Günümüzden yaklaşık olarak 2 hafta önce, yani 22 Mayıs 2018 tarihinde piyasa sürülen oyun State of Decay 2, yüksek oyuncu rakamlarına ulaşmayı başarıyor. Çıkışı üzerinden geçen bu kadar kısa sürede 2 milyon tekil oyuncu sayısına ulaştı bile State of Decay 2. Üstelik sadece Microsoft’a ait platformlarda yer almasına rağmen oyunun bu rakamlara ulaşması göz ardı edilemez bir başarı.

State of Decay 2

Xbox’ın kendi internet sitelerinde yayımladıkları bir habere göre State of Decay 2, iki hafta gibi kısa bir sürede 2 milyon kullanıcıyı aştı. Ayrıca yayımladıkları habere göre oyun içerisinde yaklaşık olarak 2 milyar zombi katledilmiş. Haberde oyunu oynayanların 121.000’den fazla topluluk hikayesini tamamladıkları ve başka topluluklara da başlamak için yeni haritalar başlattıkları belirtiliyor. Yaklaşık bir hafta önceki verilere göre de oyuncular oyun içerisinde ortalama 3 gün hayatta kalabiliyorlarmış.

State of Decay 2 nasıl bu kadar yüksek rakamlara ulaşabiliyor?

State of Decay 2, zombi temalı bir hayatta kalma oyunudur. Zaten ekibimizden Emrah Subaşı, oyunun bayağı detaylı bir incelemesini yapıp, sitemizde yayımlamıştı. İnceleme yazısında oyun hakkında yeterince bilgiye ulaşabilirsiniz. Bildiğimiz gibi State of Decay 2, Undead Labs firması tarafından geliştirildi ve Microsoft tarafından da piyasaya sürüldü. Yani oyunun dağıtımcılığını Microsoft firması üstleniyor. Ayrıca oyun sadece Microsoft firmasının geliştirdiği platformlar için çıkışını gerçekleştirdi. Tıpkı God of War’un sadece PlayStation 4 kullanıcıları için çıkması gibi State of Decay 2 da Xbox One ve Windows 10 için çıkışını gerçekleştirdi.

State of Decay 2, OpenCritic isimli sitenin verilerine göre ortalama olarak 10 üzerinden 68 gibi bir puana sahip. Ayrıca oyun sadece 2 platforma özel olarak çıkıyor. Peki tüm bunlara rağmen oyunun 2 milyonu aşkın oyuncunun oynamasının nedeni ne olabilir? Bizim fikrimize göre en önemli nedenlerden biri oyunun fiyatı. Oyun şu anda Xbox mağazasında sadece 68,75 TL. Böyle bir oyuna böyle bir fiyat biçilince oyunun satışlarının artması kaçınılmaz bir durum. Ayrıca State of Decay 2, Xbox Game Pass içerisinde de yer almakta, bu da oyunu oynayanların sayısını artırmakta önemli bir etkiye sahip. Bizce oyunun bu kadar oynanmasının bir nedeni de oyunun kendine özgü bir eşli oyuncu sistemini kullanmasıdır. Arkadaşlarınızla oyun oynamanın heyecanı başka olur diye düşünüyoruz.

Bu özellikler bir araya gelince oyunun bu kadar oynanması yine de düşündürmüyor değil. Bu da demek oluyor ki her ne kadar inceleme puanları pek yüksek görünmese de bahsettiğimiz oyun, oyuncuyu bir şekilde kendine bağlamayı başarabiliyor. Tabii bu inceleme puanları oyunun kötülendiği anlamına gelmiyor, oyunun ortalama bir oyun olduğunu gösterdiğini belirmek isteriz.

Etiketler: