Cyberpunk 2077: Cyber Engine Tweaks nasıl indirilir, kurulur ve özellikleri nedir?

Cyberpunk 2077 için bir eklenti olan Cyber Engine Tweaks, oyun deneyiminizi teknik seviyede iyileştirebiliyor.

Cyberpunk 2077, bilgisayarlarda resmi olarak mod desteği vermiyor ama hem mod geliştiricileri, hem de bu konuda deneyimli olan insanlar, oyunu daha iyi bir noktaya taşıyabilmek için çalışmalar yapmaya devam ediyor. Şimdi ise Yamashi isimli bir geliştirici, oyuncuların karşısına Cyber Engine Tweaks ile çıktı. GitHub üzerinden indirilebilecek ve bahsi geçen video oyununa kurulabilecek olan Cyber Engine Tweaks, temelinde bir eklenti ve oyunun teknik problemlerini düzeltmeye odaklanıyor. Bu sırada tabii ki performans artışı da sağlanabiliyor. Dilerseniz, rehberimin devamından bu eklentiye daha detaylı bir şekilde bakalım.


Cyberpunk için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 için geliştirilen Cyber Engine Tweaks nedir?

Biraz önce de dediğim gibi Cyber Engine Tweaks, Cyberpunk 2077 oyununa gelen bir eklentidir. İndirme ve kurulma işleminden biraz sonra bahsedeceğim bu eklenti, oyunun hem teknik problemlerini düzeltmeye odaklanıyor, hem de performansı iyileştiriyor. Bu noktada oyuncuların karşısına öncelikle AMD SMT güncellemesi çıkıyor. Bu sayede, eklenti aktif olduktan sonra AMD temelli işlemcilerin tüm çekirdekleri, bu oyun için çalışmaya başlıyor. Böylece oyuncular daha iyi bir performans görebiliyor. Aynı zamanda, bilgisayarlardaki işlemciler, AVX için destek sunmadığı zaman oyun çökebiliyordu. Bu eklenti, o problemi de düzeltiyor.

AMD SMT ve AVX haricinde, Cyber Engine Tweaks ile oyuna bir geliştirici menüsü de ekleniyor. Bu menü sayesinde istediğiniz arabayı, silahı, özelliği veya aklınıza gelebilecek diğer her şeyi karşınıza çıkartabiliyorsunuz. Bu özelliği hem hile yapmak için, hem de oyunda kaçırdığınız içerikleri tekrar almak için kullanabilirsiniz. Bu eklenti ayrıca oyuna Steam kontrolcüsü desteği de ekliyor. Yani, eklentiyi kurduktan sonra bu oyunu daha fazla kontrolcü ile oynayabiliyorsunuz. Bunun haricinde, oyunun açılış ekranını hızlıca geçebilme özelliği ve sokaklardaki NPC tipi karakterleri ve arabaları da performans için kaldırma özelliği sunuluyor.

Cyberpunk 2077 oyununun 1.04, 1.05 ve 1.06 sürümleri ile uyumlu olan Cyber Engine Tweaks, Async Compute ve Antialiasing TAA özelliklerini de kapatmanızı sağlıyor. Bu iki özelliği kapatmak, ciddi anlamda performans artışı sağlayabiliyor ama Async Compute, sadece eski ekran kartlarında etki gösterebiliyor. Antialiasing TAA ise kapattığınız zaman oyunu gerçekten kötü gösteriyor. Bu yüzden kendisini aktif tutmak isteyebilirsiniz. Son olarak, bu eklenti sayesinde oyuna bir de kod konsolu ekleniyor. Bu sayede de Lua desteği sayesinde istediğiniz kodu yazıp, oyundaki sonuçlarını görebiliyorsunuz efendim.

Cyber Engine Tweaks nasıl indirilir ve kurulur?

Cyberpunk 2077 için bu eklentiyi bilgisayarınıza kurabilmek için öncelikle kendisini indirmeniz gerekiyor. Bunu da direkt olarak GitHub üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu bağlantıya tıkladığınız zaman, Release.zip isimli bir dosya göreceksiniz. Bu dosyanın üzerine tıklayarak, indirme işlemini başlatabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz dosyanın içerisindeki her şeyi, bahsi geçen video oyununun kurulu olduğu dizindeki /bin/x64/ içerisine atmanız gerekiyor. Bunu yaptığınız zaman eğer Cyberpunk2077.exe ve version.dll dosyalarını gördüyseniz, işlemi doğru yapmışsınız demektir. Ardından da oyunu çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Cyber Engine Tweaks, oyunun görüntüsü üzerine ekleme yapan uygulamalar ile pek iyi çalışmıyor. Yani, Rivatuner ve Fraps gibi uygulamalar açıksa, eklenti ile oyunu çalıştırmadan önce onları kapatmanız gerekiyor. Aksi taktirde eklentiyi çalıştırmak mümkün olmayabiliyor. Son olarak, /bin/x64/plugins/cyber_engine_tweaks/cyber_engine_tweaks.log tarafında da eklenti tarafından bırakılan notları görebilirsiniz ve neyin, nasıl çalıştığına şahitlik edebilirsiniz. Eğer kurulumda anlamadığınız bir nokta varsa, YouTube üzerindeki bu videoya da göz atabilirsiniz.

0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x