Xbox Game Studios, oyuncuların aklını başından alacak bir oyun üzerinde çalışıyor

Microsoft ile Tencent arasında anlaşma yapıldığını ve Dungeons & Dragons: Dark Alliance oyununun da Xbox Game Pass sistemine geleceğini öğrendik.

Microsoft şirketinin çatısı altında PC ve Xbox için birinci parti oyun geliştiren stüdyolar, Xbox Game Studios adı altında toplanıyor, aynı PlayStation Studios gibi. Şimdi ise bahsi geçen bu kuruluşun önemli isimlerinden biri olan Ben Decker, oyuncuların çok ilgisini çeken bir açıklama yaptı. Bu kişinin söylediğine göre Xbox Game Studios çatısı altında yer alan stüdyolardan bir tanesi, oyuncuların aklını başından alacak bir marka/oyun üzerinde çalışıyor. Bu markanın tamamen yeni olduğu belirtiliyor; yani halihazırda var olan bir seri için yeni bir oyun görmeyeceğiz; seri de bu yeni video oyunu ile başlayacak.

Xbox Game Studios çatısı altında yer alan stüdyolardan bir tanesi de inXile Entertainment. Oyuncuların karşısına en son Wasteland Remastered ve Wasteland 3 ile çıkmış olan bu stüdyo, Twitter üzerinden Xbox markası ile etkileşime geçerken, sıradaki video oyunlarının FPS ve RPG türlerinde olacağını doğruladı. Şirketin daha önce yayımladığı iş ilanları aracılığı ile aslında yeni oyunun bu yapıda olacağını biliyorduk. Hatta bu iş ilanlarında karakterlerin yetenek kullanabileceğinden de bahsediliyordu. Eğer bu oyun Wasteland serisine veya şirketin daha önceki serilerinden birine ait değilse, önümüzde 2-3, belki de 3-4 sene bulunuyor olabilir bu oyunu görmek için.

Xbox Game Studios

Xbox Game Studios, Xbox Game Pass tarafını da unutmayacak

Microsoft ve Xbox, elinin altında Xbox Game Pass gibi muhteşem bir abonelik sistemini bulunduruyor. The Elder Scrolls VI ve Starfield gibi video oyunlarının daha çıkış gününde bu sisteme eklenecek olması, daha doğrusu Xbox Game Studios çatısı altından çıkan tüm oyunların bu sistemde birinci günden itibaren yer alacak olması heyecan verici olabiliyor. Şimdi ise bu oyunların arasına bir yenisi eklendi: Dungeons & Dragons: Dark Alliance. Bu oyun, Microsoft ve Xbox tarafından geliştirilmiyor ama şirket yine de gerekli anlaşmayı yaptı ve Dungeons & Dragons: Dark Alliance, bu sayede çıkışını gerçekleştirdiği günde Xbox Game Pass sisteminde yer alacak.

Tüm bunlar yaşanırken, Microsoft ile Tencent arasında önemli bir anlaşmaya da imza atıldı. Bu anlaşma dahilinde Xbox Game Studios ve Call of Duty: Mobile oyununun arkasındaki stüdyo olan Timi Studios, stratejik bir iş birliği içerisine girecek. Bu iş birliği dahilinde ise yeni bir video oyunu ortaya çıkartılacak. Timi Studios, 2013 senesinden beri sadece mobil oyunlar geliştirdiği için birçok oyuncu, bu iş birliğinden bir başka mobil oyunun doğacağını düşünüyor. İşin içinde Microsoft olduğu için de bu mobil oyun, Xbox çatısı altından önemli bir markaya ait olabilir. Mesela, Halo için bir mobil oyun görebilme ihtimalimiz bulunuyor.

Microsoft ve Tencent, bu iş birliğinin detaylarını 2021 senesinin sonlarına doğru açıklayacak. Bu açıklamalar için heyecanlanmanızı önerebiliriz; Timi Studios, 2020 senesi içerisinde 10 milyar dolar kazanarak dünyanın en büyük geliştirici stüdyosu olmayı başarmıştı. Şimdi ise Microsoft gibi dev bir şirketin, Tencent gibi bir başka dev şirket ile yaptığı anlaşma, ciddi anlamda dev bir projenin başlangıcı olabilir. En son Activision ile anlaşıp, Call of Duty: Mobile oyununu piyasaya süren Tencent, 500 milyon kere indirilen bir oyuna imza atmış oldu. Microsoft için de benzer bir durumun yaşanabilecek olması gayet yüksek bir ihtimal.