Nintendo şirketinin konsollarındaki oyunlar nelerdir diye düşünüldüğünde muhtemelen akıllara Super Mario serisinin 2 boyutlu yapımları gelir. Pek çok Nintendo konsolunun çıkışına, bu bıyıklı kahramanımızın platform türündeki video oyunları eşlik etmiştir. Nintendo Switch konsolu çıktığındaysa farklı bir durum yaşanmıştı. Bu konsolda, ilk Super Mario Bros. oyununun bir sürümü dışında seriye ait devam niteliği taşıyan özel bir yapım göremedik. Onların yerine Super Mario Odyssey isimli hayli başarılı yapım karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise New Super Mario Bros. U Deluxe geldi.

New Super Mario Bros. U Deluxe incelemesi

New Super Mario Bros. U Deluxe ne kadar yeni bir video oyunu?

Aslına bakarsanız Nintendo tarafının bir çeşit intikam aldığını düşünmüyor değilim. Tahminlerin çok gerisinde bir başarı elde eden Nintendo Wii U. isimli oyun konsoluna çıkardıkları yapımları, bu kez satış anlamında başarılı olan Nintendo Switch konsoluna çıkarmaya başlamaları, bana bu izlenimi edindiriyor. Ayrıca bu eski oyunların yeni sürümlerini en yüksek fiyattan satmaları da bu intikamın bir parçası olma ihtimalini kafamın içerisinde arttırıyor.

İlk olarak 18 Kasım 2012 tarihinde Nintendo Wii U. ile birlikte çıkışını gerçekleştiren New Super Mario Bros. U Deluxe oyununu dijital olarak 60 Dolar fiyatla satın alabilirsiniz. Tıpkı diğer Nintendo Wii U. için çıkışını gerçekleştiren diğer video oyunları gibi. Bahsettiğim bu oyunlar arasında Mario Kart 8 Deluxe, Pokkén Tournament, Donkey Kong Country: Tropical Freeze, Super Smash Bros. Ultimate gibi yapımların bulunduğunun altını çizeyim. Tabii ki bu saydığım video oyunları elden geçirilerek Nintendo Switch konsoluna özel hale getiriliyor ama sıfırdan geliştirilmeye başlanmadığının da altını çizmek istiyorum.

İncelemesini gerçekleştirdiğim New Super Mario Bros. U Deluxe da öncesinde Nintendo Wii U. için çıkışını gerçekleştirmiş bir yapım. Hemen bir ekleme yapayım, incelediğim bu oyunun şimdiye kadar çıkışını gerçekleştiren en iyi iki boyutlu ve platform türündeki Super Mario Bros. oyunu olduğu gerçeğini kabul etmek gerekiyor. Gel gelelim, böylesine eğlenceli ve kullanışlı bir oyun konsolunda, insanın gözleri yepyeni bir bıyıklı kahramanımızın oyununu da arıyor. Nispeten geliştirme süreci daha kısa olacak bir iki boyutlu platform türü Super Mario oyununu görmek yerine, daha önce çıkan bir oyunu oynamak zorunda kalmamız, açıkçası biraz üzüntü verici.

Yine de özellikle oğlumun bu duruma çok sevindiğini belirtmek isterim. Bir Nintendo Wii U. konsolumuz olmadığından ötürü uzun süredir en kaliteli Super Mario oyununu deneyimlemek için bekleyen oğlumun hayalleri gerçekleşti. Eğer oyunun ödemesini kendisi yapsaydı, muhtemelen ben de sevinçle karşılayabilirdim bu oyunun çıkışını. New Super Mario Bros. U Deluxe ve diğer Nintendo Wii U. oyunlarının 60 Dolar’dan satılmasının şerefine gerçekleştirdiğim serzeniş seansım bittiğine göre oyunun yapısından ve farklılıklarından bahsetmeye geçeyim izninizle.

New Super Mario Bros. U Deluxe incelemesi

“Baba, New Super Mario Bros. U Deluxe harika bir oyunmuş, çok eğlendim.”

İncelediğim bu video oyununun oğlumu çok memnun ettiğini belirttim ama bilen bilir ki Super Mario Bros. oyunlarının belirli bir yaş aralığı yoktur. Misal vermek gerekirse bundan yıllar yıllar öncesinde, çakma NES diye tabir edeceğim 8-bit’lik kartuşlu konsollardaki Super Mario Bros. oyununu oynarken babam da benimle birlikte o oyunu oynadığı olmuştu. Ben sıra bana gelsin diye beklerken oyunu uzun süre oynar, canı oynamaktan sıkıldığında televizyon çok ısındı kapat artık der, salona geçer, ben öylece kalırdım ama konumuzun bununla alakası tam olarak bulunmuyor.

Anlatmak istediğim New Super Mario Bros. U Deluxe da ataları gibi geniş yaş aralığını hitap eden bir yapım. Yıllar öncesindeki basit oyun mekaniklerinin aynen uygulandığını söyleyebilirim. Zıplama, hızlı koşma, aldığımız çiçeğe göre ateş veya buz topu fırlatma gibi mekaniklerin aynen muhafaza edildiğini gördüm. Nintendo DS ve Nintendo 3DS konsolları için çıkan New Super Mario Bros. ve New Super Mario Bros. 2 isimli yapımlarla da oldukça benzer özellikler gösteriyor. En büyük farkı, yukarıda ifade ettiğim gibi Nintendo Wii U. için özel olarak geliştirilmiş olması.

Bir başka deyişle Nintendo Switch için yapılmayanın, 2012 senesinde Nintendo Wii U. için yapıldığını söyleyebilirim. Tabii, New Super Mario Bros. U Deluxe oyununun birebir olarak Nintendo Wii U. sürümü olmadığını belirtmek gerekiyor. Bir kere oyunun Luigi karakteriyle oynanabilen sürümü de oyunu açtığınız anda seçenekler menüsünden çıkabiliyor. Ayrıca karakter seçeneklerimizin arttırıldığını ifade etmeliyim. Bir de pembe mantarı seçtiğimizde karakterimizi prensese dönüştürebilmemiz gibi farklılıkların bulunduğunu belirteyim.

Prensi kontrol ederek prensesi kurtarmaya çalışmamız mantık olarak biraz tuhaf görünüyor ama olsun, yenilik yeniliktir. Öte yandan çeşitli mini oyunlar ve mücadeleci yapısıyla istersek tek olarak, istersek de çoklu oyunculu olarak oyunun tadını çıkarabiliriz. New Super Mario Bros. U Deluxe içerisinde yeni bölümlerin de bulunacağı belirtildi lakin yazıyı kaleme aldığım sırada henüz oyunu bitirmediğimden bu kısımları göremediğimi belirteyim.

New Super Mario Bros. U Deluxe incelemesi

Super Mario ve onun en süper grafikleri

İnceleme yazısının üst kısımlarında ifade ettiğim gibi New Super Mario Bros. U Deluxe için şimdiye kadar çıkışını gerçekleştiren en modern 2 boyutlu ve platform türündeki Super Mario Bros. oyunu tanımlamasını rahatlıkla yapabiliriz. Nintendo Switch konsolunun gücünden de faydalanan yapımın harika bir performansla sunulduğunu da sözlerime ekleyeyim. Göz yormayan, eğlenceli grafikler, basit bir yapıda olmalarına rağmen oynayanları ferahlatmayı başarıyor.

Ayrıca bu oyunu hem Nintendo Switch cihazının kendi ekranında, hem Samsung marka televizyonda hem de AOC Q2778VQE model monitörde deneyimlediğimi belirteyim. Oyun, Nintendo Switch cihazının kendi ekranından güzel görünmesine karşın, televizyon ve AOC Q2778VQE model monitörün verdiği hissiyatı veremiyor. Bu yorumu biraz da oğlumun uyarılarıyla yapıyorum çünkü grafiklerden etkilenirken yaptığı yorumlar, aynı görüntünün karşılanmadığı gerçeğini gösterdi.

Zaten çözünürlükler arasında bir fark elbette olacaktır ama bu oyunda biraz daha farkını belli ediyor. Bu arada New Super Mario Bros. U Deluxe oyununun sesleri, olması gerektiği gibi. Yine klasik bir yapının çok başarılı bir biçimde yedirildiğini gördüm. Bir de Joy-Con isimli kontrolcülerin verdiği titreşimlerle birlikte oyunun eğlencesinin katlandığını söyleyebilirim. Öte yandan grafiklerin basit olması sizleri aldatmasın. Aradan geçen yıllara rağmen hala harika ve yer yer zorlu bir deneyim sunuyor bu video oyunu.

Yeri gelmişken Nintendo tarafının başarısız diye tabir edilen Nintendo Wii U. oyun konsolunun ekmeğini biraz geç de olsa yemeye devam edeceğini görüyoruz. Kişisel tahminlerime göre Nintendo Wii U. için çıkan yapımları Nintendo Switch konsolunda görmeye devam edeceğiz. Fiyat politikası biraz daha insaflı olsa bu durumdan çok daha kişinin memnun kalacağını belirterek son sözlerimizi söylemek için diğer bölüme geçiyorum.

New Super Mario Bros. U Deluxe incelemesi

Bu oyun alınır mı, çok mu pahalı?

Gülü seven dikenine katlanır diye bir atasözümüz vardır ya. New Super Mario Bros. U Deluxe oyunu için de durum biraz bu atasözünü anımsatıyor. Bir Nintendo Switch konsoluna sahipseniz ve 2 boyutlu tarzda hazırlanmış platform türündeki kaliteli bir Super Mario Bros. oyunu oynamak istiyorsanız şimdilik başka seçeneğiniz bulunmuyor.

Yine de ısrarla, 2012 senesinde çıkan bir oyunun genel hatlarıyla aynısının 2019 senesinde 60 Dolar fiyatla satılması biraz içimi sızlatıyor. Keşke Nintendo tarafı bazı oyunlarda biraz daha insaflı davranabilseydi. Bununla birlikte, New Super Mario Bros. U Deluxe oyununda çok bariz farklılıkların bulunmaması da bir eksi olarak kabul edilebilir. Misal olarak, Super Smash Bros. Ultimate için gelen yenilikleri, incelemesini gerçekleştirdiğim bu oyunda göremediğimi söyleyebilirim.

Grafikler, üst kısımda belirttiğim üzere göze hoş geliyor lakin 2019 senesinde böylesi önemli bir yapım için biraz daha ileri noktaları görsek fena olmazdı. Tabii daha iyi grafikleri görebilmek için yani bir video oyunu yapılsa çok daha fazla sevinirdik. Yine de Nintendo Switch için gelen en iyi 2 boyutlu Super Mario Bros. oyununun geldiğini söylemek gerekir.

Her yaştan oyun severe hitap edebilen bir yapım olan New Super Mario Bros. U Deluxe içerisinde oyuncuyu hayli zorlayacak bölümlerin olduğunu söyleyeyim. Tabii yaşı küçük oyuncuların bu zorlu bölümlerde çok fazla zorlanmaması için karakter değişimleriyle oyunun kolaylaştırıldığını da belirtmeden geçmeyeyim. Fiyatına bir itirazınız yoksa, Nintendo Switch için kendi markası altında rakipsiz bir yapımla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim.

New Super Mario Bros. U Deluxe, Nintendo Switch konsolundaki 2 boyutlu ve platform türündeki Super Mario Bros. hasretini sona erdiriyor. 2012 senesinde Nintendo Wii U. için çıkışını gerçekleştiren oyunun Nintendo Switch için tasarlanan sürümü oyuncuları memnun edecektir. Yalnız, nihayetinde eski olan bir yapımın 60 Dolar fiyat etiketiyle oyunculara sunulması, çok fazla sayıda yenilik barındırmaması sorun teşkil edebilir.
Olumlu
Her yaştan oyuncuya hitap etmesi.
Eğlenceli oyun yapısı.
Karakterler ve zorluk çeşitliliği.
Sorunsuz performansı.
Olumsuz
Orijinalinden çok farklı değil.
Eski olmasına rağmen yüksek fiyatı.
Serinin yerinde sayması.
8.2

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster