Apex Legends: Gibraltar rehberi

Gibraltar ile arkadaşlarınızın ardına saklanacağı güvenli bir kale olmanız mümkün.

Arkadaşlarınızın ardınıza sığınıp size güvenmesi hoşunuza gitmez miydi? Eğer bir Apex Legends oyuncusuysanız ve takımınızın sığınabileceği bir liman olmak istiyorsanız tank sınıfındaki Gibraltar karakteri tam size göre olabilir. Ayrıca lütfen yanlış anlaşılmasın, Gibraltar karakteri yalnızca bir kalkan açıp arkasında beklemiyor. Doğru hamlelerle takımın en ölümcül silahı haline de gelebiliyor. Dilerseniz beraberce Gibraltar karakterinin pasif, taktiksel ve nihai yeteneklerine bir göz atalım.


İçerisinde BangaloreBloodhoundCausticGibraltarLifelineMiragePathfinder ve Wraith kahramanlarını bulunduran Apex Legends, bir Battle Royale oyunu. Bu yüzden de oyun için bolca ipucuna, hatta daha fazlasına ev sahipliği yapıyoruz. Tabii bu ipuçlarımız biraz genel konular üzerinde. Eğer belli bir konu için ipucu arıyorsanız, temel hareketler, çevre hakkında ipuçları ve savaş, zırh ve ekipman hakkında ipuçları da veriyoruz.

Bu arada, oyundaki sağlık ve kalkan ögeleri hakkında detayları biliyor musunuz? Sağlıktan bahsetmişken, takım arkadaşlarınızı yeniden nasıl canlandırabileceğinizi de öğrenmeniz gerekiyor. Eğer oynanış kısmında problem kalmadıysa, ganimet kutuları ve para birimleri detayları ve bu ganimet kutularından düşen gizli Heirloom ögelerinin detayları da öğrenmek isteyebilirsiniz.


Apex Legends: Gibraltar yetenekleri, ipuçları, rehberi

Apex Legends, içerisinde tank sınıfını bu karakterle bulunduruyor

Bu yapılı abimizin pasif yeteneği, yani kullanmak için fazladan bir tuşa basmadan ortaya çıkan yeteneği küçük çaplı bir kalkan. Eğer Gibraltar karakterini seçtiyseniz, elinizdeki ateşli silahla nişan aldığınızda mavi renkli bir kalkanın açıldığını göreceksiniz. Belirttiğimiz gibi bu kalkanın açılması için bir tuşa basmanıza gerek yok yalnız dilerseniz kapatabiliyorsunuz. Düşmanla karşılıklı kalınan çatışma anlarında, bu kalkan vasıtasıyla hedefleri üzerinize çekebilir, takım arkadaşlarınıza avantaj sağlayabilirsiniz.

Gibraltar karakterinin taktiksel yeteneği de yine kalkan açma mekaniği üzerine kurulmuş durumda. Zamanla dolan bu yetenek sayesinde yalnızca kendisiniz değil tüm takım arkadaşlarınızı korumanız mümkün oluyor. Gibraltar; PC için Q tuşu, PlayStation 4 konsolu için L1 tuşu ile mayın benzeri bir eşyayı uygun gördüğünüz yere bırakabiliyor. Bırakıldıktan hemen sonra aktif hale gelen bu mayın benzeri eşya, sizin ve takım arkadaşlarınızın rahatlıkla içine girebileceği bir kalkan oluşturuyor.

Yarı küre biçiminde etrafı saran bu kalkanın kurşun geçirmediği gibi sizin de kurşunlarınızı karşı tarafa iletmediğini ayrıca belirtelim. Güvendeyim, rakibi rahat öldürürüm deyip cephanenizi boş yere bitirmemenizi öneririz. Ayrıca kalkanın dışına istenildiği anda çıkılabildiğini ve düşmanın da istediği zaman içeri girebildiğini hatırlatmakta fayda var. Aynı şekilde karşı takımda bir kalkan açıldığını gördüyseniz oyun stratejinize ve elinizdeki silahın durumuna göre kalkanın içerisine dalabilirsiniz.

Gelelim Gibraltar karakterinin nihai yeteneğine. Pasif ve taktiksel yeteneği savunmaya dayalı olan Gibraltar karakterinin nihai yeteneği hücuma olan hasreti unutturacak cinsten. Eğer karakterinizin nihai yeteneği dolduğunda PC’de Z tuşunu, PlayStation 4 konsolundaysa R1+R2 kombinasyonunu kullanırsanız elinizde bomba benzeri dumanı tüten bir nesne buluyorsunuz. Bu nesneyi uygun gördüğünüz bir bölgeye atarsanız o bölgenin çevresini içine alacak şekilde bir hava bombardımanının başlatabilirsiniz. Düşmanın saklandığı, toplu halde durduğu bu tip durumlarda hem rakibin canını azaltmak hem de düşmanın paniğe kapılmasını sağlamak için nihai yeteneğini doğru yerde kullanmak mantıklı bir hamle olabilir.