Genellikle her senenin sonunda sizlere bir yazı ile teşekkür ederken, internet sitemizde yaşanan gelişmelere de yer vermeye çalışıyordum. Mavi Kol için ne gibi büyük özellikler geldi, okurlarımızın işine yarayabilecek olan ne gibi sistemleri yayına aldık ve günlük işleyişimiz üzerinde neler değişti gibi birçok soruya cevap veriyorduk. Bu gibi durumlara sürekli olarak sene sonunda rastlıyorduk; gerekli düzenlemeleri hep aynı dönemde yapıyordum. Sonuçta, yeni bir seneye, yeni bir şekilde girmek gerekir, değil mi? Yalnız, bu sefer farklı bir durum yaşandı.

Geçen senenin haziran ayında Mavi Kol, benim tabirim ile 2.0 seviyesine gelmişti. Malum, sitenin tüm görselliğini büyük bir ölçüde değiştirmiştim. Bu sayede de biraz daha olgun bir hal almıştık. Ardından, yine geçen senenin aralık ayında, yeni seneye girmemize bir hafta filan kala sitemizin genel yapısı üzerinde birkaç büyük sayılacak özelliği sizlere sunmuştum. Bugün ise o yeni özelliklerden bazılarını geri çektim. Bunun üzerine bazı ufak yeni sistemler ekledim, içeriklerin görünümünü genişlettim ve gelecek hakkında da birkaç gelişme hazırladım.

İnternet sitemizi biraz genişletelim istedik

Neler gitti?

Kalpler

İnternet sitemizde bulunan tüm içeriklerin sağında, solunda, altında, üstünde filan kalpler bulunuyordu. Sizler, bu kalplere tıklayarak da içeriklerimizi beğendiğinizi belirtebiliyorsunuz. Yalnız ben bu sistemi geri çekmeyi uygun gördüm; beklediğim seviyede kullanım görmedi kendileri. Bununla birlikte tabii ki en çok beğenilen içerikleri sıralayabilme özelliğini de elinizden almış oldum. Tabii bu çok ufak bir şeydi, muhtemelen birçok kişi kalp özelliğinin gittiğini fark etmedi bile. Zaten, içeriklerimizi seviyorsanız her zaman yorumları kullanabilirsiniz.

Yan sekmeler

Kalp sistemini eğer yanlış hatırlamıyorsam Mart 2020 içerisinde internet sitemizden kaldırmıştım. Yani, aslında bu oldukça eski bir haber. Bu yüzden de size yeni bir haber vereyim: Eğer internet sitemizi herhangi bir bilgisayardan ziyaret ediyorsanız, sayfaların sağ tarafında kalan ve öne çıkan içeriklerimizi gösteren yan sekmeyi kaldırdım. Bu sekmede ayrıca duruma göre 1 veya 2 adet reklam da bulunuyordu. Sekmeyi kaldırdım; genel olarak sayfaları daralttığını ve neredeyse hiç kullanılmadığını düşünüyorum. Ayrıca reklamlar da ara sıra rahatsız edebiliyordu.

Neler geldi?

Genişlik

Neler gelmedi ki? Öncelikle, bu yazımın başlığından da anlayabileceğiniz üzere internet sitemizin içerik sayfalarını genişlettim. Zaten yukarıda da söylemiştim, yan sekmeyi kaldırmıştım. Zaten bu sekmenin kalkma sebeplerinden bir tanesi de buydu, yazı sayfalarını genişletmek istiyordum. Normalde, internet sitemizin içerik gösterilebilecek kısımlarından 3’de 2’sini yazılar kullanıyordu, geri kalan 1 ise yan sekmeye aitti. Şimdi, yazı sayfaları mümkün olan alanın tamamını kullanıyor. Bu sayede yazılar, sayfaya daha da yayılıyor ve genel anlamda sayfa büyüyor.

Normalde bir içeriğin üstünde ve altında reklamlar bulunduruyordum. Bu reklamlar doğal olarak biraz büyüdü sayfaların genişlemesi ardından. Buna karşılık olarak yan sekme ve onunla birlikte iki farklı reklamın kaldırıldığını göz önünde bulundurursam, umarım bu durum sizin reklam deneyiminizi çok olumsuz etkilemeyecek. Ayrıca sadece reklamlar büyümedi, yazılarımıza eklediğimiz görseller ve videolar da orijinal boyutlarına kavuştu. Daha önce bu görselleri, galerileri, videoları ve diğer her şeyi küçültülmüş bir halde görüyordunuz efendim.

Daha büyük ve küçük yazılar

Şimdi, bütün sayfa büyüyünce haberlerimiz çok kısalmış gibi göründü. Ayrıca harfler biraz küçük olduğu için sanki yazılarımız çok karışık bir hal almış gibi oldu. Bunun önüne geçebilmek için masaüstü cihazların tamamında puntoyu bir tık yükselttim. Mobil cihazlardaki puntoyu da bir tık düşürdüm. Zaten bu sayfaların genişlemesinden mobil platformlar hiç eklenmedi. Mobil platformların harf boyutunu düşürmem, tamamen onların büyük olduğunu düşünmem ile alakalı. Bunu, gözü bozuk biri olarak söylüyorum. Muhtemelen o harfler size dev gibi görünüyordu.

İfadeler

Biraz önce söylemiştim, internet sitemizden giden özelliklerden bir tanesi, kalp ile yazıları beğenme olayı idi. Bu durumdan bir ders aldığımı düşünmüş olabilirsiniz ama hayır. Kalpler gitti, onların yerine ifade veya imge diyebileceğimiz emojileri ekledim. Çok net bir şekilde söylemek istiyorum, emojilerden nefret ediyorum ama içeriklerimiz hakkında en kolay şekilde düşüncelerinizi belirtebileceğiniz sistemi emojiler ortaya çıkartıyor. Ayrıca bu özellik, kalplere göre çok daha ön plana çıkıyor. Emojileri sevmiyorum ama interaktiflik katabilir bunlar siteye.

Yeni tasarımlar

Tüm bu olaylar yaşanırken, mobil cihazları da düşünmeye çalıştım ve ana sayfanın tasarımını biraz daha hoş bir şekle sokmaya çalıştım. Bu çok ufak bir değişiklikti, anlatabileceğim çok fazla detay bulunmuyor. Aynı şekilde çok detay veremeyeceğim bir başka konu da sitemizin ikonunu değiştirmiş olmam. Daha önce bu ikonda MK yazıyordu, şimdi ise basit bir oyun kolu görünüyor. Yazılarımızı paylaşabileceğiniz platformların da ikonlar üzerinden sayısını arttırdım ve sayfaların en altından, en üstüne taşıdım. Bunlar tabii çok ufak değişiklikler idi.

Neler olacak?

2019’da söylediklerim olmayacak

Aslında çok bir şey olmayacak. 2019’un sonunda size yazmış olduğum teşekkür yazısında, internet sitemize gelebilecek özelliklerden bahsetmiştim sanırım. Bilmiyorum, şu satırları yazdığım sırada akşam oldu ve inanın ben uyandığımdan beri bu yazımdaki konularla ilgileniyorum. Şu anda da eski yazıya gidip, ne gibi yeniliklerin geleceğini söylediğimi kontrol edebilecek halim bulunmuyor. Yalnız, bu yazımda rahatlıkla söyleyebilirim ki şu an Mavi Kol için düşündüğüm çok belli bir iyileştirme yok. Yani, o eski yazıda bir şey söylediysem, ondan vazgeçtim.

Tabii ki zaman geçtikçe bazı iyileştirmeler yapacağım ama en azından sene sonuna kadar bir kere daha büyük bir yenilik yapacağımı sanmıyorum. Normalde bugün olduğu gibi bir yenilik de yapmazdım fakat siteyi genişletme olayı, aslında 2019’un sonunda gelecek olan özelliklerden biriydi. O zamanlarda aklıma bir şey gelmişti ve o sebepten ötürü de bu özellikten vazgeçmiştim. Şimdi ise aklımdaki o şey gitti ve gerekli değişikliği yapayım dedim. Umarım iyi etmişimdir, bütün gün boyunca uğraştığıma değmiştir tüm bunlar efendim.

Yorumlarınız ile bir şeyler olacak

Her zaman olduğu gibi tüm bu yenilikler hakkında yorumlarınızı bana belirtmekten çekinmeyiniz. Sitenin iyi veya kötü olan yönlerini her zaman yorumlar aracılığı ile bana yazabilirsiniz. Yeni gelen özelliklerde beğendiğiniz, beğenmediğiniz şeylerden bahsedebilirsiniz. Halihazırda internet sitemizdeki tüm yorumları yakından takip ediyorum ve sizin göndermiş olduğunuz olumlu veya olumsuz yorumlar da mutlaka benim tarafımdan okunacaktır, muhtemelen cevaplandırılacaktır ve kesinlikle de sitenin iyileştirilmesi için kullanılacaktır.

Artık yazımızı bitirelim

2019’un sonundan beri kafamda planladığım bu değişikliği yaptım. Aslında aktif olarak birkaç gündür arka planda yenilikleri deniyordum ama tabii test edilen aynı özellikleri çevrim içi tarafa aktarınca bir anda işler iki katı yükseliyor. Normalde birkaç ayarı aktif edip, dinlenecektim bugün. Planlarım arasında Destiny 2 ve Total Extreme Wrestling 2020 oyunlarını oynamak vardı ama hepsi yalan oldu. Zaten muhtemelen fark etmişsinizdir, ilk cümlelerimden buraya gelene kadar sabrım biraz tükenmeye başladı; 12 saati geçti bu olaylar ile uğraşmam.

Bu yüzden de yazımı sonlandırıyorum. Muhtemelen önümüzdeki ay veya ondan sonraki ayda internet sitemizin sosyal medyadaki hesaplarının kapak görsellerini güncelleyeceğim, ardından da 2020 senesi bitene kadar pek bir şey ile uğraşma planım bulunmuyor. Bu yüzden de artık, “Güzel bir 2020 senesi için teşekkür ederiz” yazımız yayımlanana kadar bu şekilde iletişim kurmuyor olacağım sizlerle. Haberlerde, rehberlerde, incelemelerde ve diğer tüm kategorilerde artık görüşmek üzere. Böylesine gereksiz ve uzun bir yazıyı okuduğunuz için de teşekkürler.

Etiketler:

,