8 sene sonra Grand Theft Auto Online

Grand Theft Auto Online oyununda neler olmuş böyle?

Grand Theft Auto Online, ilk olarak 2013 senesinde piyasaya sürülmüştü. Yalnız, ben Grand Theft Auto V oyununu PlayStation 3 konsolunda oynamamıştım; yeni nesle geçebilmek için satmıştım kendisini. Bu yüzden sabırla bekledim, PlayStation 4 için bu oyunu aldım ve hikaye moduna onlarca saatimi gömdüm. Hatta yüzlerce saat bile oynamış olabilirim oyunu. Hikaye modunu neredeyse %100 olarak bitirdikten sonra da GTA Online tarafını denemek istemiştim. Açıkçası ben o zamanlarda bu tip çevrim içi deneyimleri sevmiyordum, sadece 25. seviyeye gelene kadar oynamıştım oyunu da. 2015 senesinde ise oyunu tamamen bırakmıştım.

2013’ü baz alacak olursak, 8 sene sonra, 2021’de ben Grand Theft Auto Online oyununa geri döndüm. Bunun sebebi ise Destiny 2 haricinde farklı bir çevrim içi servisi deneyimleyebilmekti. GTA Online oyununa da tek kişilik deneyimi destekleyen bir soygun geldiği için Aralık 2020’de, aklıma gelen ilk oyun bu oldu. Oyunları sürekli tek başıma oynuyorum; mesela Destiny markasına 1500 saat yatırmış olmama rağmen bir kere bile baskın görevi oynamadım, oynayamadım; görevleri yapabilecek arkadaşım yok. Yabancı kişilerle de oyun oynamaktan hoşlanmıyorum. Bu yüzden de Rockstar Games tarafından atılan adım çok ilgimi çekti.

GTA Online

GTA Online ile Cayo Perico’ya gidiyoruz

Destiny oyunları ile karşılaştırdığım zaman Grand Theft Auto Online oyununda da aslında baskın seviyesinde içerikler var. Onlara da soygun deniyor. Yalnız, Destiny tarafında olduğu gibi bu oyunda da ben hiç soygun görevi yapmadım. Daha doğrusu, oyunun ilk soygun görevini yabancılarla yapmaya çalışmıştım 2015’de ama başarısız olmuştum. Aralık 2020’de ise GTA Online oyununa The Cayo Perico Heist geldi. Bu soygunun en önemli iki özelliği vardı: İlki, tamamen yeni bir haritada soygun geçiyordu ve bu soygun, baştan sona kadar tekli oyunculu olarak oynanabiliyordu. Bir oyun sonu içerik ek oyuncu istemiyor mu? Hemen kaydedin beni, geliyorum.

Grand Theft Auto Online oyununa çok uzun bir zaman sonra geri dönünce, birçok şeyi garipsedim açıkçası. Öncelikle, ben eski karakterimi silmiştim ve sıfırdan başlamıştım. Zaten eski karakterimden devam etsem de nelerin olduğunu hatırlamıyordum bile. Yalnız, sıfırdan başlayınca, bir anda yüzüme vurulan içerik sayısı beni çok bunalttı. Farklı farklı içerik tipleri ve soygun görevleri yüzünden telefonum belki yarım saat boyunca hiç susmadı. Tabii benim odaklandığım tek bir şey vardı: The Cayo Perico Heist. Tabii bir soygun görevine 1. seviyeden girmek olmaz, öncelikle kendimi geliştirmem gerekiyordu.

Soygundan önce yapmam gereken çok şey var

Grand Theft Auto V oyununun özel bir sürümü indirimdeydi. Ben de deneyimime başlamak için onu satın almıştım tekrardan. Bu sürümün mantığı, oyunculara hızlı bir başlangıç sunmaktı ama bu, klasik her video oyunundaki başlangıç paketi zırvalığından sadece bir tanesi diye düşündüm ben. Yani, paketi satın alsam bile pek bir şey elde edeceğimi düşünmedim ama aslında kendisi çok işime yaradı. Paket sayesinde işe yarar birkaç araba, birkaç farklı iş ve binanın sahibi olmayı başardım. O işler sayesinde de aslında kendime bir gelir oluşturabileceğimi düşünüyordum ama işler çok pasif şekilde ilerlediği için beklediğimi alamadım.

The Cayo Perico Heist için 2.2 milyon dolarlık bir denizaltı satın almam gerekiyordu. Bu noktada da yardımıma Sony Interactive Entertainment ve Amazon koştu. Öncelikle, PlayStation Plus sayesinde 1 milyon dolar hediye aldım. Ondan sonra da Twitch Prime sayesinde tekrardan 1 milyon dolar civarında para aldım. Benim biriktirdiğim 1 milyon dolar civarı para daha vardı ve 20. seviye civarında denizaltımı aldım. Oyuna bu kadar sene içerisinde eklenen araçlara bakınca aslında koskoca denizaltı, en normal şey oluyor. Uçan motosikletler, denizaltı olabilen arabalar ve çok daha fazlası, bu oyunu fantastik bir hale sokmuştu.

GTA Online ile ilk soygun deneyimimi yaşadım

Grand Theft Auto Online oyununda bir soyguna başlayabilmek için öncelikle hazırlık yapmanız gerekiyor. Bu hazırlıklar, soyguna gidişinizi, kaçışınızı ve çok daha fazlasını belirliyor. The Cayo Perico Heist için de bolca hazırlık bulunuyor ve soygunun kendisinde olduğu gibi bu hazırlıkları da tek başınıza tamamlayabiliyorsunuz. En başta hazırlık görevleri bile bana zor geldi ama zamanla hepsine alıştım, gerekli silahları ve araçları filan alınca her şey daha da kolay hale geldi. Geriye kaldı asıl olay: Soygunu gerçekleştirmek. Açıkçası ben ilk soygun görevi sırasında inanılmaz heyecanlı ve tedirgindim; işler de pek iyi gitmedi.

The Cayo Perico Heist için oyunun içerisindeki karakterim hazırlıklar yaparken, ben de oyun dışında hazırlandım. Severek takip ettiğim içerik üreticilerinden bir tanesi, tek oyuncular için güzel bir rehber hazırlamıştı ve onu adım adım uygulayarak, ilk soygunumu gerçekleştirmeye çalıştım. Tahmin edebileceğiniz gibi işler hiç de planlandığı gibi gitmedi ve daha ilk dakikalarda rehber, benim işime yaramaz hale geldi ama yine de bir şekilde çok fazla para kaybetmeden soygunu tamamladım. Ondan sonra, daha hızlı bir şekilde ikinci kere soygun görevini yaptım ve her şey çok daha kusursuz gitti. İlk soygunda 1 milyon dolar alırken, ikincisinde 1.7 milyon dolar kazandım.

Kim icat etti bu güzel içerik mantığını?

Grand Theft Auto Online oyununda, bir oyun sonu içeriği olarak geçen en güncel soygunu tamamlamak, inanılmaz bir duyguydu benim için ve aklıma da anında Destiny markası geldi. Rockstar Games tarafından izlenen bu yol, ya Destiny ve benzer markalar tarafından taklit edilseydi? Video oyunlarındaki en zor içerikler olarak geçen baskınlar, ya tekli oyunculara da destek verseydi? GTA Online bunu yaptı ve internetten okuduğum kadarıyla soygunun kendisi tamamen olumlu yorumlarla karşılandı. Sadece tekli oyuncular değil, arkadaş grupları olan kişiler de bu içeriği beğendi; istedikleri zaman, diğer insanları beklemeden diğer maceralara atılabiliyordu.

The Cayo Perico Heist, açıkçası beni Grand Theft Auto Online oyununa şimdilik bağladı. Rockstar Games de gelecekte tekli oyuncuları desteklemeye devam edeceklerini belirtti. Bu yüzden belki Destiny 2 yapıtının yanında GTA Online de ana oyunum olabilir, bilemiyorum. Beni bu noktada üzen tek şey, oyuna yeni nesil güncellemesinin 2021 senesinin ikinci yarısında gelecek olması. Zaten bu destek 6 ay önce filan duyurulmuştu. Neden önünde 1 seneden daha uzun olan bir güncellemeyi bu kadar erkenden duyurdu ki Rockstar Games? Sabırla yeni nesil güncellemesini, belki de 4K/60 FPS deneyimi beklemek benim için zor olacak.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x