Vampir fantezisini düşündüğümde aklıma gizli topluluklar ve entrikalar geliyor. Gece boyunca av peşinde koşmayı, belki de bir pelerin ve fular gibi havalı özelleştirme ögelerini düşünüyorum. Minecraft tarzı eşya üretme ve üs kurma, bir vampir temelli güç fantezisi oyunundan ne istediğimi hayal ettiğimde aklıma gelen son şey ve bu uyumsuzluk, V Rising oyununu öne çıkartan şey oldu. Bu oyunun 1.0 sürümünü daha önce PC üzerinde incelemiştim. Şimdi ise bu yapıt, PlayStation 5 için çıkışını gerçekleştirdi. Ben de böyle bir fırsatı kaçırmak istemedim ve oyunu, konsolda da denedim.

Vampir hissiyatı ilk bakışta zayıf görünse de V Rising oyununun, diğer hayatta kalma oyunlarının olağan sıkıcılığını kolaylaştırma ve teşvik etme konusunda başardığı şey beni şaşırttı. Oyunun açılış anlarında sizi harekete geçiren yoğun bir dünya inşası veya karakter odaklı bir drama yok. Uyanıyorsunuz ve vampir gibi bir tabuttan çıkıyorsunuz ve size bir ödül listesi ve bir hedef veriliyor: Vampir gücünüzü geri kazanmak. Buradaki fikir, listenizde bulunan 50 farklı bölüm sonu canavarı savaşının her birinin sizi farklı bir vampir yeteneği ile ödüllendirmesi ve ayrıca sizi büyüdükçe zorluk derecesi artan çeşitli diyarlara götürmesidir. Bu da oyunu ilgi çekici kılıyor.

V Rising

Bu döngü benim için her şey açıkçası. Hayatta kalma ve eşya üretme oyunlarında her zaman yön eksikliğinden mustarip olmuşumdur. Bu tip oyunlarda genellikle odağımın azaldığını ve daha fazla oynama isteğimin tamamen kaybolduğunu görüyorum. Sürekli bölüm sonu canavarı savaşı hedefleri ve bunlar için ilerleme temelli bir kontrol listesi beni bayağı meşgul etti ve listede ilerledikçe, kendimi doğal olarak oyunun diğer sistemlerine düşerken buldum. Beni bu oyun ile meşgul eden bir başka şey de diğer birçok hayatta kalma ve eşya üretme oyununun aksine, devasa bir açık veya prosedürel olarak oluşturulmuş bir dünyada yer almamasıydı.

V Rising daha çok Diablo IV gibi hissettiriyor ve elle hazırlanmış ve bazen klostrofobik ortamlarda size rehberlik ediyor. Bu çeşitli biyomların görselleri o kadar da etkileyici değil; oyun boyunca sürekli olarak etkileyici olmayan bir renk paleti ve estetiği var ama daha önemli olan şey, bu daha yapılandırılmış ortamların ve sizi yönlendirdikleri ilgi çekici savaş karşılaşmalarının nasıl hissettirdiğidir ve gerçekten de iyi hissettiriyorlar. Oyundaki savaş daha küçük çatışmalar ve bire bir düellolar etrafında yoğunlaşıyor. Ne kadar çok silah ve yetenek açarsanız açın, aynı anda yalnızca iki silah yeteneği, iki büyü ve bir nihai yetenek kullanabiliyorsunuz.

V Rising

V Rising içerisinde her zaman sınırlı bir yetenek kemeri ile çalışıyorsunuz ama bu seti düşman saldırılarından kaçma ve kendi karakterinizi hasar vermek için en uygun şekilde hizalama hedefi ile birleştirmek beni her bölüm sonu canavarı savaşında heyecanlı bir şekilde tuttu. Buna ek olarak, karşılaştığım düşmanların nadiren basit bir yem veya genel olduğunu hissettim. İster size alabalık fırlatan hırçın bir balıkçı olsun, ister kurşun cehennemi bir büyücü savaşı olsun, her birinin gerçekten özel bir şeyi var. Her bir karşılaşmanın ne kadar derin olduğunu görmek beni şaşırttı ve bir sonrakinin izini sürmek için heyecanlanmama neden oldu.

Bölüm sonu canavarı savaşları arasında V Rising size bir üs inşa ettiriyor, kaynak toplatıyor ve silah oluşturmanızı sağlıyor. Burası tipik hayatta kalma oyunu sıkıcılığının devreye girebileceği bir yer ama sadece siz isterseniz. Eğer isterseniz bu görevlerle ilgili tekrarlayan eziyet ve uzun bekleme süreleri size angarya geliyorsa, oyunun neredeyse her yönünün zorluğunu ve ölçeklendirmesini kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Kaynak gereksinimlerini azaltabilirsiniz, bekleme sürelerini kısaltabilirsiniz, hızlı seyahat üzerindeki kısıtlamaları kaldırabilirsiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz; deneyiminizi özelleştirebilirsiniz, her şeyi uygunlaştırabilirsiniz.

V Rising

Bu tür bir erişilebilirlik çok işe yarıyor; sadece bir oyunu düzgün bir şekilde oynayabilmek için böyle bir yardıma ihtiyaç duyan oyuncular için değil, aynı zamanda V Rising yapıtını gerçekten istediğiniz gibi oynayabileceğinizi hissettirdiği için… Saçma sapan şamdanlar ve işkence odalarıyla dolu kendi şatafatlı vampir kalemi inşa ederek üs inşası mekaniklerine derinlemesine dalmam gerekti. Bunu yaparken, beni hayal kırıklığına uğratabilecek ağaç kesme sıkıntısına katlanmak zorunda kalmadım, ödüllendirici ve huzurlu hissettim; umarım diğer ev tutkunu vampir adayları için de aynı şeyi hissettirir. Tüm bu denge ayarlamaları canlı sunucularda da yapılabilir.

Günün sonunda V Rising, tipik bir vampir fantezisi değil. Yine de hayatta kalma mücadelesini bölüm sonu canavarı odaklı bir ARPG ile harmanlaması ve vampirlik temalarını serpiştirmesi onu yine de inanılmaz derecede başarılı bir güç fantezisine dönüştürüyor. Ayrıca, oyunu tam olarak ihtiyaç duyduğunuz şekilde ayarlamak ve dengelemek için kullanabileceğiniz kişiselleştirme derinliği yeni bir soluk ve bunu şimdiye kadar oynadığım en yenilikçi ve ulaşılabilir hayatta kalma oyunlarından biri haline getirmeye yardımcı oluyor. Oyun, her iki dünyanın da en iyilerini bir araya getiren ve her iki tarafı da düz düşürmeyen lezzetli bir hayatta kalma-eşya üretme ve ARPG deneyimi.