Çalışanlarına yıl içerisinde sınırsız tatil hakkı tanıyan, mesai ve ast üst ilişkisi kavramlarının bulunmadığı İstanbul merkezli Türk mobil oyun şirketi Gram Games, 250 milyon dolar karşılığında Zynga şirketine satıldı. 2012’de kurulan bu şirketin İstanbul ve Londra’daki merkezlerinde 77 çalışanı bulunuyor. Ayrıca Gram Games’in pek çok oyunu Amerika ve Avrupa’daki mobil oyun platformlarında birinciliğe ulaşmıştı.

Zynga

Zynga ve Gram Games yetkilileri bu konuda ne dedi?

Satın alma işlemini yapan şirketin patronu Frank Gibeau, “Türk mobil oyun şirketi Gram Games ekibinin özgün kültürü ve yaratıcı oyun geliştirme yöntemleri bizleri çok etkiledi. Hızlı hareket edilmesi gereken, zevkli, oynaması kolay ve bağımlılık yaratan oyunlar üretiyorlar.” dedi.

Öte yandan Gram Games’in kurucu ortağı ve CEO’su Mehmet Ecevit, “2012 yılından bugüne başarıyla yarattığımız Gram Games kültürünü, İstanbul ve Londra’daki stüdyolarda çalışan yetenekli takımımızı ve başarılı sayısız oyunumuzu, Zynga şirketinin dünya çapında etkin organizasyonuyla birleştirmekten gurur duyuyoruz. Zynga’nın dünyayı oyunlarla bağlama misyonuna derinden inanıyoruz ve takımları ile birlikte çalışmaya başlamak için çok heyecanlıyız” dedi.

“1010!”, “Six!” ve “Merge Dragons!” gibi ünlü oyunların üreticisi olan Gram Games’in ücretsiz oyunları dünya çapında 170 milyondan fazla oyuncu tarafından indirildi ve Gram Games ekibinin video oyunları günlük 3 milyon aktif kullanıcıya sahip.

Bu, Zynga’nın satın aldığı ilk Türk mobil oyun şirketi değil

Zynga, 2017 yılında Türk mobil oyun şirketi olan Peak Games’in iki departmanını da 100 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Böylece bahsi geçen şirket, Gram Games’i de satın alarak, son 1 yılda Türk mobil oyun şirketlerine 350 milyon dolar gelir sağlamış oldu. Ülkemiz adına böyle güzel haberlerin devam etmesini umuyoruz. Başta Gram Games’in kurucuları olan Mehmet Ecevit ve Kaan Karamancı olmak üzere bütün Gram Games ekibini tebrik ediyoruz.

Etiketler: