Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Steam platformundaki oyun önerilerine yeni bir algoritma geliyor

Valve, 2019 ve ilerisinde Steam platformunda yapacağı diğer değişiklikleri de detaylandırdı.

Bilgisayar üzerinden oyun oynayan bir çok oyuncunun oyun alımlarını Steam sistemi üzerinden yaptığını kolay bir şekilde söyleyebiliriz. Bu sistem üzerinde ise keşfedilmeyi en çok amaçlayan kişiler ise bağımsız oyun geliştiricileri. Bağımsız oyun geliştiricileri için keşfedilmenin önemli olduğu bir yılın ardından Steam, sonunda 2019 planlarını ortaya koydu ve bu planlara göre bu yıl üzerinde çalışacakları en önemli problemlerden birisi bağımsız oyun geliştiricilerinin keşfedilebilirliklerini yükseltmek olacak.

Steam

2019’da gelecek güncelleme ile Steam, daha da farklılaşacak

Steam platformunun 2018 yılı değerlendirmeleri sonucunda Valve, 2019 yılı için mağazaya dahil etmek istedikleri özellikler ile ilgili genel bir bakış ortaya sundu. Şirketin üzerinde çalışmak istedikleri en önemli konu ise mağaza keşfedilebilirliği oldu. Marka, yayımladıkları bir duyuruda makine öğrenmesiyle desteklenen, oyuncuların zevkleriyle mağazadaki oyunları eşleştiren bir öneri sisteminde çalıştıkları açıklamasını yaptı. Ayrıca geliştirilen algoritmanın mağazada bulunan keşif sorunun sadece bir parçası olduğuna değinip, bu nedenle bununla beraber yayın yapma ve küratör özelliği üzerinde çalıştıklarını ve mağazanın genel tasarımını sürekli olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Yapılan duyuruların devamında, bir duyuru da Steam kütüphanesinin değişeceği yönünde oldu. Yeni yayımlanacak kütüphanenin, platformun sohbetinde geliştirilen teknoloji temel tutularak yapılacağı açıklandı. Bunun dışındaki gelişmeler ise zaman geçtikçe ortaya çıkacak. Yeni etkinlik sistemi ise başka bir yenilik olacak. Bu sistem ile oyuncular göz önünde bulundurularak ve oyuncuların, oyunlardan daha fazla zevk almalarını sağlamak için yapılan bir güncelleme olacak. Valve ekibinin söylediğine göre yeni etkinlik sistemi ile oyunlarda gerçekleştirilen turnuvalar, yayınlar ve haftalık mücadeleler gibi ilgi çekici aktivitelerin göz önüne çıkarmaya çalışılacak.

Yapılan güncelleme ile beraber Steam.tv platformunun sadece belli turnuvaları ve özel etkinlikleri yayınlamaktan daha fazlasını yapacak şekilde geliştirildiği duyuruldu. Ayrıca, yeni bir Steam Sohbeti mobil uygulamasının yayımlanacağı belirtildi. Yayımlanacak olan yeni uygulama ile mobil Steam sohbetinde artık GIF kullanılabileceği duyuruldu. Tüm bunların haricinde, Counter-Strike: Global Offensive oyununda kullanılan Güvenilir Eşleştirme sistemini sağlayan teknolojinin geliştirileceği de belirtildi. Bu sayede bütün oyunları destekleyen bir Steam özelliği karşımıza çıkacak. Böylece de kullanıcıların hile yapıp yapmamaya olan eğilimlerine dair bilgi elde edilecek.

Son olarak ise Valve, dünya üzerinde bulunan internet kafeler için Steam Bilgisayar İnternet Kafe Programı yayımlayacaklarını duyurdu. Bu programla beraber internet kafelerde bu platformu kullanan oyuncuların oyun deneyimlerini iyileştirmeye çalışacaklar. Tüm bu yeniliklerin, oyunculara ne zaman sunulacağını bilmiyoruz ama Valve, 2019 senesi içerisinde belli ki bahsettiğimiz dijital video oyunu platformu için bayağı bir çalışacak.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir