3 sene sonra Red Dead Online

Rockstar Games, Red Dead Online oyununa üvey evlat gibi davranmış gerçekten.

Sizlere daha önce Grand Theft Auto Online hakkında ufak bir yazı sunmuştum. Bu yazımda, 2015 senesinden beri ilk defa Grand Theft Auto Online oyununu oynadıktan sonra neler hissettiğimden bahsetmiştim. Şimdi, o oyun oynanır da Red Dead Online tarafına kayılmaz mı? Sonuçta iki yapıt da Rockstar Games şirketinin ürünü ve aynı mantığa sahip. Üstüne üstlük, Red Dead Redemption 2, ve doğal olarak Red Dead Online çok daha modern bir video oyunu. Hatta kalite olarak 2018’de çıkmış olan bu yapıtın üzerine bence hala bir rakip gelemedi. Bu yüzden, bahsettiğim oyunda yaşayacağım deneyim hiç kötü olabilir mi?

Red Dead Online

Rockstar Games, Red Dead Online oyununu eline yüzüne bulaştırmış

Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum: Bu oyuna 1-2 hafta önce başladım ve her gün de düzenli olarak oynamaya gayret gösterdim. İşte bu oynanış sürem boyunca Red Dead Online hakkında pek de söyleyebilecek olumlu bir şeyim yok. Yani, görsellik filan güzel de bir video oyununu başarılı kılan şey sadece görselliği olmuyor. Benim için içerik daha önemli ve bu yapıtta içerik dengesi filan bulunmuyor. Zaten oyunda yapılabilecek çok da bir şey yok; roller ve Grand Theft Auto Online oyunundaki sistemlere benzer iki farklı iş var ama hepsi birbirinden sıkıcı. Özellikle işler, Grand Theft Auto Online oyunundakinden bile kötü durumda.

Red Dead Online oyununda seçebileceğiniz 5 farklı rol var. Bunların hepsi mikro ödeme birimi ile açılıyor ama bu birimi oyun içerisinde de kazanabiliyorsunuz. Bu roller, oyunda düzenli olarak para kazanmanızı sağlayacak içerikler sunuyor. Mesela, Bounty Hunter olursanız, aranan düşmanları avlıyorsunuz ve ortalama 5-10 dakikalık bir emek için 10 Dolar kazanıyorsunuz. Yalnız, bu roldeki tüm içerikler neredeyse birbirinin aynısı olduğu için eğlenceli bir şekilde tekrar ve tekrar Bounty Hunter rolünde ben ilerleyemedim. Yani, aldığım ilk görev ile ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci görevler arasında değişen tek şey mekan oluyor.

Grand Theft Auto Online oyunundan tanıdık sistemler var

Bounty Hunter gibi Trader ve Moonshiner rolleri de var ki bu rollerde Grand Theft Auto Online oyunundaki iş mantığı bulunuyor. Yani, kaynak toplayarak bunu iş yerine götürüyorsunuz, o kaynaklar ürün oluyor ve ürünleri satıyorsunuz. Trader, kaynakları hayvan olarak alıyor. Yani, temelinde avcılık yapıyorsunuz. Moonshiner ise içki temelli ve iş bakımından kendisi daha kompleks bir yapıya sahip. İçkilerin seviyesi, farkı tatları ve satış kısmında da içki şişelerine hasar verme gibi mekanikler var ama bence tüm bunlar, işi genel anlamda can sıkıcı hale getiriyor. Bunu biraz daha detaylandırmak isterim.

Moonshiner rolünde en başlarda 30-40 dakikada 75 Dolar civarı kazanabiliyorsunuz. Mantık şu: Rolle alakalı bir görev yapıp, içki üretiminde indirim alıyorsunuz. Bu indirimi uygulayıp, içki üretimine başlıyorsunuz. En başlarda bu üretim 30 dakika sürüyor. Üretim başladıktan sonra içkiler için bir tat seçiyorsunuz. O tatları, bitki toplayarak elde ediyorsunuz. Genelde istenen bitkileri toplamanız, internetten alacağınız yardım ile 20 dakika filan sürebiliyor. Sonra da içkileri tatlandırıyorsunuz ve üretilen şişeleri satmak için yola çıkıyorsunuz. Yolda, aldığınız en küçük bir hasar veya yolun dışına çıkmanız, şişeleri teker teker kırıyor.

Oyuna zaman ayırıp, bir de üzerine cezalandırılmak

İşte bu oynanış döngüsünde hem tat katmak için açık dünyada sıkıcı bir şekilde çiçek aramak, hem de en ufak bir şeyde şişelerin parçalanması beni inanılmaz sinir ediyor. Yani, ben bu oyuna yarım saatimi ayırmışım ve karşılığında 75 Dolar alacağım. Oyundaki ortalama silahlar veya kıyafetler bile 200 Dolar üzerinden satılıyorken bırakın da yarım saat uğraştığım içkilerin tamamını satayım. 25 şişeden 5 tanesi kırılsa bile alacağınız ödeme bir anda 50 Dolar oluyor. Zaten ben içki üretimi için 10 Dolar para da verdim. Kazancım bir anda 40 Dolar oldu. Bence bu tip işlerin cezalandırıcı değil, ödüllendirici olması gerekiyor.

İşin en fantastik kısmından bahsetmedim bile. Eğer bu oyunda para kazanmak için Trader, Moonshiner, Naturalist veya Bounty Hunter filan oluyorsanız, affedersiniz ama salaksınız. Bunlarla uğraşmak yerine Collector rolünü seçip, açık dünyada boş boş eşya toplayarak, saatte 1000 Dolar kazanabiliyorsunuz. Tabii ki bu içerik türünü seven oyuncular için güzel bir şey ama buradaki problem de zaten roller arasında hiçbir dengenin olmaması. Mesela, Grand Theft Auto Online oyunundaki işler, saat başına 100 bin Dolar civarı veriyor, ortada bir denge var ama Red Dead Online oyununda her şey salınmış gibi görünüyor.

Red Dead Online

Red Dead Online, kontrolcülerin en büyük düşmanı herhalde

Red Dead Online oyunundaki tek problem işler de değil, açık dünyada dolaşmak da ayrı bir çile. Oyundaki hızlı seyahat noktaları hem iyi yerleştirilmemiş, hem de ciddi anlamda pahalı. Yani, sizin 10 dakikanızı ayırıp, kazandığınız 10 Dolar, hızlı seyahatte harcanıyor direkt olarak. Tamam, oyun güzel ama atın üstünde sürekli koşma tuşuna basarak bu oyunu ne kadar oynayacaksınız? Özellikle kontrolcülerde X tuşunuz ne kadar dayanacak buna? Grand Theft Auto Online oyununda helikopterle filan seyahatleri kolaylaştırabilmek mümkün ama bu video oyununda A noktasından B noktasına gitmek kabus gibi.

Bu kabusun yaşanmasının sebebi ise aslında Red Dead Redemption 2 oyununun gerçekçi yapısı. Yani, tamam oyunun hikaye modu gerçekçi olsun. Rockstar Games isterse bir sonraki oyuna tuvalet ihtiyacını filan da eklesin ama bu gerçeklik ögelerini Red Dead Online tarafına taşımak bence çok saçma. Yani, bırakın da karakterimin uykusu gelmesin, atım acıkmasın, 20 saniyede ölümcül yorgunluğa ulaşmasın. Çevrim içi bir oyun bu ya. Zaten oyundaki seyahat olaylarını zorlaştıran şeylerden bir tanesi de bu gerçeklik ögeleri. Oyunda ille sürekli bir problem çıkıyor, sürekli mikro yönetim ile uğraşıyorsunuz, hiç rahat bırakılmıyorsunuz.

Bu savaş biletini taşıyamaz mıyız?

Red Dead Online tarafında kıskandığım tek şey, savaş bileti oldu açıkçası. Bu video oyununda her 3 ayda 1 kere yenilenen bir savaş bileti oluyor. Hatta sezonluk etkinliklere özel savaş biletleri filan da geliyor ara sıra. Bunları kıskanıyorum; sistemlerin Grand Theft Auto Online oyununda da kullanılmasını çok isterdim. İndirim kartları filan da güzel çalışabilirdi diye düşünüyorum. Yine de Red Dead Online tarafı da muhtemelen Grand Theft Auto Online oyununun içeriklerini kıskanıyordur; o oyuna her hafta yeni içerikler gelirken, bu oyuna aylarca içerik gelmediği bile oluyor. Gerçekten çok garip.

Grand Theft Auto Online ve Red Dead Online oyunlarını birlikte oynarsanız, Rockstar Games şirketinin favori çocuğunu hemen görebilirsiniz. Yani, iki oyunun arasındaki destek farkı ciddi anlamda büyük ve hatta rahatsız edici seviyede. Ben açıkçası Red Dead Online gibi daha modern olan bir oyuna zaman harcamak isterdim ama oyunda ne bir denge var, ne bir eğlence unsuru var, ne de bir albeni var. Açıkçası ben Grand Theft Auto Online oyununu bırakıp, bu yapıta devam edeceğimi hayal ediyordum ama Red Dead Online oyununa 1-2 hafta daha şans verip, muhtemelen kendisini sileceğim.