Mayıs 2018 yavaş yavaş biterken, Game Informer ekibinden Days Gone ile alakalı son bilgileri almaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde bu ekip ile oyunun geliştirici ekibi, eğlenceli bir röportaj düzenledi. Bu röportaj sırasında ise oyuncuların, oyun hakkında merak ettiği sorular cevaplandırıldı. Bizler de şimdi bu röportajı sizler için özetleyeceğiz, oyun hakkında verilen tüm bilgileri toparlayacağız. Hazır mısınız?

Days Gone

Days Gone içerisinde Syphon Filter göndermeleri bizi bekliyor

Game Informer ekibi ile Days Gone geliştiricilerinin röportajına göre öncelikle oyun içerisinde Syphon Filter göndermeleri olabilir. Tabii bunu net bir şekilde bilemiyoruz, sadece bir ihtimal. Ayrıca oyun içerisinde toplanabilir koleksiyon ögelerinden bir tanesi de bizlere gerçek Oregon tarihini yansıtan bir öge. Tüm bunların haricinde, geliştirici ekibin söylediğine göre bu oyunun ilham aldığı en büyük video oyunu serisi Red Dead idi.

Tabii röportajda verilen bilgiler, bu kadarı ile sınırlı değildi. Oyunun geliştirici ekibi, açıklamaların devamında harita hakkında konuştu. Açıklamalara bakacak olursak, oyunun haritası sürekli olarak derinleşiyor. Bu derinleşme de, bizler yeni karakterleri ve mekanları keşfettikçe gerçekleşiyor. Ayrıca geliştirici ekip şu an oyuna, gece vaktini geçme şeklinde bir özellik eklemeyi düşünüyor. Tabii bu özelliğin oyuna gelip, gelmeyeceği şu an net değil.

Açıklamaların devamına göre oyundaki mermi sayımız genelde düşük olacak ama çok da az olmayacak. Yeteri kadar mermimiz olacak, sadece günümüz açık dünya oyunlarındaki gibi çok fazla mermiye sahip olmayacağız. Tabii bu mermiler The Horde ile savaşırken önemli olacak. Geliştirici ekip, The Horde üzerinde bulunan ve geçmiş videolarda oyuncular tarafından keşfedilen tüm sorunların düzeltiğinin de haberini verdi.

Days Gone ekibi, röportajın devamında silahlardan bahsetmeye devam etti. Açıklamalara göre oyunda çok acayip silahlar bulunmayacak ama oyunun evrenine özel, benzersiz görünen birkaç silah ile karşılaşacağız. Geri kalan silahlar da zaten günümüzden esinlenmiş olacak. Bu silahlardan bir tanesi de The Crossbow ve açıklamalara göre The Crossbow için birçok farklı tipte ok üretebileceğiz. Bu oklardan bir tanesi, zombileri dost bile yapabilecek.

Tabii her silah farklı olmayacak

Gerçekleştirilmiş olan röportajın devamına göre oyunun içerisindeki her silah aynı olmayacak. Şöyle ki, oyunun açık dünyasında bulduğunuz silahlar, performans olarak kamplardan satın aldığınız silahlardan daha farklı olacak. Muhtemelen kamplardan alınan silahlar daha güçlü olacak ama geliştirici ekip bunu açıkça söylemedi. Ayrıca, böyle olmasa bile kamplardan silah almak isteyebilirsiniz çünkü kamplardan alınan silahlar, ölseniz bile sizde kalıyor. Dünyadan topladığınız silahlar, öldüğünüz zaman elinizden alınıyor.

Açıklamaların devamına göre oyun için yayımlanan videolarda görmüş olduğumuz kullanıcı arayüzü henüz final değil. Yani tasarımlar değişebilir. Ayrıca oyun içerisinde bulunan hayvanları da eşya üretme parçası toplamak için değil, kamplara yemek götürmek için avlayacakmışız. Tabii ava çıkarken dikkatli olmamız gerekiyor çünkü Days Gone geliştiricileri, oyun içerisinde virüs kapmış çok daha farklı hayvan türlerinin olduğunu ve bu türleri şimdilik açıklamayacaklarını belirtti.

Bu açıklamalardan sonra hayvanların başınıza bela olacağını düşünmüş olabilirsiniz ama temel zombiler de size bayağı dert açabilir. Çünkü açıklamalara göre bu zombiler, siz oyunda ilerledikçe çok daha güçlü bir hale geliyor. Tüm bunların haricinde ekip, oyun sonundan da bahsetti. Şu an hiçbir şey net değil ama ekip, oyuna bir yarış modu ekleyebilir. Bu modda, The Horde ile sonsuz bir şekilde savaşıp, yüksek puan elde etmeye çalışabiliriz.

Eğer bu etkinlik hoşunuza gitmediyse çok da dert değil çünkü açıklamalara göre oyun bittikten sonra bile oyun haritasında sürekli olarak yapacak yeni aktiviteler karşımıza çıkacakmış. Tabii bu işin bir de ek paketi var. Geliştirici ekip şimdilik bir şeyi doğrulamadı ama açıklamalara göre şimdilik ekip ek paketlerin planlamasını yapıyor. Son olarak, oyundaki karakterimizin kıyafetlerinin değiştiğini de öğrendik ama bu değişim üzerinde bizim herhangi bir kontrolümüz bulunmuyormuş.

Etiketler:

,