Mavi Kol artık 3 yaşında

Mavi Kol, bir seneyi daha arkasında bıraktı.

Pastaları, mumları, balonları ve doğum günlerinde artık klasikleşmiş olan diğer her şeyi hazırlayın; Mavi Kol artık 3 yaşında. 11 Nisan 2018 tarihinde ilk defa internet alemindeki yerini almış olan Mavi Kol, bu zamana kadar birçok farklı dönemden geçti ve aslında şimdi de o dönemlerden bir tanesinden bahsedeceğim. Doğum günü hakkında daha da uzun bir şekilde konuşmak isterdim ama bu tip kutlamalar ne yazık ki benim çok severek yaptığım şeyler değil. Yine de böyle bir günü fırsat bilip, internet sitemin geleceğinden bahsetmek gayet mantıklı olacaktır bence.

Mavi Kol

2021’in başında neler demiştim ve neler oldu?

İçerik dengesi, gönüllü yazarlık ve tasarım

Mavi Kol hakkındaki en son güncelleme yazısını 2020 senesinin sonunda yayımlamıştım ve 2021 içerisinde de nelerin olacağından bahsetmiştim. Tabii söylediğim her şeyi 3 ay içerisinde net olarak gerçekleştirebilmem mümkün olmadı. Mesela, içerik dengesinin değişeceğinden; haberlerin, incelemelerin ve rehberlerin aynı seviyede olabileceğinden bahsetmiştim ama 3 ay içerisinde sadece haberleri ve incelemeleri belli bir düzene sokmayı başarabildim. Malum, artık tek çalıştığım için tahmin ettiğimden bir tık daha zor oldu yeni bir düzen kurmak.

Yeni düzende, hafta içi boyunca her gün 7 adet içerik yayımlıyorum ve bunlardan 1 tanesi her zaman için inceleme oluyor. Bu incelemelerin de %99 kadarı oyun incelemesi ve ön incelemesi. Donanım incelemelerini sadece ayda 1 kere yapıyorum. İncelemeler haricinde, günlük üretilen içerikler çoğu zaman haber oluyor. Açıkçası rehberlere odaklanmayı daha çok istiyorum ama şu anda hem rehberini yazacak kadar severek oynadığım, hem de ülkemizdeki insanların ilgisini çeken bir oyun yok. Gelecekte belki bu durum değişebilir.

Bu içerik sayısını kendi adıma arttırma gibi bir planım bulunmuyor. Bunun sebebi de artık Mavi Kol haricinde hafta boyunca hayalet yazarlık yapıyor olmam. Yalnız, dediğim gibi bu sadece benim ile alakalı bir şey. Burada yayımlanan içeriklerin sayısını arttırabilmek için gönüllü yazar alımlarına önümüzdeki haftalar içerisinde tekrar başlayacağım. Zaten yeni yıla girdiğimizden beri birkaç kişi geldi ve hepsi aynı zamanda pek de bir içerik üretmeden gitti. Bu yüzden pek bir umudum yok ama aynı zamanda yapacak başka bir şey de yok.

Son olarak, tasarım tarafında da bazı değişiklikler oldu. Aslında asıl amacım temayı değiştirmekti ve genel anlamda AMP desteğini aktif etmekti ama açıkçası bununla uğraşacak enerjiyi kendi içimde bulamadım. Bunun yerine, halihazırda kurulu olan tema üzerinde bazı ufak tefek değişiklikler yaptım. Bu değişiklikler genelde arka planda yer alan şeyler içindi ama bu sırada görsel anlamda da önemli farklılıkları görebilmeniz mümkün. Şimdi sadece mobil kullanıcılar için deneyimi iyileştirmek kaldı ama o da çok zaman alacak.

Mavi Kol, sizin sayenizde 3 yaşında

Aslında bu yazıya başlamadan önce söylemeyi planladığım birçok şey vardı. Halihazırda söylemiş olduğum şeyleri de daha detaylıca anlatmak istiyordum ama cümleler sıralandıkça, içimdeki enerjiyi ne yazık ki kaybettim. Bu yüzden kusura bakmayın. Yine de Mavi Kol, sizin sayenizde 3 yaşına girdi ve umuyorum ki, “Mavi Kol artık 30 yaşında” yazısında da tekrar buluşabiliriz. Bu platformu takip ettiğiniz için teşekkür ediyorum ve bir başka yazıda görüşmek üzere diyorum. Artık o yazı ne zaman gelir, bilemiyorum.