2021’de en çok beklediğim oyunlar

2021 senesinde birbirinden güzel oyunlar piyasaya sürülecek. Peki, ben en çok hangileri için heyecanlıyım?

Her sene binlerce yeni video oyunu piyasaya sürülüyor, yüzlerce de oyun duyuruluyor. Bu oyunlar arasından 2020 senesinde en sevdiğim yapıtları sizler için sıralamıştım. Şimdi de 2021 senesine bakmamız gerekiyor, bu senede en çok beklediğim oyunlardan 2021’de en çok beklediğim oyunlar yazım ile bahsetmek istiyorum. 2021’de piyasaya sürülecek olan video oyunlarına baktığım zaman aslında beklediğim 30’dan fazla oyun olduğunu fark ettim ama her oyunu tabii ki aynı heyecan ile beklemiyorum. Bu yüzden de 2021’de beklediğim tüm oyunlar yerine en çok merakla beklediğim, en heyecan duyduğum 15 oyunu sizlere sunmak istedim. İşte o oyunlar!

En çok beklediğim oyunlar
2021’de en çok beklediğim oyunlar: Kena: Bridge of Spirits

Kena: Bridge of Spirits

Kena: Bridge of Spirits oyununu gördükten sonra etkilenmeyen çok az insan olmuştur herhalde. Oyun öncelikle görsel kalitesi ile benim ilgimi çekmişti. Zaten bir tanıtım videosunu izlerken de ilk gördüğümüz şey, oyunun görsel sunumu oluyor. Yalnız, bunun haricinde oyundaki canlıların tatlılığı filan da hoşuma gitti. İçimden bir ses, bu oyunun klasik bir aksiyon-macera temelli bir rol yapma oyunu olacağını söylüyor. Sonuçta projenin arkasında dev gibi şirketler bulunmuyor ama yine de kendisini büyük bir merakla bekliyorum. Umuyorum ki Kena: Bridge of Spirits, genelde düşük tutmayı tercih ettiğim beklentilerimi karşılayabilecek.

Little Devil Inside

Duyurusu ile birlikte anında ilgimi çeken video oyunlarından bir diğeri ise Little Devil Inside. Bu oyun da macera temelli bir yapıta benziyor ama benim asıl dikkatimi çeken şey, oyunun farklı yapısı ve sanat tasarımı oldu. Ayrıca oyunun oldukça gizemli bir yapısı da bulunuyor; görüntülere bakarak hikayeyi veya yaşanan olayları tahmin etmek neredeyse imkansız bile sayılır. Açıklamalara göre Little Devil Inside oyununda da aksiyon, macera, rol yapma ve hayatta kalma ögeleri bulunacak. Bu yüzden oynanış tarafında da yeteri kadar derinliğin olacağını düşünüyorum. Yarı açık dünya yapısı da her zaman hoşuma gitmiştir video oyunlarında.

Stray

Ben aslında köpekleri tercih ederim ama kedileri de kim sevmez ki? Eğer bir video oyununda çok tatlı bir kediyi, köpeği veya herhangi bir başka hayvanı kontrol ediyorsak, otomatik olarak benim ilgim çekilmiş demektir. Kaybolmuş ve ailesini tekrar bulmayı hedefleyen bir kediyi kontrol ettiğimiz Stray oyununda, içerisinde bulunduğumuz şehirden kaçmamız gerekiyor ama bu sırada karşımıza birbirinden farklı gizemler çıkıyor. Yani, yine macera temelli bir yapıt görüyoruz ki bu benim için hiç problem değil. Eğer bu oyunun oynanış tarafı da yeteri kadar eğlenceliyse, Stray benim için yılın en iyilerinden olabilir.

Need for Speed

Gerçek dünyada arabalara karşı pek bir ilgim yoktur ama video oyunu dünyasına girdiğimiz zaman yarış oyunlarına bayılırım. Özellikle de Need for Speed gibi sokak yarışına odaklanan oyunlar her zaman ilgimi çekmiştir. EA şirketinin bu sene yeni bir Need for Speed oyununu piyasaya süreceğini de biliyoruz. Henüz bu oyunu net olarak görmedik ve muhtemelen resmi duyuru da Haziran 2021 içerisinde filan yapılacaktır ama ben şimdiden bu oyunu çok büyük bir merakla bekliyorum. Need for Speed Heat başarılıydı. Umuyorum ki o oyunun izinden giderler ve hem oynanışı, hem hikayesi, hem de derinliği ile etkileyen yeni nesil bir Need for Speed oyunu görürüz.

Battlefield

Eski zamanlarda Call of Duty ile Battlefield arasında çok büyük savaşlar olurdu. Ben de bu savaşlarda her zaman Call of Duty markasını tercih ederdim ama zaman geçtikçe Call of Duty benim için yorucu bir deneyim, Battlefield ise eğlenceli bir video oyunu markası haline gelmeye başladı. Birçok oyuncu memnun kalmamıştı ama ben Battlefield 1 ve Battlefield V oyunlarından yeteri kadar hoşlanmıştım. EA ve DICE taraflarının bu sene yeni bir Battlefield oyununu piyasaya süreceği de biliyor. Doğal olarak ben de bu yeni ve büyük oyun için otomatik olarak heyecanlıyım. Umuyorum ki modern zamanlarda bir savaş görürüz bu oyunda.

En çok beklediğim oyunlar
2021’de en çok beklediğim oyunlar: Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

Vampire: The Masquerade markasına ve World of Darkness evrenine çok uzak birisiyim. Yalnız ben bu evrene son iki sene içerisinde Vampire: The Masquerade serisine ait olan iki farklı görsel roman ile ilk adımı attım ve gerçekten evrene bayıldım. Böyle bir evreni, üç boyutlu bir video oyununda da görmek istiyorum ve bu yüzden de Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 için oldukça heyecanlıyım. Yalnız ben bu oyuna heyecanlıyım ama genel kalitesinden biraz şüpheliyim. Oyun deneyimli bir ekip tarafından geliştiriliyor ve Unreal Engine 4 kullanılıyor ama yine de oyuna karşı bazı ön yargılarım bulunuyor.

Gran Turismo 7

Gran Turismo 7 gibi bir video oyununun bence PlayStation 5 için çıkış oyunu olması gerekiyordu ama projenin arkasında Polyphony Digital olunca, bir video oyununun birkaç kez ertelenmesi, zamanına yetiştirilememesi filan gayet normal. Pist yarışlarından çok hoşlanmıyorum ve kendilerini sıkıcı buluyorum ama yine de Gran Turismo 7 oyununu deneyimlemek için heyecanlıyım. Polyphony Digital genelde bir konsolun gücünü nasıl kullanacağını çok iyi biliyor ve bu yüzden de Gran Turismo 7 oyununu PlayStation 5 konsolumda oynamayı çok istiyorum. Umuyorum ki bu oyun için çok beklemeyeceğiz ve kendisi ilkbahar aylarına yetişecek.

God of War

Bilmiyorum bu oyun için bir şey söylemem gerekiyor ama 2021 için hedeflenen yeni God of War oyunu için oldukça heyecanlıyım. Serinin bir önceki oyunu benim çok hoşuma gitmişti ve o zamanlardan beri de devam oyununu büyük bir merakla bekliyorum. Oynanış, hikaye, sunum, müzik, ses, aklınıza ne gelirse geçmiş God of War oyununda muhteşemdi. Sıradaki oyunu da merakla bekliyorum ve açıkçası önüme ne atsalar, God of War olduğu sürece anında tüketebilecek durumdayım. Umuyorum ki herhangi bir ertelenme olmaz ve Kratos, 2021 senesinde PlayStation 5 konsolu ile ve tabii ki oyuncularla buluşabilir.

Destiny 2: The Witch Queen

God of War markasının yeni oyunu ile Kratos dönerken, Destiny 2 oyununun 2021 için planlanan genişletme paketi ile de The Witch Queen, yani Savathûn geri dönüyor. Beyond Light ve yeni nesil konsollar sayesinde bence iyi bir noktaya çıkmayı başaran Destiny 2, dört sezon sonra, sonbahar aylarında The Witch Queen ile bir kere daha geniş bir şekilde yenilenecek. Bu genişletme paketi ile muhtemelen oyuna yeni bir The Darkness temelli Subclass da eklenecek. Hatta kendisinin zehir temelli bir element bulunduracağı da tahmin ediliyor ki Destiny 2 gibi bir video oyununda zehir elementinin nasıl işleneceğini görmeyi çok isterim.

Horizon: Forbidden West

Horizon: Zero Dawn aslında oynanış tarafına baktığınız zaman gayet standart bir video oyunu idi ama Aloy ve hikaye, oyuna bambaşka bir hava katmıştı. Şimdi ise bu hikaye, 2021 senesinde Horizon: Forbidden West ile devam edecek ve kendisini oynamak için açıkçası sabırsızlanıyorum. Tahmin ediyorum ki ilk oyunla benzer, hoş bir açık dünya yapısı göreceğiz. Açıkçası bu oyunu oynanışı yerine Aloy, hikaye ve genel olarak oyunun teması için bekliyorum. Yalnız, PlayStation 5 konsolunun gücü de işin içine girince geliştirici ekip, harikalar yaratabilir ve beni gerçekten şaşırtabilir diye tahmin ediyorum.

En çok beklediğim oyunlar
2021’de en çok beklediğim oyunlar: Far Cry 6

Far Cry 6

Son zamanlarda Ubisoft şirketinin oyunlarına ısınmaya başladım. Özellikle de Far Cry serisini çok sevdim ama bazı sebeplerden ötürü çok istememe rağmen Far Cry 5 oyununu bitiremedim, Far Cry: New Dawn oyununu da oynama imkanım olmadı. Yalnız, Far Cry 6 oyununu merakla bekliyorum ve özellikle de Far Cry 5 oyunundaki formüllerin üzerine daha da giderek uygulanmasını çok istiyorum. Yalnız ben bu son Far Cry oyunlardaki el yapımı silahlardan biraz sıkılmaya başladım. Umuyorum ki Far Cry 6 oyununda bu yapıdan biraz uzaklaşılır ama öyle olacağını hiç düşünmüyorum; sanki yayımlanan videolarda o tip silahlar görünüyordu.

Crimson Desert

Black Desert oyununa bayılmıştım ama bilgisayarım ne yazık ki bu oyunu 60 FPS olarak oynamam için yeterli değildi zamanında. Konsoldaki deneyim de hiç hoşuma gitmemişti. Şimdi ise Black Desert oyununun geliştirici ekibi Crimson Desert üzerinde çalışıyor ve bu oyunun yeni nesil konsollar için de geleceği biliniyor. Doğal olarak ben de PlayStation 5 konsolum ile kendisini büyük bir merakla bekliyorum. Pek sanmıyorum ama umuyorum ki geliştiriciler, yeni nesilde kabul edilebilir bir görsellik ve netlik ile 60 FPS değerini hedefliyordur. Aksi halde Black Desert gibi Crimson Desert oyununa da veda etmem gerekecek.

Humankind

Humankind, konsollara gelmeyecek olması yüzünden beni üzen bir oyun. Sid Meier’s Civilization serisine benzer bir oyun olan bu yapıt, türü ve derinliğinden ötürü benim dikkatimi çekiyor. Kültürsel farklılıkların gerçekten oluşturulabilmesi, mesela Amerika Birleşik Devletleri tarafının Samuray geleneğine sahip olabilme ihtimali gibi olaylar ve tabii ki sıra tabanlı strateji oyunu yapısı Humankind oyununa olan ilgimi yükseltti ama kendisi ne yazık ki sadece bilgisayarları hedefliyor. Yine de bu oyuna bilgisayarımda mutlaka bir şans vereceğim ama eğlenebileceğimi açıkçası sanmıyorum. Umarım konsollar için bir sürüm de yakın zamanda duyurulur.

Ratchet & Clank: Rift Apart

Genel olarak platform oyunlarına çok ısınamamış biri olsam bile Ratchet & Clank markasına karşı ayrı bir sevgim var. Bu yüzden de tahmin edebileceğiniz üzere Ratchet & Clank: Rift Apart için oldukça heyecanlıyım. Özellikle de oyunun saniyelik yüklenme ekranları ile bizi boyuttan boyuta taşıması, en merak ettiğim özelliklerden bir tanesi. Zaten şimdiye kadar da Ratchet & Clank: Rift Apart için daha fazla bir şey pek gösterilmedi herhalde. Yani, yeni bir oynanabilir karakterin olacağını biliyoruz ve kendisi hikayeye de temelden etki edecek ama bu zaten devam oyunları için normal bir şey sayılır benim gözümde.

Road 96

Aslında bu listede oynamayı en çok istediğim oyunlardan bir tanesi Road 96. Bu oyunda otostop çekerek bir yolculuk yapmaya çalışıyoruz ama bu yolculuğumuz her seferinde rastgele olarak oluşturuluyor. Yani, her yolculuğumuzda farklı farklı şeyler yaşayabiliyoruz. Tabii ki oyunda ilgimi çeken ana şey bu olmadı; yaşanabilecek olan maceranın potansiyeli ve sanat tasarımı en başta ilgimi çekti. Yalnız, şansıma bu oyun da sadece PC platformunu hedefliyor ama bir şekilde oynayacağım artık. Umuyorum ki tahmin ettiğim gibi bir macera yaşatabilir bu video oyunu bana. Kendisinden beklentilerim yüksek.