Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

2019 senesinin en iyi rol yapma oyunları

Eğer bu sene içerisinde rol yapma oyunlarına yönelmek istiyorsanız, doğru bir dönemdesiniz.

Son güncelleme:

Video oyunlarını oynadığımız zaman, fantastik evrenlere adım atarız ve belki de gerçek hayatta yapamayacağımız şeyleri yaparız. Bu tip şeylere en çok olanak sağlayan oyun türü ise rol yapmadır. Rol yapma oyunları sayesinde kendimizi bir başka karakterin yerine koyarız ve onun hayatını yaşarız. O karakteri, o kişiliği geliştiririz. Şu an günümüzde birçok video oyununda rol yapma ögeleri ve mekanikleri bulunuyor. 2019 senesinin en iyi rol yapma oyunları listemiz sayesinde ise sizlere en iyi rol yapma oyunlarını sunmaya çalışacağız.


İnternet sitemizde, şu anda okuduğunuz yazıya benzeyen birçok farklı içerik bulunuyor. Bu yazılardan bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden görebilirsiniz, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


2019 senesinin en iyi rol yapma oyunları

İşte 2019 senesinin en iyi rol yapma oyunları

Kingdom Hearts III

2019 senesinin en iyi rol yapma oyunları listemize lisanslı bir video oyunu ile başlayacağız. Square Enix tarafından geliştirilen ve dağıtımcılığı üstlenilecek olan Kingdom Hearts III, sadece PlayStation 4 ve Xbox One platformları için 25 Ocak 2019 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Oyuncular, bu video oyunu ile aksiyon ve rol yapma oyunu ögeleri ile karşılaşacak. Ayrıca bu oyunun içerisinde Donald Duck, Jack Sparrow, Hades, Pegasus gibi karakterler de bulunacak. Evet, bu video oyunu Disney lisansına sahip olacak.

Anthem

Özellikle Destiny serisi ile olan benzerliği ile tartışılan ve birçok oyuncu tarafından merakla beklenen Anthem, kendisine benzeyen video oyunlarından çok daha fazla, çok daha derin ve çok daha kompleks rol yapma ögeleri sunacak oyunculara. 22 Şubat 2019 tarihinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirecek olan Anthem, şu an BioWare tarafından geliştiriliyor ve oyun da EA tarafından dağıtılacak. Anthem, detaylı karakter ilerleme sistemi ile mutlaka rol yapma oyunu severlerin ilgisini çekecektir diye düşünüyoruz.

Path of Exile

Path of Exile halihazırda birçok platformda var ama 2019 içerisinde bu video oyunu PlayStation 4 için çıkacak. Ücretsiz bir yapıya sahip olan Path of Exile, Diablo serisi ile oldukça benzer ama birçok oyuncuya göre Path of Exile, Diablo serisinden yer yer çok daha başarılı; Path of Exile, düzenli olarak yeni içeriklerle güncelleniyor, içerisinde daha az hata bulunduruyor ve tabii ki rol yapma ögeleri de oldukça güçlü. Eğer bolca ganimet kazanıp, karakterinizi güçlendirmek istiyorsanız, PlayStation 4 üzerinde Path of Exile oyununu denemelisiniz.

Tom Clancy’s The Division 2

Tom Clancy’s The Division, oyunculara gayet güzel bir rol yapma oyunu deneyimi sunmuştu. Oyundaki silah, zırh, yetenek ve araç-gereç sistemi, oldukça detaylı idi. Ubisoft tarafından geliştirilen ve dağıtılacak olan Tom Clancy’s The Division 2 ise bu başarıyı devam ettirmeyi planlıyor. Tom Clancy’s The Division 2, çıkışını 8 Mart 2019 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Bu oyun; PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için piyasaya sürülecek. Oyuncular, bu sefer Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentinde bir RYO deneyimi yaşayacak.

Sekiro: Shadows Die Twice

Eğer Souls oyunlarını sevdiyseniz ama o oyunların içerisindeki çok az rol yapma sisteminden rahatsız olduysanız, bu oyunu kaçırmamanızı öneriyoruz. Dark Souls oyunlarını geliştiren ekip tarafından piyasaya sürülecek olan Sekiro: Shadows Die Twice, hem Souls tarzı oynanışı oyunculara sunacak, hem de rol yapma ögeleri ile Souls tarzı oynanış güçlendirilecek. Sekiro: Shadows Die Twice, 22 Mart 2019 tarihinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirecek bir aksiyon-macera oyunu olacak.

The Elder Scrolls: Blades

Eğer bilgisayarınızda ve konsollarınızda yaşadığınız The Elder Scrolls deneyimi size yeterli gelmediyse; şimdi The Elder Scrolls: Blades isimli bir video oyunu mobil platformlara geliyor. The Elder Scrolls: Blades, 2019 içerisinde iOS ve Android için çıkışını gerçekleştirecek ve oyuncular, The Elder Scrolls V: Skyrim benzeri bir deneyimi mobil cihazlarında yaşayabilecek. The Elder Scrolls: Blades, muhtemelen 2020 senesinde bilgisayarlara ve konsollara da gelecek. Ayrıca bu oyunun Nintendo Switch için çıkacağını da düşünüyoruz.

Dauntless

Şu sıralar beta sürecinde olan Monster Hunter: World benzeri bir yapıya sahip olan Dauntless, tam çıkışını Nisan 2019 içerisinde gerçekleştirecek. Dauntless, bu tarihte PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch platformları için çıkışını gerçekleştirecek. Phoenix Labs tarafından Unreal Engine 4 ile geliştirilen bu video oyunu ile birlikte oyuncular, canavar avlayarak hem kendi karakterlerini, hem de silahlarını geliştirecek. Oyuncular, bu video oyunu ile güzel bir rol yapma deneyimi yaşayabilecek.

RAGE 2

Bethesda tarafından PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarına dağıtılacak olan Rage 2, oyunculara kıyamet sonrası bir bölgede rol yapma oyunu deneyimi sunacak. Oyuncular, bu video oyunu ile birlikte çılgın silahlara ve yeteneklere sahip olabilecek. 14 Mayıs 2019 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek olan bu video oyunu, şu sıralar id Software ve Avalanche Studios isimli ekipler tarafından geliştirilmekte. Ayrıca bu video oyunu, açık dünya sistemine de sahip olacak.

Biomutant

Experiment 101 isimli ekip, şu sıralar THQ Nordic ekibinin desteği ile oldukça güzel görünen bir video oyunu geliştiriyor. PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için piyasaya 2019 içerisinde sürülecek olan Biomutant, büyük açık dünyası ile rol yapma ögelerini birleştiren bir video oyunu olacak. Temelinde bir aksiyon oyunu olan Biomutant, Rage 2 gibi kıyamet sonrası bir dünyaya sahip olacak ve bu oyunda genelde yakın dövüş sistemleri ön planda olacak. Oyuncular, birçok dövüş sanatını bu oyunda kullanabilecek.

Wasteland 3

InXile Entertainment, şu sıralar herkesin merakla beklediği bir video oyunu üzerinde çalışıyor. Bu oyunun adı tabii ki Wasteland 3. 2019 içerisinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirecek olan Wasteland 3, stratejik savaş sistemlerini içerisinde bulunduracak olan bir rol yapma oyunu olacak. Oyuncular, bu oyun içerisinde araçlara, çevresel tehlikelere, daha da akıcı bir dövüş sistemine ve taktiksel tur bazlı oynanış mekaniğine ulaşacak. Donmuş bir Colorado içerisinde geçecek bu oyun, oyunculara gerçek bir RYO deneyimi yaşatacak.

Dying Light 2

Dying Light, tam olarak bir  rol yapma oyunu değildi ama Dying Light 2 ile her şey değişiyor. PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için bu sene içerisinde piyasaya sürülecek olan Dying Light 2, içerisinde diyalog seçimlerine ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapacak. Böylece de oyunculara zombi ve düşman insan dolu bir evrende, güzel bir rol yapma deneyimi yaşatılacak. Ayrıca oyuncuların, bu oyunda verdiği her karar da oyunun açık dünyasını etkileyecek. Bu şekilde, daha iyi bir şekilde rol yapabileceğiz.

Black Desert

Evet, Black Desert Online şu an PC üzerinde bulunuyor ama bu video oyunu 2019 içerisinde Xbox One ve PlayStation 4 için tam sürümünü piyasaya sürecek. Bu yüzden de 2019 senesinin en iyi rol yapma oyunları listemizde bu yapıta yer vermek istedik. Black Desert, çevrim içi bir yapıya sahip olan, dev gibi açık dünyası ile oldukça detaylı bir rol yapma oyunu. Özellikle PC üzerinde sistemleri zorlayan bu yapıt, PlayStation 4 ve Xbox One sürümü ile oyuncuları az da olsa rahatlatacaktır ve konsol sahibi olan oyuncular da güzel bir çevrim içi rol yapma deneyimi yaşayabilecektir.

The Outer Worlds

Fallout serilerindeki rol yapma ögelerini beğeniyor muydunuz? O zaman The Outer Worlds isimli oyunu kesinlikle deneyimlemenizi öneriyoruz. The Outer Worlds, ilk Fallout oyunlarının orijinal geliştiricileri tarafından yapılıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu video oyunu da 2019 içerisinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için oyuncuların karşısına sürülecek. The Outer Worlds oyununun hikayesinin kontrolü, rol yapma ögeleri sayesinde oyuncuların elinde olacak. Bu oyun hakkında çok fazla şey bilmesek de şimdiden başarılı olabileceğini tahmin edebiliyoruz.

Harry Potter: Wizards Unite

2019 senesinin en iyi rol yapma oyunları listemizin tek mobil oyunu olan Harry Potter: Wizards Unite, oyunculara mobil platformlarda eğlenceli bir rol yapma deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Bu video oyunu 2019 senesi içerisinde hem iOS, hem de Android destekli cihazlar için çıkışını gerçekleştirecek. Harry Potter: Wizards Unite sayesinde oyuncular, Pokémon GO benzeri bir deneyim yaşayabilecek ama bu oyunda hem Harry Potter evreni bulunacak, hem de rol yapma ögeleri biraz daha yoğun olacak.

Minecraft: Dungeons

2019 senesinin en iyi rol yapma oyunları listemizin son oyunu ise Minecraft: Dungeons. Minecraft serisinin yeni oyunu olan Minecraft: Dungeons, oyunculara aslında oldukça klasik bir oyun türünün deneyimini yaşatacak. Bu oyun, net bir rol yapma oyunu olmayacak ama geliştirici ekibin söylediğine göre rol yapma ögeleri de bu oyun içerisinde bulunacak. Bu yüzden, eminiz ki Minecraft: Dungeons, klasik Minecraft oyunundan bir tık daha ilgi çekici olacaktır rol yapma oyunu seven oyuncular için.

Far Cry: New Dawn

Ubisoft tarafından geliştirilen ve dağıtımı üstlenilen Far Cry: New Dawn; PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkışını 15 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirdi. Far Cry serisinin bir yan oyunu olan ve Far Cry 5 oyunundan onlarca sene sonrasını konu alan bu video oyunu, Far Cry serisindeki en yoğun rol yapma oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

My Time at Portia

2018 senesi içerisinde sadece PC için erken erişime açılmış olan My Time at Portia, 2019 senesinde öncelikle PC üzerinden erken erişimini tamamladı, ardından da PlayStation 4 ve Xbox One için çıkışını gerçekleştirdi. Sakin, rahatlatıcı bir oyun arıyorsanız; yaratıcı bir şekilde kendi çiftliğinizi kontrol edebileceğiniz My Time at Portia oyununu size kesinlikle öneriyoruz.

God Eater 3

Eğer sakinleştirici bir rol yapma oyunu deneyimi yerine aksiyon dolu bir rol yapma oyunu deneyimi yaşamak istiyorsanız, sizlere önerebileceğimiz video oyununun adıdır God Eater 3. Yalnız bu video oyununun sizlere batılı bir deneyim yaşatmasını beklemeyin. Bu oyun ile Asya taraflarının kültürünü, video oyunlarına görüyoruz.

The Elder Scrolls Online: Elsweyr

Seneler önce, çıkış yaptığı dönemde oyunculara kötü bir deneyim yaşatmış olan The Elder Scrolls Online, yaz aylarında Elsweyr isimli içerik güncellemesi ile canlanacak. Eğer The Elder Scrolls evreninin MMORPG evrenine henüz adım atmadıysanız, Elsweyr ile bu cesareti alabilirsiniz. Eğer oyunu halihazırda oynayıp, bıraktıysanız da Elsweyr, geri dönmek için güzel bir bahane olabilir.

Cat Quest II: The Lupus Empire

Eğer şirin ve tatlı bir rol yapma oyunu arıyorsanız, Cat Quest II: The Lupus Empire kesinlikle aradığınız bir video oyunu olabilir. Cat Quest II: The Lupus Empire, çıkışını 2019 senesinde gerçekleştirecek ve ilk oyun için direkt bir devam oyunu olacak. Hafif tepeden tatlı grafiklere baktığımız, ganimet temelli bir rol yapma oyunu isterseniz, sizlere bu oyunu önerebiliriz.

Bless Unleashed

Eğer Xbox One üzerinde Black Desert veya şimdiki neslin tüm platformlarında bulunan The Elder Scrolls Online: Elsweyr, sizin ilginizi çekmiyorsa, Bless Unleashed oyununa göz atmanızı öneririz. Yine bir MMORPG olan Bless Unleashed; sadece Xbox One için 2019 senesi içerisinde çıkışını gerçekleştirecek. Ayrıca bu seriden farklı bir rol yapma oyununu Steam üzerinde bulabilmek de mümkün.

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

2019 senesinin en iyi rol yapma oyunları yazımızın sıradaki oyunu da sadece Nintendo Switch için çıkışını 2019 senesinde gerçekleştirecek olan Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order. Marvel Ultimate Alliance serisinin üçüncü oyunu olacak olan bu yapıt, oyunculara yine aksiyon temelli bir rol yapma oyunu deneyimi sunmayı hedefliyor.

Granblue Fantasy: Relink

Sadece PlayStation 4 için geliştirilmekte olan ve benim inanılmaz bir merakla beklediğim rol yapma oyunu var sırada. Bu oyunun adı Granblue Fantasy: Relink ve kendisi PlatinumGames tarafından geliştiriliyor. Eğer hemen aşağıdaki videoyu izlerseniz, bu aksiyon temelli rol yapma oyununu neden merakla beklediğimi, sizler de gayet net bir şekilde anlayabileceksiniz.

Babylon’s Fall

Sırada, E3 2018 sırasında sessiz sedasız duyurulmuş başka bir aksiyon temelli rol yapma oyunu var. Square Enix ve yine PlatinumGames tarafından duyurulmuş olan Babylon’s Fall hakkında aslında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz ve bu senenin E3 etkinliğinde yeni bilgiler almayı umuyoruz. Yine de bu oyuna ait yayımlanmış ilk video, bizlerin ilgini çekmeyi başardı.

The Surge 2

Eğer Dark Souls benzeri, yine aksiyon temelli bir rol yapma oyunu arıyorsanız da kesinlikle hedefiniz The Surge 2 olmalı. Zorlu bir yapıya sahip olan, rol yapma ögelerinin gerçekten önemli olduğu The Surge oyununun ikincisi, 2019 senesi içerisinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için 2019 senesinde piyasaya sürülecek.

Pillars of Eternity II: Deadfire

Obsidian Entertainment ekibinin klasik rol yapma serisinin ikinci oyunu, Pillars of Eternity II: Deadfire aslında PC için 2018 senesinde piyasaya sürülmüştü. Peki, 2019 senesinin en iyi rol yapma oyunları listemizde bu oyunun ne işi var? Tahmin edebileceğiniz gibi Pillars of Eternity II: Deadfire; 2019 senesinde Xbox One, PlayStation 4 ve Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştirecek. Eğer konsollarda hoş bir rol yapma oyunu arıyorsanız, Pillars of Eternity II: Deadfire oyununa şans verebilirsiniz.

Maneater

Eğer bir köpek balığı olup, rol yapma ve aksiyon ögeleri ile hayatınıza davam etmek istiyorsanız, muhtemelen Maneater oyunundan daha iyisini bulamayacaksınız. Ubisoft, halihazırda mobil platformlarda buna benzer bir oyun sunuyor ama Maneater, daha gerçekçi grafikleri ile daha farklı bir deneyimi hedefliyor gibi görünüyor.

Code Vein

Aksiyon ve rol yapma oyunu mekaniklerinin buluştuğu Code Vein, yine deneyimleyebileceğiniz güzel bir video oyunu. Bir yapay zeka ile veya arkadaşınızla çok oyunculu ortak görev modunda ekip kurun ve bu hikaye tabanlı zindan deneyiminde yıkıma uğramış bir dünyanın derinliklerine dalın. Birbirinizin güçlerini kullanarak eş zamanlı saldırılar planlayın ve birbirinizi sürpriz saldırılardan koruyun veya çok güçlü düşmanların üstesinden gelin.

Final Fantasy VIII Remastered

Final Fantasy serisi her zaman için başarılı rol yapma oyunları piyasaya sürmüştü. 2019 senesinde ise karşımız abu serinin 8. oyununun Remastered sürümü çıktı. Eğer bu klasik oyunun yenilenmiş halini, Final Fantasy VIII Remastered oyununu denemek isterseniz, kesinlikle güzel bir rol yapma oyunu deneyimi yaşayabileceğinizi düşünüyoruz.

GreedFall

Focus Home Interactive tarafından dağıtımı sağlanan GreedFall, oldukça başarılı bir rol yapma oyunu gibi görünüyor. Bu oyunda sıradan bir insan olarak aksiyona girişiyorsunuz ve hem politik, hem de mantıklı kararlar vererek, bir adaya huzuru getirmeyi başarıyorsunuz. GreedFall, günümüzdeki bazı AAA seviyesindeki video oyunlarından çok daha kaliteli ve derin bir yapıt.

Indivisible

Indivisible, 2019 senesinin sürpriz oyunlarından bir tanesi idi. 505 Games tarafından dağıtımı sağlanan bu oyunda, tamamen elle çizilmiş bir deneyim yaşıyoruz. Oyunda gerçek zamanlı bir dövüş sistemi ile hoş rol yapma mekanikleri bulunuyor. Eğer tatlı bir aksiyon, macera ve rol yapma oyunu deneyimi yaşamak istiyorsanız, Indivisible oyununu sizlere gönül rahatlığı ile önerebiliriz efendim.

Children of Morta

Indivisible gibi Children of Morta da tatlı bir rol yapma deneyimi sunan bir oyun. Bu video oyunu, piksel tarzı diyebileceğimiz bir görsellik ile karşımıza çıkıyor. Oyunun hikayesi ve diğer ögeleri ise gerçekten şiirsel bir yapıya sahip. Nintendo Switch gibi mobil platformlara da çıkmış olan Children of Morta, bence türü sevenler için önerilebilecek bir rol yapma oyunudur.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir