WWE 2K20, bu sene kendisini toparlayabilecek mi?

WWE 2K20 oyunundan pek de ümitli sayılmayız.

WWE programını kendimi bildim bileli takip ederim. Tahmin edebileceğiniz gibi bu markanın oyunlarını da oynuyorum. WWE 2K14 oyunundan öncesi için pek bir hafızam yok ve zaten aslında o oyundan öncesi de bu yazı için pek önemli sayılmaz. Bildiğiniz üzere 2K Games, bu sene WWE 2K20 oyununu piyasaya sürmeli fakat bugüne kadar bu oyun hakkında herhangi bir bilgi sahibi olamadık.

Normalde, bugüne kadar kapak yıldızı dahil olmak üzere birçok bilginin sahibi olurduk ama şu an durum böyle değil. Eğer bu oyun iptal edilmediyse, belli ki 2K Games şu an bu yapıtın üzerinde ciddi bir şekilde çalışıyor ve SummerSlam dönemine kadar da bilgi yayımlamak için efor sarf etmek istemiyor. Peki, bu duruma inanıp, bu oyunun kendisini ve serisini düzeltebileceğini düşünebilir miyiz?

WWE 2K20

WWE 2K19, kötü bir oyun muydu ki WWE 2K20 kendisini düzeltmeli?

Sanıyorum ki WWE serisinden en uzun oynadığım video oyunu, 1 sene içerisinde 1000 saat ile ya WWE 2K17 idi ya da WWE 2K18. Bana soracak olursanız, WWE 2K14 oyunundan itibaren serinin her yeni oyunu, 1 adım ileriye gitti ama aynı zamanda da 5 adım geriye doğru attı. Seriden, her yeni oyun ile sevilen özellikler çıkartıldı ve WWE 2K serisi, bir çevrim içi servis yapılmaya çalışıldı.

Tabii bence bu serinin şu anki sorunu, çevrim içi servis olmak değil. Aksine, eğer WWE 2K serisi bir çevrim içi servis olsa ben çok daha memnun olurdum. Bu serinin her yeni video oyunu ile önüne geçemediği problemi, oyun içi hatalar. Bu oyun içi hatalar öyle küçük filan da değil. Benim oyun deneyimimi mahveden hatalar idi. Hatta bu hatalar yüzünden WWE 2K19 oyununu oynayamadım.

WWE 2K19 oyununun en iyi yönü, benim için hikaye modu idi ama hepimiz biliyoruz ki asıl oynanış, Universe modunda yatıyor ama hem temel oynanıştaki hatalar, hem de Universe moduna ait özel hatalar, beni bu oyundan ciddi anlamda soğuttu. Ben bu oyun için sezonluk geçiş satın aldım ve daha ilk ek paket çıkmadan önce oyunu bırakmıştım bile; neye uğradığımı şaşırdım.

İnternet aleminde dolaşınca, birçok oyuncunun aslında WWE 2K19 oyunundan memnun olduğunu görüyorum ama ben bu insanların nasıl bu oyunu uygun gördüğünü gerçekten anlayamıyorum. Birçok oyun için bu tip yorumları anlardım, empati yapardım ama bir insan evladının WWE 2K19 oyununu nasıl kabul edilebilir bulduğunu anlamıyorum ve hiçbir zaman da anlamayacağım ne yazık ki.

Bu sene neler olabilir ki?

Şimdi, WWE 2K19 oyunundan nefret ettiğim için tahmin edebileceğiniz gibi WWE 2K20 için hiç heyecanlı değildim. Yeni oyuna muhtemelen para vermeyecektim, inceleme kopyası alacaktım ve üzerine de sezonluk geçiş kesinlikle satın almayacaktım. Fakat 2K Games, bu sene oldukça ilginç bir yol izliyor görünüyor. Eğer bu oyun iptal edilmediyse, ortada büyük şeyler dönüyor olabilir.

Normalde, WWE 2K20 oyunu hakkındaki ilk haberleri birkaç ay önce almaya başlamamız gerekiyordu. Oyunun kapak yıldızını öğrenirdik, ön sipariş hediyelerini öğrenirdik ve yavaş yavaş karakterlerin giriş videolarını görürdük. Birkaç hafta sonra gerçekleşecek olan SummerSlam etkinliğinin civarında da oyuna dair ilk saf oynanış videoları yayımlanırdı fakat şu an durum oldukça farklı.

Bu satırları, 28 Temmuz 2019 tarihinde yazıyorum ve 2 hafta sonra SummerSlam gerçekleştirilecek. İşte bu sırada, WWE 2K20 oyunu henüz duyurulmadı bile. Açıkçası bu sebepten ötürü hafiften bu oyunun iptal edildiğini düşünmüyor değilim ama 2K Games bizlere bir sürpriz hazırlıyor ve oyuna daha fazla emek harcıyor da olabilir. Sonuçta duyuru programı hazırlamak, geliştirilme sürecini yavaşlatır.

Biraz önce de dediğim gibi eğer bu senenin oyunu iptal edilmediyse, üzerinde önemli bir çalışma yürütülüyor olabilir ama ben bunun yeterli olacağını sanmıyorum. Bu oyunun üzerinde Mart 2019’dan beri çalışılıyor olması lazım ve bu kadar zamanda, oyundaki sorunların üstesinden gelinebileceğini sanmıyorum. Bu oyunun yeni bir oyun motoruna ihtiyacı var ve bu ihtiyaç, en az 2-3 senede giderilebilir.

WWE 2K20, en azından hatalarından arındırılmış olmalı

Açıkçası ben WWE 2K20 oyunu için hiç ümitli değili ama bu serinin kendisine acilen gelmesi gerekiyor. Eğer 2K Games, aynı anda hem yeni içerik üretip, hem de hataları temizleme becerisine sahip değilse, öncelikle hatalar temizlenmeli ve geriye zaman kalırsa yeni içerikler üzerinde çalışılmalı. WWE 2K serisi, temelinde hatasız olduğu zaman 1 sene boyunca rahatlıkla oynanabilir; Universe modu mevcut.

Tabii bu hatasız oyun ardından da sonraki hedef, oyun motorunu temizlemek veya tamamen değiştirmek olacaktır. Bana soracak olursanız, bu oyunu geri tutan şeylerden bir tanesi, oyun motoru. Oyun sanki zar zor ayakta duruyormuş gibi bir his yaratıyor içimde. Oyundaki görsellikler de hiçbir zaman kaliteli olmuyor. Karakterlerin modelleri, saçları ciddi anlamda berbat bir hal alıyor.

Karakter modelleri haricinde, arena tasarımları bile piksel piksel anlara sahip oluyor; oyunun çözünürlüğü stabil olarak 1080p duramıyor. FPS için de aynı şey geçerli. Tüm bunların, yeni bir oyun motoru ile düzeltilebileceğine inanıyorum; saymış olduğum hatalar, oyun motoru değiştiğinden beri bu seride mevcut.

Yani efendim, bana soracak olursanız, WWE 2K20 ne yazık ki kendisini bu sene toparlayamayacak. Bence, yine hayal kırıklığı olan bir video oyunu ile karşılaşacağız ama geliştirici ekibin artık uyanması gerekiyor ve serinin geleceği için bir şey yapması gerekiyor. WWE, bir marka olarak şu an video oyunları tarafı ile çok ilgilenmiyor ve onların da biraz ilgili olması gerekiyor bence.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x