Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Shadow Arena, erken erişim sürecinde oynamaya değer mi?

Black Desert oyunundan ayrılmış olan Shadow Arena, bağımsızlığı ile başarıyı yakalayabildi mi?

Black Desert, benim senelerce severek oynadığım bir video oyunu idi. Yalnız ben bu oyunu PC tarafında oynamayı bıraktığım zaman çok ilginç bir gelişme yaşanmıştı; oyuna Battle Royale modu gelmişti. Yalnız bu oyun modu, dev gibi bir MMORPG içerisinde inanılmaz kısıtlayıcı olabiliyordu. Eğer sadece bir Battle Royale deneyimi yaşamak istiyorsanız, MMORPG ile pek bir ilginiz yoksa, çok uzun zamanlar Black Desert oyununu zevksiz bir şekilde oynamanız gerekiyor. İşte o mod, Shadow Arena olarak bağımsız bir hale geldi.

Aslında Shadow Arena, bağımsızlığını uzun bir süre önce ilan etmişti. Hatta bu oyun için birkaç farklı kapalı beta sürümü de gerçekleştirilmişti. Ben ve bu internet sitesinin bir diğer kurucusu olan Emrah Subaşı, iki sürüme de detaylıca fikir yazılarında ve ön incelemelerde göz atmıştık. Şimdi ise bu oyun, Steam üzerinden erken erişim sürecine geçti ve ben, erken erişim dönemini deneyimleyebilmek için bir kez daha adım attım bu Battle Royale yapıtına. Peki, bu deneyimim sonucunda neler düşündüm? Bu oyun, oynamaya değer mi?

Shadow Arena

Shadow Arena, nasıl bir video oyunu?

Öncelikle söylemek istiyorum ki bu bir inceleme veya ön inceleme yazısı değil. Bu yüzden oyunun temelinden çok detaylıca bahsetmeyeceğim; bunu halihazırda yapmıştık. Ben, bu fikir yazısında oyunun erken erişim sürecini kısaca değerlendireceğim ve bu oyunun oynamaya değer olup, olmadığını sizlerle tartışmaya çalışacağım. Aslında bu sorunun cevabını sizler de çok büyük bir kolaylıkla bulabilirsiniz; Shadow Arena, oynaması ücretsiz olan bir oyun. Yani, bu oyunu denemek için önünüzde bir engel yok.

Yine de oyunu indirmek ile uğraşmadan önce bir fikir görmek istiyorsanız, yazıma hemen başlayayım. Shadow Arena, Black Desert oyununun içerisindeki Battle Royale modu ile neredeyse hiçbir fark bulundurmuyor. Bu oyunda, botlarla kendinizi savaş alanına alıştırabiliyorsunuz ve ardından da hem tekli, hem de takım olarak bu oyunu oynayabiliyorsunuz. Aynı zamanda bu oyunda turnuvalar ve rekabetçi içerikler de bulunuyor ki oyunun temelinde de bunlar bulunuyor gibi görünüyor efendim.

Shadow Arena oyununun çıkışında 10 adet karakter sınıfı bulunuyor. Bu karakterlerin tamamı Black Desert evreninden geliyor. Bu karakterlerin her birinin benzersiz olan aktif ve pasif yetenekleri bulunuyor. Ayrıca karakterlerin tamamı oyun içi para veya mikro ödemeler ile satın alınabiliyor. Eğer karakterleri satın almazsanız, rotasyonda yer alan karakterlerle oynayabiliyorsunuz. Bu video oyununun da en kötü yönü bence bu; karakterleri satın almak inanılmaz pahalı. Oyunu sürekli oynasanız bile çok pahalı…

Shadow Arena oyununun asıl savaş alanı ise toplam 40 oyuncudan oluşuyor. Herkesin amacı ise tabii ki hayatta kalan son oyuncu olmak. Yalnız, bu oyunda öyle silah filan toplamıyorsunuz. Bunun yerine hem gerçek oyuncularla savaşıp, hem de yapay zeka olan yaratıkları öldürüyorsunuz. Bu sayede yeni eşyalar elde edip, kendinizi güçlendirebiliyorsunuz. Oyunun sonuna kadar ne kadar güçlenirseniz, o kadar avantaja sahip oluyorsunuz. Bu arada oyunun PvE tarafı hiçbir şekilde sizi zorlamıyor; orayı dert etmenize gerek yok.

Shadow Arena

Bu oyun, Battle Royale türü içerisinde güçlü bir ürün mü?

Black Desert, benim gözümde piyasanın en etkileyici ve en eğlenceli MMORPG yapıtlarından biri. Yani, konu MMORPG olduğu zaman ben özellikle oynanış açısından Black Desert ve Continent of the Ninth Seal (C9) oyunlarının üstüne tanımam. Shadow Arena da temelinde Black Desert olduğu için oynanış konusunda kötü bir deneyim yaşayacağınızı hiç sanmıyorum. Eğer daha önce Black Desert oyununu oynadıysanız ve deneyiminizden memnun kaldıysanız, üzerine bir de Battle Royale türünü seviyorsanız, neyi bekliyorsunuz?

Temel oynanışın eğlenceli olması, ne yazık ki Shadow Arena oyununu kusursuz bir noktaya taşımıyor. Battle Royale türünü seven oyuncular genelde PvP tipinden hoşlanıyor demektir. Yalnız bu oyunda PvP kadar PvE de önemli. İşte bu durumda PvP seven oyuncular, sıkıcı bir şekilde PvE ile uğraşmaktan yaka silkebilir. Aynı zamanda karakter sınıflarının çok pahalı olması ve oyunda seviye atlatmaktan başka bir ilerleme sisteminin olmaması çok can sıkıcı olabiliyor, en azından benim için geçerlidir bu.

Shadow Arena, eğlenceli bir oyun. Şu anda bu oyunun çok olumlu yönleri de bulunuyor, çok olumsuz yönleri de bulunuyor. Yine de oyuna şöyle uzaktan bir baktığınız zaman daha çok olumlu yönleri görüyorsunuz. Özellikle de Black Desert ile aranız varsa, Shadow Arena oyununda ciddi bir eğlence yaşayabiliyorsunuz. Aynı zamanda bu oyun, Battle Royale türüne bir tık daha farklı yaklaşıyor karakter sınıfları ve PvE tipi içerikleri sayesinde. Bu yüzden, genel olarak bu oyunu oynamanızı size önerebiliriz.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x