Mario’nun kim olduğunu herkes bilir; kendisi gezegendeki en tanınmış karakterlerden biri. Bu karakterin markası yıllar içinde çeşitli devam oyunları ve yan oyunlar da dahil olmak üzere farklı şekillerde gelişti. Serinin üç boyutlu platform oyunları, spor oyunları, parti oyunları ve daha fazlası da dahil olmak üzere birçok farklı türü var ama hepsinin en ikonik olanı Super Mario Bros. ile seriyi bir sonraki seviyeye taşıyan iki boyutlu platform serisi. Şimdi, yıllar sonra, birden fazla devam oyunu ve New Super Mario Bros. tarafına geçişten sonra, marka bir kez daha köklerine geri döndü ve aynı zamanda Super Mario Bros. Wonder ile serinin hiç görmediği bazı yönlere doğru ilerledi.

Mario her zaman renkli ve eğlenceli bir marka olmuştur ve Super Mario Bros. Wonder bu geleneği tesisatçının bugüne kadarki en canlı maceralarından biriyle sürdürüyor. Karakter modelleri şimdiye kadarki tüm iki boyutlu oyunlardan daha canlı ve serideki en iyi üç boyutlu karakter animasyonlarına sahip. Mario ve arkadaşları ister koşuyor, ister hareketli bir raya tutunuyor ya da hareketsiz duruyor olsunlar, geliştiricilerin her zamanki gibi akıcı bir şekilde hareket eden animasyonlara gösterdikleri özen ve detay seviyesini görebilirsiniz. Oyun özünde, aşamaları seçmek için bir dünya haritası etrafında seyahat ettiğiniz geleneksel bir iki boyutlu platform oyunu aslında.

Daha modern bazı oyunlarda olduğu gibi bu dünya haritasının bazı alanları biraz keşfedebileceğiniz ve bazı seviyelerin sırasını seçebileceğiniz açık alanlar. Bu, oyuncular için oyunlara biraz çeşitlilik katarken, aynı zamanda bir oyuncunun çoğu zaman belirli bir seviyede mücadele ediyorsa farklı bir aşamaya geçmesine izin veriyor. Dünya haritası, Mario ve arkadaşlarının Wonder Seed ve nihayetinde her dünya için Royal Seed almak için seyahat etmek zorunda oldukları diğer altı dünyaya ayrılan Petal Isles olarak bilinen merkezi bir adadan oluşuyor. Ayrıca kilidini açabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir Special World de var.

Mario serisinden beklendiği gibi dünyalar; çöl aşamaları, su aşamaları ve elbette volkanik aşamalar gibi tanıdık yerlere ayrılıyor. Fungi Mines dünyası da dahil olmak üzere başka eğlenceli tarzlar da var. Her bir dünya içindeki aşamalar da çoğu zaman büyük ölçüde farklılık gösteriyor ve tasarımlarında, tekrar oynandığında bile oyunda hiçbir şeyin bayat hissettirmediği noktaya kadar çok fazla çeşitlilik sunuyor. Yeni bir Mario oyunu yeni güçlendiriciler olmadan olmazdı ve Super Mario Bros. Wonder bu konuda oldukça başarılı. Yeni güçlendirmelerin en göze çarpanı, oyunun pazarlamasında ön planda ve merkezde olan Elephant.

Super Mario Bros. Wonder

Super Mario Bros. Wonder, birçok yeniliğe sahip

Elephant, hortumuyla düşmanları devirmenin ötesinde su tutmak gibi bazı benzersiz kullanımlara sahip. Bubble Flower, Fire Flower ögesine benzer şekilde çalışıyor ama bunun yerine düşmanları yok edebilen ve aynı zamanda üzerinde zıplamak için kullanılabilen kabarcıklar çıkartıyor. Son olarak, Drill güçlendirmesi çok kullanışlı; zemine veya tavana girebilir ve düşmanlardan kaçınmak ve başka türlü ulaşılamayacak alanlara ulaşmak için hareket edebilirsiniz. Super Mario Bros. Wonder yapıtını geçmiş oyunlardan tamamen farklı kılan şey ise çoğu aşamada etkinleştirebileceğiniz daha önce bahsedilen Wonder Flowers.

Bunlardan birine dokunmak aslında Mario ve arkadaşlarını her şeyin tamamen çıldırdığı bir uyuşturucu yolculuğuna çıkarır. Bunlar seviyeye göre değişiyor ve bazı örnekler arasında boruların canlanması ve etrafta hareket etmesi, oyunun Mario’nun arka planda yürüyeceği temelde yukarıdan aşağıya bir oyuna dönüşmesi ve çok daha fazlası yer alır. Hatta birkaç tanesinde Goomba’ya dönüşebiliyorsunuz ki bu Super Mario Odyssey içerisindeki Goomba’ların işleyişinden çok farklı bir şekilde ele alınmış. Ayrıca her bir Wonder Flower ile karşılaştığımda son derece heyecanlandım; geliştiricilerin o seviye için ne gibi yaratıcı ve tuhaf fikirler bulduğunu görmek için sabırsızlandım.

Super Mario Bros. Wonder içerisindeki tipik aşamalar iki Wonder Seed toplamanız için üç 10-Flower Coin ve en tepeye zıplayarak Wonder statüsü kazanmanız için sonunda bir bayrak direği içerir. Her seviyeyi tamamlamak neredeyse her zaman size bir Wonder Seed sağlarken, diğeri bir Wonder Flower’a dokunarak ve verilen zaman aralığında Wonder Seed’e ulaşarak elde edilir. Oyunda gizli bir çıkış bularak toplanabilecek üçüncü bir gizli Wonder Seed olan birkaç aşama da var. Bunlar aynı zamanda ekstra aşamalar içeren yeni yolların kilidini de açabilir, bu yüzden kendilerini aramaya kesinlikle değer efendim.

Oyun hangi seviyelerde bu gizli çıkışların olduğunu size bildirmiyor; bu yüzden hepsini bulmak için ne tür işaretlere bakmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Oyunun yeni mekaniklerinden diğeri olan rozetlere dayanan aşamalar da var. Her karakter, kazanabileceğiniz veya alabileceğiniz ve özel yetenekler veren bir rozet ile donatılabilir. Bunlardan bazıları her aşamaya bir Super Mushroom ile başlamak gibi bonuslar verirken, diğerleri duvarları tutmak için fırlatabileceğiniz bir asma gibi rozet takmadan erişemeyeceğiniz yeteneklerdir. Bu rozetler için söz konusu rozeti test etmenize ve ilk kez tamamlamanız karşılığında rozeti almanıza olanak tanıyan ikişer aşama vardır.

Super Mario Bros. Wonder

Bölüm sonu canavarı savaşları birazcık hayal kırıklığı

Super Mario Bros. Wonder içerisindeki rozet becerilerinin tümü, her şeyi yaptıktan sonra kilidini açtığınız oyunun son aşaması olan The Final-Final Test Badge Marathon ile oyunun sonundaki nihai mücadelede doruğa ulaşıyor. Bu aşamada, tüm ana beceri rozetlerini arka arkaya kullanmanız gerekiyor ve sadece her üç veya dörtten sonra kontrol noktaları bulunuyor. Bu, Super Mario 3D World içerisindeki Champion’s Road gibi Mario serisindeki oyunlarındaki bazı geçmiş final aşamaları kadar zor olmasa da muhtemelen çok sayıda can kaybetmenize neden olacak sağlam bir meydan okuma sunuyor. Böyle bir bölümü bu oyunda görmeyi sanmıyordum.

Super Mario Bros. Wonder ayrıca her dünyada kilidini açmak için o dünyadan belirli sayıda Wonder Seed toplamanızı gerektiren aşamalara sahip. Bunlar genellikle beklediğiniz kale tipi aşamalardır ve çoğunun sonunda bir bölüm sonu canavarı dövüşü vardır. Yolculuğunuz boyunca karşınıza çıkan Bowser’ın zeplin aşamaları da var ve bu aşamalar da bölüm sonu canavarı dövüşü olarak kabul edilebilecek bir dövüşle sonuçlanır. Oyun hemen hemen her şeyi doğru yapsa da bu bölüm sonu canavarı dövüşleri genel deneyimin en zayıf halkası. Farklı bir şekilde ele alınan ve oldukça keyifli olan Bowser’a karşı son dövüşün yanı sıra, önceki dövüşler iki türden birine indirgeniyor.

Kale aşamaları, Bowser Jr. ile kafasına atlama, etrafında dönmesini bekleme ve ardından birkaç kez daha üzerine atlama serisinde karşı karşıya gelmenizi sağlıyor. Bunlar arasındaki tek fark, su veya klonlar gibi bazı farklı unsurların eklenmesi. Zeplin dövüşleri, çoğunlukla yanından koşarak geçebileceğiniz ve yenmek için tek yapmanız gereken üzerine atlayıp bir kez yere vurmak olan robotik bir Bowser mekanizmasına ulaşabileceğiniz birkaç engelin bulunduğu bir bölüm. Super Mario World içerisinde olduğu gibi bu dövüşleri daha akılda kalıcı hale getirmek için zaman harcanmamış olması beni üzdü ama bu dövüşler bir bütün olarak oyunun neredeyse tek kötü kısmı.

Super Mario Bros. Wonder ayrıca sadece Mario olarak değil, Super Mario Maker gibi bir oyun dışında bir iki boyutlu bir Mario oyunu için en geniş oynanabilir kadro olması gereken 11 karakterden oluşan bir kadro olarak oynamanıza izin veriyor. Mario, Luigi, Peach, Daisy, iki renkli Toad ve Toadette aynı şekilde oynanıyor; bu nedenle Super Mario Bros. 2 içerisindeki gibi yeteneklerde çeşitlilik beklemeyin. Ayrıca, genellikle hasar alamadıkları için oyunun kolay modu olarak hizmet eden Yoshi ve Nabbit arasından da seçim yapabilirsiniz. Yoshi’nin zorluğu azaltmadan mevcut olmasını isterdim; karakteri seviyorum.

Super Mario Bros. Wonder

Super Mario Bros. Wonder, kendi serisi için bir örnek

New Super Mario Bros. serisinin çok fazla eleştiri alan önemli bir unsuru, her birinde bulunan müzik tarzıydı, gerçekten de hiçbirinin stilistik olarak diğerlerinden ayrılmasına izin vermiyordu. Super Mario Bros. Wonder bunun yerine serideki en neşeli müziklerden biri olan yepyeni bir oyun müziği albümü için bundan kaçınıyor.

Müzik, özellikle bir Wonder Flower’ı etkinleştirirken, bu oyunun çılgın doğasını yakalamaya gerçekten yardımcı oluyor. Müzik bu bölümlerde genellikle aynı olsa da, oyunun geri kalanındaki müziği çok taze tutan bu halüsinasyon benzeri bölümler için mükemmel bir uyum sağlıyor.

İnanması ne kadar zor olsa da Mario serisinde yeniden piyasaya sürülmeyen son geleneksel iki boyutlu platform oyunundan bu yana on yıldan fazla zaman geçti. Açıkça görülüyor ki Nintendo, Super Mario Bros. Wonder ile serinin bugüne kadarki en iyi girişlerinden birini bize sunduğu için zamanını bekliyordu.

Sıkıcı bölüm sonu canavarı savaşları dışında, bu oyundaki diğer her şey mükemmel ve gerçekten harika bir Mario oyununun ne olması gerektiğini örnekliyor. Bazı insanlar Super Mario Odyssey için devam oyunu beklerken, Super Mario Bros. Wonder bence serinin iki boyutlu tarafını her yaştan insan için mükemmel olan ve Nintendo Switch konsolunun alacakaranlık yıllarında gözden kaçırılmaması gereken bir oyunla gençleştiriyor.

Super Mario Bros. Wonder
Olumlu
Birbirinden çeşitli ve eğlenceli bölümler ile kaliteli bir platform deneyimi sunuluyor.
Bu bölümlerde yaşadığınız deneyim canlı animasyonlar ve görsellik ile güzelleşiyor.
Yeni güçlendirmeler, rozetler ve daha fazlası oyuna çok güzel bir şekilde yediriliyor.
Wonder Flower ile yaşanan anlar özellikle eğlenceli ve müzikler de her anı iyileştiriyor.
Olumsuz
Bölüm sonu canavarı savaşları, sonuncusu haricinde, hayal kırıklığı yaratıyor.
10

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster