Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

The Last of Us evreninden nasıl bir çevrim içi oyun çıkabilir?

Naughty Dog, çevrim içi temelli bir video oyunu geliştirebileceklerini ima etti. Böyle bir ekip, nasıl bir oyun ile karşımıza çıkabilir?

Sadece birkaç gün önce The Last of Us Part II oyununda herhangi bir çoklu oyunculu modun olmayacağı açıklandı. Yalnız bu açıklamalar, sonradan düzeltildi ve Naughty Dog, hala bir takımın çoklu oyunculu içerik üzerinde çalıştığını belirtti. Bu noktada oyuncuların kafası karıştı ve bazı kişiler de ekibin, muhtemelen yeni nesil için çoklu oyuncu temelli bir oyun geliştirdiğini düşündü. Peki, böylesine başarılı bir ekip, böyle bir adım atabilir mi? Eğer adım atılabilirse, nasıl bir oyun gelebilir?

The Last of Us Part II

Sony, çoklu oyuncu temelli bir oyun istiyordu

Naughty Dog ekibinin nasıl bir oyun çıkartabileceğinden bahsetmeden önce, ortaya böyle bir oyunun çıkıp, çıkamayacağından bahsetmek istiyorum. Bana soracak olursanız, Naughty Dog kesinlikle böyle bir oyun üzerinde çalışıyor olabilir; bunun sinyalleri Sony tarafından daha önce verilmişti. Sony, tekli oyuncu temelli video oyunlarının halihazırda başarılı olduğunu ve yeni nesilde bu başarının devam ettirileceğini belirtmişti. Bunun yanında şirket, çoklu oyuncu temelli oyunlara da önem verecekti.

Sony, eğer yeni nesilde çoklu oyunculu oyunlara önem vermek istiyorsa, bu noktada yapılabilecek en iyi şey, en iyi geliştirici stüdyosuna gitmektir; oyuncuların karşısına ilk defa yeni nesilde çoklu oyuncu temelli bir oyun çıkacaksa, bunu en iyi şekilde, en iyi stüdyo yapabilir. Bu noktada da Sony şirketinin çatısı altında bulunan en iyi stüdyo, bence Naughty Dog ekibidir. Naughty Dog ekibinin de halihazırda benzer sinyaller verdiğini düşünürsek; Naughty Dog, gerçekten böyle bir oyun geliştiriyor olabilir.

Peki, neden Naughty Dog ekibinin bağımsız bir video oyunu yapacağını düşünüyoruz, neden The Last of Us Part II için bir güncelleme ile çoklu oyunculu modu eklenmeyebilir? Mesela, Cyberpunk 2077 oyununa çoklu oyunculu modlar, daha sonra güncelleme ile eklenecek. Naughty Dog neden benzer bir şey yapamasın? Bunun da cevabını vermek istiyoruz. Soru için kısa bir cevap vermemiz gerekirse: Naughty Dog, ek paket seviyesinde bir içerik üretebilmek için çok iyi bir stüdyo.

Naughty Dog, geliştirdiği oyunları her zaman için beklenenden daha büyük yapıyor. Mesela, Uncharted: Kayıp Miras, basit bir ek paket olarak planlanmıştı ama ekip, oyunu öyle büyük bir sevgi ile geliştirdi ki bu ek paket, en sonunda genişletme paketi oldu ve Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu oyunundan bağımsız olarak satıldı. Bu oyun için ayrı bir çoklu oyunculu modu bile yapıldı. Bu sebepten ötürü ekip, The Last of Us Part II için çoklu oyunculu ek paketi yapmak istese bile bu başlı başına bir oyun olacaktır.

The Last of Us evreninden nasıl bir oyun çıkar?

The Last of Us oyununun evreni, zombi temalı kıyamet sonrası bir oyun olduğu için çoklu oyunculu bir deneyim çıkartmak aslında kolay. Zaten bu serinin ilk oyununda, oyuncular tarafından oldukça sevilmiş bir çoklu oyuncu modu da bulunuyordu Factions adı altında. Geliştirici ekip, eğer aynı formülü izlerse ve bu oyun modunu her anlamda genişletebilirse, çok büyük bir rahatlıkla bu oyunun evreninden benzersiz ve bağımsız bir çoklu oyunculu temelli oyun çıkabilir; bu oyun yeni nesil konsollara gelebilir.

Eğer bağımsız bir çoklu oyunculu oyun geliyorsa, aslında böyle bir oyundan 1’den fazla mod beklememiz gerekiyor. Bu noktada da akıllara direkt olarak gerçek insanlara karşı rekabetçi bir mod, yapay zekaya karşı bir hayatta kalma modu ve tabii ki eşli oyuncu modu geliyor. Ayrıca, günümüzün diğer çoklu oyunculu oyunlarından bu yapıtın ayrılması için Factions özelliğinin üzerine daha fazla gidilebilir; The Last of Us oyununun çoklu oyunculu modunu benzersiz kılan özelliklerden biriydi o.

Eğer Naughty Dog, The Last of Us Part II oyunundan bağımsız bir şekilde çoklu oyuncu temelli bir yapıt geliştirecek ise ilk oyundaki çoklu oyunculu oynanış bizce değiştirilmemeli. Factions sistemi gibi o oyun modunun oynanışı da modu benzersiz kılan sistemlerden bir tanesi idi. Tabii bir de Battle Royale var. Bu oyun, aslında temelinde Battle Royale modunu destekleyebilecek ganimet toplama ve eşya üretme sistemlerine destek veriyor ve 10, 20 veya 30 kişilik bir modunda çıkabileceğini düşünüyoruz.

Son olarak, böylesine bir video oyununun ücretsiz olabileceğini de belirtmek istiyoruz. Sonuçta Sony, şu an bütün piyasanın peşinde olduğu mikro ödeme kazançlarının peşinde olmak isteyebilir ve şirket, bu noktada oyuncuları çileden çıkartmamak için ücretsiz bir video oyunu geliştirtip, üzerine mikro ödemeleri basabilir veya The Last of Us Part II oyununu satın almış olan kişilere ücretli olan çoklu oyunculu mod, ücretsiz olarak sunulabilir. Tabii bu durumda mikro ödemeler nasıl ayarlanır, bilemiyoruz.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x