara katıldığımızda, kendi kültürümüzden olan soylularla olan ilişkilerimizde de artış sağlanır. Krallığımıza ait olan kalelere girebildiğimiz için buradaki soylularla daha fazla görüşme imkanı elde edebiliriz. Bu görüşmelerin neticesinde evlilik gibi oyun içi etkileşimlerde bulunmamız da daha kolay bir hale gelir. Evlilik kararından önceyse, evlenmek istenen kişilerle olan ilişki düzeyinde artış sağlanabilir.

Doğru adımlar atıldığında, krallıktaki bir kişiyle evlenilir ve çocuk sahibi olunabilir. Bu durum, oyundaki ilerleyiş adına önemli bir katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda, akrabalık durumundan ötürü krallıktaki önemli kişilerle olan ilişkilerimizde artış yaşanır. Genel anlamda Mount & Blade II: Bannerlord oyunundaki sosyal durumların pek çoğu, kültürlere dahil olunduğunda hız kazanacaktır.