1 sene sonra Destiny 2: Shadowkeep

Season of the Worthy ile Destiny 2: Shadowkeep oyununa geri dönen ben, gördüklerimden memnun kaldım mı?

5 sene sonra Destiny ve 1 sene sonra Destiny 2: Forsaken isimli yazılarımı hatırlıyor musunuz? İşte şimdi bu serinin üçüncü yazısı ile uğraşıyorum; bu oyuna bir kere daha geri döndüm. Destiny 2 oyununa Forsaken isimli genişletme paketi ile geri döndükten sonra uzun bir süre boyunca kendisini oynamıştım. Yalnız yine bu oyunun hayatımdan çok fazla zaman istiyor olması beni bunaltmıştı ve Season of the Drifter başlamadan 1 gün önce oyunu bırakmıştım. Şimdi ise kendimi tutamadım ve Season of the Worthy ile oyuna geri döndüm.

Destiny 2 oyununun temel oynanışı oldukça eğlenceli ve hikaye de detaylarda dolaşmayı sevenler için oldukça heyecan verici. İşte oynanış ve zengin hikaye isteği beni yine ele geçirdi; ben de Destiny 2: Shadowkeep oyununu tekrardan indirdim. Tabii benim bu oyunu en son oynamamın üzerinden 1 seneden daha fazla zaman geçti ve gördüklerim karşısına da şaşkınlığa uğradım. Yalnız, yazıma tam anlamıyla başlamadan önce de söylemek isterim ki benim bu oyuna tekrar dönmüş olmam, Destiny ile alakalı rehberleri de geri getirmeyecek.

Destiny 2: Shadowkeep

Destiny 2: Shadowkeep ve sezonlarında neler oluyor?

Season of the Drifter başlamadan önce bu oyunu bıraktığım zaman silah ve zırh olarak oyun sonunun da sonundaydım. Raid aracılığı ile kazanılabilecek ögeler hariç neredeyse her şeye sahiptim, istediğim her şeyi Masterwork seviyesine taşımıştım. Yalnız yine de etkinliklerde ve günlük bazda bu oyuna çok fazla zaman harcamam gerekiyordu. Yeni sezon da Drifter ve Gambit ile alakalı olduğu için hiç heyecanlanmamıştım. Daha doğrusu, Drifter ile alakalı heyecanım vardı ama Gambit modundan nefret ediyordum.

İşte bu birkaç farklı sebepten ötürü oyunu bıraktım ve Season of the Worthy başlamadan 5 gün önce oyuna geri döndüm. Amacım, öncelikle Shadowkeep isimli genişletme paketinde olabildiğince ilerleme kaydedip, Season of the Worthy dönemine hazırlanmaktı. Yalnız, oyunu ilk açtığım zaman gözüme her şey sanki o kadar karmaşık göründü ki kafayı yedim. Hatta, yapmam gereken çok fazla şey, düzenlemem gereken çok fazla öge ve öğrenmem gereken onlarca farklı şey bulunuyordu. Tüm bunlar benim gözümü korkutmuştu.

Oyun beni ciddi anlamda korkuttuğu için satın almış olduğum genişletme paketini iade edip, üçüncü oyunu beklemeye karar vermiştim ama karşımızda Sony var ve kendilerinden iade almak imkansız. bu yüzden oyuna bir şans daha verdim ve öncelikle her şeye karakterimi düzenleyerek başladım. Depomda ekstra olarak tuttuğum tüm silahları ve zırhları sildim. Bunun kötü bir fikir olduğunu biliyordum ama düzen açısından yine de yaptım. Ardından da sadece Shadowkeep içeriğine odaklanarak oyuna devam ettim.

Forsaken isimli genişletme paketi ile karşılaştırınca Shadowkeep, bazı yönlerde öne çıkıyor ve bazı yönlerde de çok arkada kalıyor. Yine de bu genişletme paketi beni memnun etti ve Season of the Worthy için güncelleme yayımlandıktan sonra da aslında oyunun birçok problemi benim için çözüldü; Bungie, çok kaliteli iyileştirmeler yapmıştı. Tabii tüm bu olayların üzerinden neredeyse 1 ay geçti ve ben de tam 1 aydır bu yazıyı yazmak için güzel bir zaman kolluyordum. Bugün ise başıma gelen bir olaydan sonra artık yazayım dedim.

Destiny 2: Shadowkeep

Outbreak Perfected, artık benim

Ben, Destiny ve Destiny 2 oyunlarını tamamen yalnız oynadım ve bu sebepten ötürü de birçok oyun sonu içerik beni zorladı. Oyun sonu içeriklerin yanında zaman zaman bazı egzotik seviye silahları elde etmem de zordu. Mesela, Destiny 2 oyununda bu silahlardan bir tanesi Whisper of the Worm idi. Yine de ben bu silahı bir yabancının büyük bir yardımı sayesinde almayı başarmıştım. Ben oyunda yokken, Whisper of the Worm gibi özel bir görev ile oyuna Outbreak Perfected, eski adı ile Outbreak Prime silahı da eklenmişti.

Birkaç haftadır Outbreak Perfected silahını alma düşüncesi kafamdaydı. Sezonluk içerikler iyi, hoş ama Destiny 2 şu anda tam bir Bounty Simulator tadında bir oyun. Oyunda yaptığımız tek şey, Bounty bitirmek, sanal birimleri, birkaç ay sonra oyundan kaldırılacak olan bir içerik için harcamak. Yani, sanıyorum ki Destiny 2 oyununun en sıkıntılı olduğu dönemlerden birinde oyuna döndüm. Yine de son birkaç haftadır en büyük hedefim, 1000. seviyeye ulaşıp, Outbreak Perfected silahını da elde edebilmekti.

Oyunda şu anki seviyem 999 ve bilmiyorsanız da söylemek istiyorum hem Outbreak Perfected, hem de Whisper of the Worm silahlarına ait silahların görevlerinde önemli bir hata var. Bu hata sayesinde düşmanlara normalden katlarca fazla hasar verebiliyorsunuz. Düşmanların size verdiği hasar aynı ama siz onlara çılgınlar gibi hasar verdiğiniz için görevler kolaylaşıyor. Ben de cesaretimi topladım ve öncelikle 1-2 kere Outbreak Perfected için görevin nasıl yapılacağını izledim. Ardından da çalışmalara başladım tabii ki.

Gece saatlerinde, 00:30 gibi göreve sıfırdan başladım ve öncelikle en baştaki ufak adımları bitirip, Zero Hour görevini açtım. Normalde ben 00:00 gibi uyumayı seven bir insanım ama 03:00’a kadar Zero Hour ile uğraştım ve tek başıma, her defasında görevi bitirmekte başarısız oldum. Zero Hour görevindeki hem o robot, hem de final odadaki düşmanlar beni zorluyordu. Ben de sabah tekrar bakarım diyerek uyudum. Sabah olduğunda ise ikinci denememde tek başıma görevi bitirdim ve Outbreak Perfected silahını sonunda aldım.

Destiny 2: Shadowkeep

Destiny 2: Shadowkeep ve Season of the Worthy hakkındaki genel düşüncem nedir?

Şu anda Destiny 2 oyununda Warmind Bit toplayarak ikinci sığınağın seviyesini tamamlamaya çalışıyorum ama daha uzun bir yolum var. Season of the Worthy döneminin ana amacı bu ve ben, sanıyorum ki Destiny tarihinin en sıkıcı amacı ile karşı karşıyayım. Sezonun genel anlamda inanılmaz bir sıkıcı amaca sahip olmasının yanında Bounty tipi içeriklerin en iyi ilerleme sağlaması da sinir bozucu. Yani ,ben bu oyunu bırakmadan önce Bounty tipi görevler sadece ek sistemlerdi. Şimdi ise oyunun olmazsa olmazılar.

Bununla birlikte gördüm ki Eververse sistemi de ciddi anlamda bir önem görmüş ve bu gerçekten üzücü bir seviyede. Eververse, artık Director kısmında tamamen kendisine ait bir sekmeye sahip ve kozmetik ögeler sadece oradan geçiyor. Eski sezonlarda gemiler olsun, sürdüğümüz araçlar olsun oynanış aracılığı ile elde edilebiliyordu ama şimdi her şey Eververse sisteminden geçiyor. Ayrıca sezona ait ögelerin tamamını elde edebilmeniz de mümkün değil; mağaza haftalık olarak güncelleniyor ve sınırlı sayıda eşya satılıyor.

Activision ile Bungie, Destiny markası üzerinde birlikte çalışırken Activision tarafının bu marka üzerinde çok paragöz olduğu söyleniyordu. Yalnız, görüyorum ki Bungie kendi bağımsızlığını ilan ettikten sonra Activision şirketinden de ileri gitmiş. Tabii, Eververse içerisinde her şey mikro ödeme birimi ile de satın alınmak zorunda değil. Haftalarca beklerseniz, Bright Dust kullanarak da sevdiğiniz şeyleri alabiliyorsunuz ama Bright Dust birimini kazanmak da eskisi kadar kolay değil ve inanılmaz acımasız bir sistem kurulmuş.

Destiny 2 oyununda Season of the Worthy dönemine baktığım zaman veya daha doğrusu, oyunun güncel haline baktığım zaman olumlu gördüğüm iki şey var: Arka planda sürekli olarak ilerleyen, ilgi çekici bir hikaye ve Season Pass sistemi. Fakat bu iki şey bile önemli eksikliklere sahip. Mesela, bu hikaye hiç güçlü bir şekilde sunulamıyor. Season Pass ise bugüne kadar gördüğüm en boş hediyelere sahip olan bir Season Pass. Evet, sistem genel olarak adil, düzenli seviye atlamak mümkün ama ödüllerin neredeyse tamamı boş.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x