Sherlock Holmes: Chapter One

Sherlock Holmes: Chapter One incelemesi

Efsane olmak isteyen, kibirli ama saf bir Sherlock Holmes var karşımızda.

Geliştirici
Frogwares
Dağıtımcı
Frogwares
Platform
PC, PlayStation 4/5, Xbox One ve Xbox Series X/S
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
16 Kasım 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
45 USD - 430 TL
Tür
Aksiyon, Macera ve Gizem
İçerik
Tekli Oyunculu

Video oyunu dünyasına Sherlock Holmes: The Mystery of the Mummy ile giriş yapmış olan Frogwares stüdyosu, 2002 senesinden beri birbirinden farklı oyunları piyasaya sürdü. Genellikle macera türüne odaklanan bu oyun geliştirme stüdyosu, Sherlock Holmes markasını da seneler boyunca sıkça kullandı. Stüdyo aynı zamanda, Sherlock Holmes markasından bağımsız olarak, The Sinking City gibi bilindik oyunların arkasında da yer aldı. Şimdi ise sıra, 2019 senesinde piyasaya sürülen bu oyundan sonra Sherlock Holmes: Chapter One yapıtına geldi. Evet, Frogwares bir kez daha ustası olduğu marka üzerinde çalıştı.

Sherlock Holmes: Chapter One, aslında Frogwares tarafından dağıtımı sağlanacak olan ilk Sherlock Holmes oyunu olacak. Bu yüzden bahsi geçen bu yapıt, stüdyo için ekstra bir değer taşıyor ve aslında oyuna bakarak, yepyeni bir serinin başlangıcı olduğunu da görebiliyoruz. Tabii ki bunu oyunun adından da anlayabilirsiniz ama geliştirici ve dağıtımcı stüdyo, bu marka için oldukça uzun vadeli bir gelecek düşünüyor gibi görünüyor. Bu geleceğin ilk adımında ise ikonik karakterimizin başlangıç hikayesi anlatılıyor. Aksiyon, macera ve tabii ki gizem türündeki bu deneyim, bizleri Sherlock Holmes karakterinin evine götürüyor.

Oyunun içinde oldukça genç olan Sherlock Holmes, annesinin ölümü ardından malikanelerindeki bir gizemi araştırmaya başlıyor. İlk başlarda sadece 21 yaşında olan karakterimiz, henüz kariyerinin başında ve bir danışman dedektif olarak karşımıza çıkıyor. Violet isimli annesinin ölümünü öğrendikten sonra doğup, büyüdüğü eve geri dönen danışman dedektifimiz, bazı şeylerin ters gittiğini hissediyor. Sadece evleri değil, bu evin yer aldığı adanın tamamı gizem dolu hissettiriyor. Suçun baş gösterdiği, dışarıdan gelen insanlara ters ters bakıldığı bir ada olan Cordona, aynı zamanda karakterimizin eski bir arkadaşına da ev sahipliği yapıyor.

Sherlock Holmes deyince akıllara gelen bir diğer karakter ise kesinlikle Dr. Watson. Hikayelerde ana karakterin en iyi arkadaşı ve asistanı olarak geçen Dr. Watson, Sherlock Holmes: Chapter One oyununda da Jonathan veya kısa adı olan Jon olarak karşımıza çıkıyor. Yani, evrene baktığınız zaman Dr. Watson ve Jonathan, aynı insanlar değil ama yaşanan olaylarda iki karakter de aynı rolleri üstleniyor gibi görünüyor. Ayrıca, Dr. Watson karakterinin tam adı da John H. Watson idi zaten. John ile Jonathan, birbirine yeteri kadar benziyor. Aslında bu iki karakter arasında bir bağ var ama yine de hikaye ilerledikçe işler biraz karışık bir hal alıyor.

Sherlock Holmes: Chapter One

Sherlock Holmes: Chapter One ile farklı bir Sherlock Holmes görüyoruz

Sherlock Holmes markasına ait birçok popüler yapıt, bu ünlü dedektifin kariyerinin en iyi noktada olduğu anlara odaklanıyor. Sherlock Holmes: Chapter One oyununda ise daha önce de dediğim gibi genç ve kısmen deneyimsiz bir dedektif görüyoruz. Daha da önemlisi karakterimiz, bu oyunda kendisini kanıtlamaya ve gerçekten başarılı bir dedektif olduğunu herkese göstermeye çalışıyor. Bu da aslında karakterimizin başlangıç hikayesi için ele alınabilecek en iyi konulardan bir tanesi. Sherlock Holmes karakterinin yalnız olduğunu hatırlayacak olursak, oyundaki tek arkadaşımızın da hayali olduğuna şaşırmamak gerekiyor. Evet, John aslında gerçek değil.

Sherlock Holmes: Chapter One ile sunulan açık dünyada karşımıza çıkan insanları aldatarak, bazen şiddete başvurarak ve tüm bunlarla birer sonuç çıkartarak, kariyerimizde yükselmeye çalışıyoruz. Oyunun içerisinde karşınıza çıkan durumları genellikle iki farklı şekilde çözebiliyorsunuz. Bunlardan bir tanesi, kısmen kolay bir yol olan şiddet. Evet, şiddeti kullanmak çoğu zaman akıllıca olmuyor ama sizi ulaşmak istediğiniz noktaya öyle veya böyle ulaştırıyor. Bu oyunu oynamayı gerçekten eğlenceli kılan taraf ise karşınızdaki insanları tanımak, onların zayıflıklarını keşfetmek ve o şekilde üzerlerine yürüyüp, onlardan hep 1 adım ileride kalmak.

Saf ve kibirli bir genç olan Sherlock Holmes, bir efsane olacağını biliyor ve buna ulaşmak için de oyun içerisinde elinizden geleni yapmanızı bekliyor. Tüm bu karakter özelliklerinizi kullanarak, Sherlock Holmes: Chapter One oyununun açık dünyasında dolaşıyorsunuz; söylentileri dinliyorsunuz, kanıtlar keşfediyorsunuz, kılık değiştiriyorsunuz ve çok daha fazlasını yapıp, gizemi çözmeye çalışıyorsunuz. Eğer şiddeti kullanmayı da seçerseniz, her zaman elinizi kirletmenize gerek kalmıyor. Hitman serisindeki video oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da çevreyle etkileşime geçerek, hedefinizdeki isimlere kolayca zarar verebiliyorsunuz.

Sherlock Holmes: Chapter One oyununda keşif yapmak, araştırma ile ilgilenmek ve dövüşmek/savaşmak tamamen farklı şekilde yürütülüyor. Tüm bunlar aynı zamanda bağımsız içerikler de sunuluyor. Yani, tamamen dövüş/savaş temelli bölümler de bulunuyor. Tabii ki bunları es geçebiliyorsunuz; yani, hiçbir şekilde şiddete başvurmak istemezseniz, bunu yapabilmeniz mümkün ama sadece savaşabileceğiniz anlarda bundan kaçmak, oyundaki ilerlemenizi biraz yavaşlatıyor. Bu tip anlarda dövüşmek/savaşmak, para kazandırıyor ve eğer düşmanlarınızı bayıltırsanız, daha fazla kazanıyorsunuz. Bunlarla da kılık değiştirmek için kıyafetler alabiliyorsunuz.

Sherlock Holmes: Chapter One

Açık dünyanın her köşesinde sizi bir gizem bekliyor

İnceleme yazım boyunca birkaç kez bu noktaya değinmiştim ama net olarak tekrarlayabilirim ki Sherlock Holmes: Chapter One ile açık dünya yapısı sunuluyor. Zaman döngüsü filan derken kendinizi kısmen yaşayan bir adada hissediyorsunuz. Karakterimiz ne yazık ki açık dünyanın tamamını keşfedemiyor; mesela yüzemiyoruz ama yine de açık dünya yapısı güzel bir şekilde hissediliyor. Açık dünyanın içinde çözülmesi gereken yeni ve küçük gizemler keşfedebiliyorsunuz ve bunlar olmasa bile oyun, çözmeye çalıştığınız ana gizem üzerinden sizi sürekli olarak ödüllendiriliyor. Yani, oyunun açık dünyasını adım adım dolaşsanız bile bundan pişman olmanız imkansız.

Yine de Sherlock Holmes: Chapter One ile sunulan deneyim tam anlamıyla kusursuz değildi. Mesela, karakter tasarımları ve animasyonlar benim gözüme çok ucuz göründü. Özellikle de ana karakterimizin tasarımı nedendir bilmiyorum ama benim gözüme çok yabancı geldi. Belki de oyunun alternatif bir geçmişte yer almasından kaynaklıdır bu, bilemiyorum. Bir diğer problem ise kontrollere alışmanın çok zor olmasıydı. Kontrollere bir süre sonra alışsanız bile silah kullanmak, bütün oyun boyunca bir garip hissettiriyor ve gerçekçi bir deneyim sunmuyor. Ayrıca, bu oyunda hem eğlenceli, hem de sinir bozucu başka bir nokta daha bulunuyor.

Sherlock Holmes: Chapter One oyununun içerisinde dosyaları okuyup, sokak ve mekan isimlerini o şekilde ortaya çıkartıyorsunuz. Daha sonra da oyunun haritasından o sokakları bulup, gidiyorsunuz. Yalnız, zaman zaman belgelerde verilen tarifler ile haritanın kendisi uyum göstermiyor. Mesela, yönleri bulabilmek için pusula kullanıyorsunuz ama belgelerde doğuda yazan bir mekan, oyun içinde batıda bulunabiliyor. Sanıyorum ki geliştirici ekibin gözünden kaçmış olan birkaç problemden bir tanesi bu. Tahmin ediyorum ki oyunun resmi çıkışı ile bu problemler düzeltilecektir; bizler oyunun erken bir versiyonunu deneyimliyorduk sonuçta.

Görsellik, performans, sesler ve müzikler ise Sherlock Holmes: Chapter One oyununun başarılı olduğu noktalardı. Evet, karakter tasarımları biraz garip ama onun haricindeki birçok görsel öge gayet güzel görünüyor ve göze hitap ediyor. Performans ise PlayStation 5 konsolunda neredeyse kusursuzdu. Sesler ve müzikler de oyunun atmosferine en uygun şekilde hazırlanmıştı; özellikle müziklerin çok uzun zaman sonra kendisini tekrar etmeye başlamasını ayrıca sevdim. Genelde tam tersi yaşanırdı. Özetle, bu video oyunu ile sunulan deneyimlerden memnun kaldım ama yine de oyun içerisinde bazı rahatsız edici hataların olduğunu söylemek istiyorum.

Sherlock Holmes: Chapter One
Sherlock Holmes: Chapter One
Olumlu
Sherlock Holmes karakterinin başlangıç hikayesini ilk defa böyle görüyoruz.
Gizemleri çözmek için 1'den fazla yolun etkili bir şekilde kullanılabiliyor olması.
Ağızları açık bırakan, muhteşem ve gizem dolu bir açık dünyayı keşfetme hissi.
Görsellik, performans, sesler ve müzikler oldukça kaliteli; atmosfer çok başarılı.
Olumsuz
Silah kullanmak garip ve yanlış bir kontrol hissi uyandırıyor.
Mekanların yanlış tarif edilmesi gibi bazı ufak hatalar var.
Oyunun kontrollerine genel anlamda alışmak oldukça zor.
Karakter tasarımları, özellikle de Sherlock Holmes, garip duruyor.
8