Days Gone, PC üzerinde tekrar oynamaya değer mi?

Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios, Days Gone oyununu PC için başarılı bir port olarak piyasaya sürüyor.

Microsoft, birkaç senedir Xbox Game Studios tarafından Xbox konsolları için geliştirilen video oyunlarını bilgisayarlara taşırken, birçok oyuncu aynı durumun Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios taraflarında yaşanmayacağını düşünüyordu. Şimdi ise öyle bir zamandayız ki bu iki marka da birbirinden büyük oyunları bilgisayarlar için piyasaya sürüyor. Mesela, Horizon: Zero Dawn ardından bir başka birinci parti oyun olan Days Gone, Steam üzerinden yarın piyasaya sürülecek. Ben bu oyunu halihazırda PlayStation 4 konsolumda oynamıştım ve şimdi de bilgisayarda oynamayı başardım. Peki, buna gerçekten değer mi?

Days Gone

Days Gone, en çok süper çözünürlük ayarı ile dikkatimi çekti

Days Gone, kesinlikle bir başyapıt değil ama birçok oyuncunun görüşünün de tersine kaliteli bir oyun. Hikayesi, karakterleri, dünyası ve oynanışı ile beni zamanında çok memnun etmiş olan bu oyun, PC tarafında da birbirinden önemli özellikler sunuyor. Mesela, benim en çok ilgimi çeken olay, fotoğraf modunu aktifleştirdiniz zaman süper çözünürlük özelliğinin de açılması. Bu sayede oyun, fotoğraflar için çok daha kaliteli, derin ve detaylı görünebiliyor. Özellikle karakterlerin yüzlerini yakın çekim ile yakalamak istiyorsanız, PC tarafındaki bu özellik muhteşem bir araç. Süper çözünürlüğü, oynanış anlarına taşıyamıyorsunuz ama oyun zaten 4K olarak çalışabiliyor.

Days Gone, PlayStation 4 konsolumda oynadığım zaman 4K/30 FPS olarak oynanabiliyordu ama orada sunulan 4K çözünürlük, gerçek değildi ve Checkerboard teknolojisi ile sahte bir 4K çözünürlük sunuluyordu. Oyunun bu sürümünü ise 4K/60 FPS olarak oynayabiliyorsunuz ve çözünürlük de doğal 4K olabiliyor. Bu sayede oyunu hiç olmadığı kadar kaliteli görebiliyorsunuz. Bu sırada tabii ki en yüksek grafik ayarlarında oyunun görselliği de iyileşiyor ama öyle dağlar kadar bir fark olduğunu da söyleyemem. Oyunun geliştiricileri, PlayStation 4 ile PC arasında minimum seviyede fark yaratmak istemiş gibi görünüyor.

21:9 ve 32:9 gibi ekran oranlarına bile destek veren Days Gone, genel anlamda gayet kaliteli bir optimizasyona da sahip. Hatırlayacak olursanız, Horizon: Zero Dawn oyununun PC sürümü bazı problemlerle çıkmıştı. O problemler tabii ki güncellemelerle çözülmeye çalışıldı ama yine de genel anlamda oyunun kusursuz hale getirilemedi. Days Gone ise özellikle optimizasyon ve port kalitesi olarak Horizon: Zero Dawn oyunundan bence çok yüksek bir seviyede. Yani, PC tarafındaki oyuncuların neredeyse tam isteyebileceği bir seviyede. NVIDIA DLSS gibi teknolojilere destek verilseydi, belki oyun bir tık daha ön plana çıkmayı başarabilirdi.

Days Gone oyununun PC sürümü açıkçası beni memnun etti ve düşünüyorum ki bu oyunu bilgisayarda tekrar veya ilk defa oynamaya gerçekten değer. Zaten daha önce bu oyunu oynamadıysanız, bir konsol oyuncusu değilseniz, oyuna mutlaka bir göz atmanızı öneriyorum. Eğer şu anda bir PlayStation 5 sahibi değilseniz, daha önce bu oyunu 60 FPS olarak görmemişsiniz demektir. Sırf bu yüzden bile daha önce bu oyunu oynamış olan oyunculara Days Gone yapıtını tekrardan önerebilirim. Süper çözünürlük modu, kaliteli optimizasyon, görüş alanı ayarı, 60 FPS desteği filan derken oyun gerçekten kendisini tekrar ve tekrar oynatabiliyor PC tarafında.