Konu, tek oyunculu oyunlar olduğu zaman Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios, birbirinden kaliteli, hatta şaheserler ile karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan bir tanesi de aslında Naughty Dog tarafından 2013, 2014, 2022 ve 2023 senelerinde toplamda dört farklı versiyonu ile karşımıza çıkartılmış olan The Last of Us. Bu oyun ilk olarak 2013 senesinde PlayStation 3 için piyasaya sürüldüğü zaman kendi neslinin en iyi oyunlarının arasında yer almıştı. Bir sene sonra PlayStation 4 piyasaya sürüldüğü için bu oyunun iyileştirilmiş bir sürümünü de görmüştük. The Last of Us Remastered, benzer bir başarıyla eski nesildeki yerini almıştı.

Sony Interactive Entertainment ve Naughty Dog, tabii ki böyle büyük bir başarının ardından boş durmadı ve 2020 senesinde PlayStation 4 için yine kendi neslinin en iyi oyunlarından biri olmayı başaran The Last of Us Part II ile karşımıza çıktı. Yalnız, macera burada bitmemişti. Aynı sene içerisinde PlayStation 5 çıktı ve aynı zamanda dağıtımcı şirket, PC platformuna da önem vermeye başladı. İşte bu iki gelişmenin ışığında orijinal The Last of Us oyunu, The Last of Us Part I adı altında yeni nesil konsollar için tamamen yeniden geliştirildi ve daha sonra da PC platformuna port edildi. Konsollarda durum iyi olsa bile PC üzerinde işler biraz karıştı.

The Last of Us gibi bir marka 2013 senesinden beri her çıkışı ile etkileyici bir performans sergilemeyi başarırken, PC sürümünde ne oldu? Yani, detaylardan daha sonra tabii ki bahsedeceğim ama oyunun bu sürümü açık ve net bir şekilde piyasaya sürülmeye daha hazır değildi. On milyonlarca kişi tarafından izlenmiş olan The Last of Us dizisinin başarısı mı acaba PC sürümünün çıkışını aceleye soktu? Bunu bilemiyoruz ama aslında bilmemize de çok gerek yok. Önemli olan Naughty Dog ekibinin A veya B sebebinden ötürü PC platformunda rezil bir oyun çıkışı gerçekleştirmiş olması ve muhtemelen yüz binlerce insana kötü bir deneyim yaşatması.

Bu noktada şunu açıkça söylemek gerekiyor: The Last of Us Part I oyununun PC sürümü sadece Naughty Dog tarafından hazırlanmadı. Projenin içerisinde daha önce Uncharted: Legacy of Thieves Collection paketini de PC üzerine port etmiş olan Iron Galaxy ekibi de bulunuyordu. Problemlerin bir kısmı da ne yazık ki bu stüdyodan kaynaklanıyor. Durum şu ki yaşanan problemlerin önemli bir kısmı aslında Naughty Dog ve Iron Galaxy tarafından kullanılan Oodle isimli bir veri sıkıştırma sistemi yüzünden yaşanıyor. Bu sistemin kullanılan güncel sürümünde ciddi hatalar var gibi görünüyor ve eski sürüme geri dönmek, sıkıntıların bir kısmını çözüyor.

The Last of Us Part I

The Last of Us Part I, şaşırtıcı seviyede kötü bir oyun deneyimi sunuyor

Naughty Dog halihazırda sürekli olarak maksimum kaliteyi hedefleyen bir stüdyo. Bunu tarih boyunca sürekli olarak gördük ve hatta The Last of Us Part I oyununun PC sürümü de daha kaliteli bir hale getirilmek için iki aylık bir erteleme almıştı. Bu ertelemeye rağmen Naughty Dog ve Iron Galaxy, zaman zaman hiçbir şekilde başlatılamayan bir oyunu piyasaya sürdü. Daha önce de söylediğim gibi problemlerin bir kısmı Oodle ile alakalı ama bir diğer kısmı da Iron Galaxy ekibinin biraz kolaya kaçması ile ilişkilendirilebilir. Bu stüdyo, önceki projeleri olan Uncharted: Legacy of Thieves Collection paketinin PC sürümünde de benzer sıkıntılar çekmişti.

The Last of Us Part I oyununun PC sürümü şu anda sistem gereksinimlerini karşıladığınız halde bile doğru düzgün bir performans veremiyor. Optimizasyon oldukça zayıf ve stabil bir FPS değeri elde edebilmek mümkün değil. Aynı zamanda oyun rastgele şekilde çöküyor ki aslında bu problemleri yaşarsanız, şanslı oyunculardansınız demektir. Bazı oyuncular için oyunun yüklenmesi saatlerce sürebiliyor, hatta oyunu hiç açılmayan kişiler bile mevcut. Oyunu oynarken de sadece ciddi problemler değil, hafif komik olaylarla da karşılaşabiliyorsunuz. Mesela, karakter modelleri bir anda ıslanabiliyor veya doku kaplamaları anormal haller alabiliyor.

The Last of Us Part I oyununun PC sürümündeki tüm bu problemlerden kaçmanızın hiçbir yolu yok. NVIDIA GeForce RTX 4090 kullanıyor olsanız bile oyununuzda performans problemleri çekmeye devam ediyorsunuz ve çöküntüler yaşıyorsunuz. RAM ve VRAM tarafında da benzer sıkıntılar mevcut; oyun, gerektiğinden çok fazla bellek kullanıyor ve bu da ayrı sıkıntılara yol açıyor. Tüm bu problemleri düzeltebilmek adına birkaç güncelleme oyun için indirmeye açıldı ama işler gözle görülür bir şekilde iyiye gidiyor diyebilmek oldukça güç. İşin daha da kötüsü, basın ve içerik üreticileri de bu sıkıntılardan daha önce haberdar olamadı.

Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios, global olarak oyun kodlarını, duruma göre birkaç hafta öncesinden basına ulaştırabiliyor. Ben de zaten buna sayısız kere şahit oldum ama şaşırtıcı bir şekilde The Last of Us Part I oyununun PC sürümü için kodlar, oyunun çıkış gününde gönderildi. Bu sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yaşandı. Aslında daha bu noktadan anlamak gerekiyordu bir sıkıntı olduğunu. Eğer kodlar önceden dağıtılsaydı, olumsuz incelemeler ortaya çıkacaktı ve muhtemelen oyunun ilk gün satışlarını ciddi anlamda etkileyecekti. Sony Interactive Entertainment ve aktif olarak Naughty Dog, biraz bundan kaçınmak istemiş gibi görünüyor.

The Last of Us Part I

Sıkıntıların çözülmesini beklemekten başka bir çaremiz yok gibi duruyor

Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios, PlayStation konsollarında oldukça başarılı bir geçmişe sahip olsa bile PC tarafında işler biraz yarı yarıya şansa bağlı gibi görünüyor. Yani, bugüne kadar birçok PlayStation oyununun başarılı PC sürümlerini gördük. Bu noktada akıllara hemen God of War gelebilir ama aynı zamanda, Horizon: Zero Dawn gibi çok berbat çıkışlar da yaşandı. The Last of Us Part I oyununun PC sürümü de ne yazık ki bu çıkışlar arasındaki yerini aldı. Naughty Dog ve Iron Galaxy ekipleri ne yapar, ne eder bilemiyorum ama şu anda bu oyunun PC sürümünü sağlıklı bir şekilde oynayabilmek pek de imkan dahilinde görünmüyor.

Yine de The Last of Us Part I oyununun PC sürümü dev gibi bir çöp değil. Oyunun içerisinde, PC oyuncularına özel olarak atılmış hoş adımlar da bulunuyor. Mesela, oyunun ayarlar menüsü oldukça detaylı; değiştirdiğiniz her ayar gerçek zamanlı bir şekilde işliyor ve oyuna geçmeden önce de menülerde ayarların neleri değiştireceği, ne şekilde RAM ve VRAM kullanacağı net bir şekilde görüntülenebiliyor. Hatta hangi ayarın, hangi donanımlar üzerinde, ne kadar etkili olduğu da belirtiliyor ki bu da oyun eğer başarılı bir şekilde optimize edilmiş olsaydı, oyuncuların elinin altında yer alacak muhteşem bir kaynak olabilirdi.

Bu arada, yazımın bir kısmında NVIDIA GeForce RTX 4090 örneğini vermiştim ama bu oyuna sadece ekran kartı cephesinden bakmak biraz yanlış olacaktır; asıl sıkıntı işlemci tarafında gibi görünüyor. Kendi deneyimime ve internet alemindeki diğer raporlara göre FPS değerinin özellikle daha ortalama seviyelerdeki işlemcilerde düşük olmasının en büyük sebeplerinden biri, oyunun aktif olarak arka planda bölümlerle alakalı dosyaları ayıklıyor ve yerleştiriyor olması. Yükleme ekranları ve sinematik sahneler de bunun için kullanılıyor. Aslında bu doğal bir şey ama kullanılan sistem genelde PC tarafında pek görmediğimiz Oodle olduğu için sıkıntı çıkıyor.

NVIDIA DLSS ve AMD FSR gibi teknolojiler genel anlamda işlemci üzerinden sıkıntı çıkartan bu oyunun durumunu biraz düzeltebiliyor ama yine de sorunlar tamamen çözülmüyor. Bu oyundaki problemler o kadar fazla ki zombi salgını ne yazık ki geri planda kalıyor. Daha önce de dediğim gibi bu sıkıntılar çözülmeye çalışılıyor ve sık sık güncellemeler yayımlanıyor ama en azından ben bu satırları yazdığım sırada problemler çözülmüş değil ve The Last of Us Part I oyununun PC sürümü ne yazık ki bu halinde deneyimlenmeye pek değer bir halde değil. Gelecekte umuyorum ki bu sorunlar çözülür ve oyuncular bu oyunu oynayabilir; problemlerin arkasında güçlü bir deneyim var.

The Last of Us Part I

The Last of Us Part I, aslında özünde gayet güzel bir video oyunu

PC platformundaki problemler bir gün çözülecek olursa veya bu oyunun PlayStation 5 sürümünü deneyimlemek isterseniz, sizi efsanevi bir maceranın beklediğini söyleyebilirim. Öncelikle, sadece The Last of Us dizisini izleyip, oyuna meraklanan kişiler için şunu söyleyebilirim ki bu oyunun hikayeyi besleyebilmek için çok daha uzun bir süreye sahip olduğu için Ellie ve Joel ikilisinin arasındaki bağ, dizide olduğundan çok daha organik ve ilgi çekici bir şekilde aktarılıyor. Aynı şeyleri aslında aksiyon anları için de söyleyebilirim. Karakterler bu oyunda çok daha kolay bir şekilde kalbinizde yer edineceği için yaşanacak aksiyonlar da daha etkili bir hal alıyor.

Tabii ki her şey hikaye değil; The Last of Us Part I içerisinde yaşatılan aksiyon ve macera temelli oynanış da ayrı bir kaliteye sahip. Bu oyun için yazmış olduğum orijinal incelemede de belirttiğim üzere eğer aksiyon-macera tipindeki tek oyunculu oyunları seviyorsanız, üzerine bir de bu oyunun anlattığı hikayeye karşı ilgi duyarsanız, o hikayenin sizi içine çekmesine izin verirseniz, oynanış anları katlarca daha fazla anlam kazanıyor. İkilinin yaşadığı her macera sizi ekrana kitlemeyi başarıyor. Aksiyon temelli anlar kalp atışlarınızı hızlandırıyor. Toplamda da 10-12 saat gibi bir sürede hem ana oyunu, hem de Left Behind isimli ek paketi bitirebiliyorsunuz.

Yalnız, The Last of Us Part I sadece bir oyun olarak değerlendirmemeli. Kendisi aynı zamanda bir yeniden yapım. Bu yüzden orijinal The Last of Us ile bu yeniden yapımın arasındaki farkları da anlatmak en sağlıklısı olacaktır. Bu farklar arasında aslında en büyük etkiyi görsellik ve oynanış kısımları alıyor. Yani, hikaye tarafında hiçbir farklılık bulunmuyor. Oynanış, orijinal oyuna kıyasla, günümüzün modern sistemlerini daha iyi yansıtıyor ve aynı zamanda kullanıcı dostu ulaşılabilirlik ayarları ile kolayca özelleştirilebiliyor. Görsellik ise oyuna adeta nesil atlatıyor. Oyun belki The Last of Us Part II ile aynı seviyeye çıkamıyor ama en azından o seviyeye yaklaşıyor.

Eğer bu seriye ilk defa adım atacak bir oyuncu iseniz ve bir de PlayStation 5 sahibiyseniz, hiç düşünmeden The Last of Us Part I oyununu satın alıp, oynayıp, bitirip, daha sonra da The Last of Us Part II oyununa geçiş yapabilirsiniz. Gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki bu oyunlar, aksiyon-macera temelli tek oyunculu deneyimlerin en iyilerinden birini size yaşatacak. Eğer sadece PC sahibiyseniz, elinizin altında çok kaliteli bir yapıt var ama bunu oynamak için biraz beklemenizi tavsiye ediyorum. Yazımın diğer kısımlarında da dediğim gibi oyunda o kadar fazla problem var ki herhangi bir seviyedeki donanımda sağlıklı bir deneyim elde edebilmek mümkün değil.