Steam şu an piyasada neredeyse rakipsiz bir şekilde dolaşıyor. Bu platformun tek önemli problemi Çin çünkü Çin içerisinde Tencent gibi dev bir firma ve bu firmanın sahip olduğu WeGame gibi dev bir platform bulunuyor. Şimdi ortaya çıkan raporlara göre ise Tencent, WeGame platformunun globalleştirme işlemlerini hızlandırıyor.

Steam

WeGame, Steam tarafını korkutabilir mi?

South China Morning Post tarafından gelen raporlara göre şu an bahsettiğimiz platform, büyük bir hızla globalleşme yolunda ve yakında platform, amacına da ulaşmış olacak. WeGame platformuna ait olan video oyunları, yeni video oyunları ile birlikte Çin dışına açılacak. Tabii Tencent ve WeGame, Çin için özel video oyunları üretmeye de devam edecek.

Tencent Games Platform isimli Steam benzeri bir platformun Eylül 2017 içerisinde yerine geçen WeGame, şu an bünyesinde Call of Duty Online gibi popüler bir oyun ile neredeyse 220 video oyununu bulunduruyor. Peki, bu durum Valve tarafını nasıl etkileyebilir? Aslında şöyle bir baktığınız zaman Valve ve Steam, WeGame platformunun Çin dışına çıkmasından etkilenmeyecek gibi görünüyor. Neden mi?

Halihazırda Valve, kendi platformunda milyonlarca Çinli oyuncuya ev sahipliği yapıyor ve zaten ekip, aktif olarak da bu platformu Çin sınırlarına sokmaya çalışıyor. Valve dünya üzerinde bu kadar büyümüşken, Tencent ekibinin daha büyük ve daha seri adımlar atması gerekiyor eğer bize soracak olursanız. Bu noktada da Call of Duty Online gibi birçok video oyunu, Tencent cephesine yardım edebilir.

Call of Duty Online, sadece Çin içerisinde aktif fakat içerisinde birçok batılı oyuncu bulunduruyor. Birçok Call of Duty oyuncusu da bu oyunun zaten globalleşmesini istiyor. Call of Duty Online haricinde Tencent ekibinin kullanabileceği birkaç tane daha önemli video oyunları bulunuyor. Bakalım bu konu hakkında önümüzdeki günlerde acaba neler olacak?

Etiketler:

, ,