Sea of Thieves bir süre önce çıkışını gerçekleştirdi. Ben de çok severek oynamaya başladım ama ortada büyük bir sorun vardı: Oyun her ne kadar ilk saatlerinde beni çok eğlendirmiş olsa da, git gide oyundan sıkılmaya başladığımı hissediyordum. Bunun sebebi ise oyunun içeriğinin çok az olması idi. Geçtiğimiz günlerde ise oyunun geliştirici ekibi, 1 sene boyunca bu oyuna nasıl güncellemeler getireceğini açıkladı ve bizler de bu açıklamanın ardından, kendi fikirlerimizi sunalım istedik. Muhtemelen olmaz ama, bakarsınız Rare ekibi veya Microsoft Türkiye ekibi yazımıza rastlar ve Sea of Thieves için bu önerilerimizi görür. Bakarsınız birkaç fikrimiz, halihazırda Rare ekibi tarafından düşünülmüştür bile!

Sea of Thieves

Daha değerli ve benzersiz olan yeni bölgeler ile

Oyunun açık dünyası bence şu anki hali ile çok güzel ama 10-20 saat sonra artık her yeri ezbere bilmeye başlıyorsunuz. Bu hoş bir şey değil. İşte bu yüzden oyuna düzenli olarak yeni bölgelerin eklenmesini öneriyoruz. Fakat bu bölgeler öyle sürekli erişilir olmamalı. Daha doğrusu, her zaman erişilebilir bölgeler de oyuna eklenmeli ama bir de öyle bölgeler olmalı ki, sadece özel görevler ile o bölgelere gidilmeli.

Örnek vermek gerekirse, Order of Souls tarafından bir görev aldınız diyelim. İşte aldığınız bu görev, %5 oranla çok nadir, büyülü bir görev olarak karşınıza çıkmalı. Görevde özel bir geçişten bahsedilmeli. Oyuncu, o geçişten geçmeli ve alternatif bir evrene geçmeli. Bu alternatif evren, oyunun 4’de 1’i kadar bir boyuta sahip olabilir. Bu çok uygun olur çünkü oyuncular oraya her zaman gidemeyecek. Sadece %5 ihtimalle o görevin gelme şansı olacak. Bu sayede oyuncular hem o görevleri bulmak için uğraşacak, hem de görev bulunduğu zaman kendimizi benzersiz ve değerli bir mekana gidiyor gibi hissedeceğiz.

PvE aksiyona girmek için daha fazla sebep ile

Sea of Thieves içinde oyuncular genelde PvE şeklinde oyunu oynuyor. Mesela Order of Souls görevleri ve Skeleton Fort, genelde PvE temelli oluyor. Fakat bu görevler, bu etkinlikler ne kadar tatmin edici? Bizce, oyunculara PvE aksiyona girebilmeleri için daha fazla sebep sunulmalı.

Buna örnek olarak sanırım PvE aktivitelere özel hediyeler verilebilir. Yani, oyunun temelinde zaten her yaptığınız şey ödüllendiriliyor ama altın olarak. Benim demek istediğim ise, oyuncuya direkt bu tip aktiviteler için kozmetik öge verilmesi. Mesela 10 kez Skeleton Fort temizleyen bir oyuncunun gemisinin en üstteki bayrakları değişmeli. Bu sayı 10’dan 20’ye çıkınca o bayrak daha da benzersiz bir hale gelmeli gibi. Bu tip küçük yenilikler olmalı. Gemilerin o en üstteki bayrağından, gemi dümenine kadar birçok küçük şey bizce bu şekilde değişebilir.

PvP aksiyona girmek için daha fazla sebep ile

PvE için söylediğimiz çoğu şey, aslında PvP için de geçerli. Oyunda PvP yapıyoruz ama ne kazanıyoruz? Sadece hazine. Öldürdüğümüz oyuncular bize hiçbir şey kazandırmıyor veya batırdığımız gemiler hiçbir işe yaramıyor. PvE örneğine benzer olarak, oyunculara bir seviye barı verilebilir. Bu seviye barı, gemi batırdıkça ve oyuncu öldürdükçe dolabilir ve her seviye atlandığında oyuncuya fazladan altın verilebilir. Böylece sadece sandık çalmak için değil, direkt olarak da altın kazanmak için PvP yapılabilir. Genel olarak, PvP yapmak için daha fazla sebebimiz olur.

Tabii seviye başına altın kazandırmak, herkesi bir anda PvP yapmaya itebilir. Böyle bir şey istemem oyunda. Bu yüzden çok fazla PvP yapan oyuncular da oyun dünyasında işaretlenebilir ve o işaretlenen korsanların başına bir ödül konur. Hatta oyun dünyasında o PvP oyuncuları da tepelerinde kara bulutla dolaşır. Böylece diğer oyuncular, daha doğal bir yolla oyuncuları görmüş olur. Böylece oyuna hem PvP yapmak için sebep eklenir, hem de PvP yapmamak için.

Gerçekten yaşayan bir açık dünya ile 

Daha önce Sea of Thieves evreninin çok hoş olduğunu söylemiştim ama bu evrenin daha da yaşayan bir evren haline dönmesi gerekiyor bence. Yani, Outpost adalarında bulunan 6-7 adet NPC bence yeterli değil. Oyunun dünyasına, sürekli harekette olan yapay zekalar eklenmeli. Mesela en basitinden adalarda hareket eden karakterler bulunmalı. Bu karakterler, diğer karakterler ile hatta oyuncular ile etkileşime geçmeli. Ayrıca bu önerim sayesinde, oyuna yepyeni bir dinamik bile eklenebilir.

Şimdi söyleyeceğim şeyi belki oyuna eklemek oldukça zordur ama yine de içimde kalmasını istemem: Oyunda neden yapay zekalar tarafından kontrol edilen gemiler yok? Evet, oyunun şu anki gemi kullanma sistemi yapay zekalar için çok karışık olabilir ama bir şekilde Rare ekibi bunun altından kalkabilir bence. Mesela, bazı korsanlar ticaret yolları üzerinde ticaret yapmalı ve diğer oyuncular, bu korsanları soyabilmeli. Aynı şekilde bazı yapay zekalar açık dünyada boş boş dolaşabilmeli, hazine avına çıkmalı veya iskelet avına çıkmalı. Bu yapay zekaların sayısının çok olmasına da gerek yok. Aynı gerçek oyuncular gibi, arada sırada rastgelsek bence yeterli olacaktır.

Daha fazla gemi tipi ile

Oyunda şu an 2 farklı gemi tipi bulunuyor ama bence bunlar yeterli değil. Sea of Thieves içerisinde hem daha farklı sayıdaki takımlara hitap eden, hem de farklı oynanış tiplerine hitap eden gemiler bulunabilir. Mesela oyunda 6 ve 8 kişilik gemiler bulunabilir. Eğer oyuna bir klan sistemi eklenirse, 6 ve 8 kişilik gemiler çok rahatlıkla dolacaktır. Ayrıca bu 6 ve 8 kişilik gemilere rastgele oyuncu eşleştirme sistemi konulmazsa, tam yerinde olacaktır.

Farklı sayılarda korsan taşıyan gemiler haricinde, dediğim gibi farklı oynanış tiplerine hitap eden gemiler de oyuna eklenebilir. Mesela ticaret görevi odaklı oyun oynayan gemiler için daha hızlı yol alabilen, 2 ve 4 kişilik ayrı bir gemi oyuna eklenebilir. Genelde iskelet avına çıkan oyuncular için daha fazla ateş gücüne sahip gemiler eklenebilir. Yine aynı şekilde 2 oyuncu temelli ve 4 oyuncu temelli olarak. Bu gemiler ayrıca PvP oyuncuları tarafından da kullanılabilir. Tabii bu tip gemilerin olumsuz yönleri de bulunmalı. Mesela 2 kişilik yüksek ateş gücüne sahip olan gemi, normal iki kişilik gemiden daha yavaş ilerlemeli ve daha zor dönmeli. Aynı klasik 4 kişilik gemi gibi yani.

Sea of Thieves

Farklı sunucular ile

Sea of Thieves içerisinde şu an otomatik eşleştirme sistemi bulunuyor. Oyuna girerken herhangi bir sunucu seçemiyoruz. Bu önerimin gerçekleştirmesi biraz zor ama, oyuna özel sunucular eklenebilir. Mesela bazı sunucularda oyuncu sayısı az, bazı sunucularda oyuncu sayısı fazla olabilir. Ayrıca PvP ve PvE sunucuları da oyuna eklenebilir.

Tabii ki tüm bunların dengelenmesi gerekir. PvE sunucularında PvP kapalı olacağı için oyuncular rahatlıkla ganimet toplayabilecek. Bu yüzden, o tip sunucularda toplanan ganimetler, daha az kazanç sağlamalı oyunculara. Ayrıca, bu sunucularda PvP kapalı olsa da, diğer oyuncular hala başka oyuncuların gemilerini soyabilmeli. PvP sunucuları ise daha aksiyon temelli olmalı. Bu yüzden o tip sunucularda daha fazla ödül verilmeli. Ayrıca PvP sunucularının daha aksiyonlu olması için, oyunun haritasının yarısı da kullanılabilir bu sunucularda.

Daha fazla alet, edevat ve silah ile 

Oyunda şu an satın alınan her şey kozmetik. Mesela daha hızlı yeri kazmanızı sağlayan bir kürek yok veya işte daha da büyük bir bölgeyi aydınlatabilecek bir ışıldağımız yok. Oyunun mantığı her ne kadar, “Her şey kozmetik olmalı.” olsa da, bence bu tip küçük farklılıklar ile yeni alet ve edevat oyuna eklenebilir. Mesela oyundaki standart kürek, bir hazineyi 5 seferde çıkartabiliyorsa, 25. seviyede açılan bir kürek olmalı ve bu kürek, 3 veya 4 seferde hazineyi çıkartabilmeli. Son olarak, 50. seviyede de 1 veya 2 seferde hazine çıkartabilen kürek elimize geçmeli. Tüm bunlar, gaz lambası ve müzik aletleri gibi ögelere de uygulanabilir. Mesela, yılanları daha uzun süre uyutan müzik aletleri eklenebilir.

Tabii oyunda halihazırda bulunan ögeler haricinde, yeni şeyler de eklenmeli. Mesela farklı silah tipleri oyuna eklenebilir. Tabii ki korsan zamanında elimizde SMG veya LMG ile dolaşamayız ama o döneme uygun da sadece 4 silah yoktur diye düşünüyoruz. Oyuncuları bir süreliğine hareketsiz bırakabilecek, temelinde hasar vermeyen silahlar bile oyuna eklenebilir sadece farklılık olabilmesi adına.

Yeni ve eğlenceli oynanış mekanikleri ile

Sea of Thieves içerisinde şu an çok fazla mekanik bulunmuyor. Özellikle iskeletler üzerinde farklı mekanikler var ama bizce bu yeterli değil. Geliştirici ekip daha önceden, oyuna gelecek pet sisteminden ve balık tutmadan bahsetmişti. Bunlar oyuna bizce rahatlıkla eklenebilir. Oyunda zaten halihazırda balıklar bulunuyor. Tüm bunların haricinde; farklı özelliklere sahip müzik aletleri, içki içmenin yanında bir de yemek yeme sistemi gibi küçük şeyler, bizce oyundaki boş zamanlarımızı daha eğlenceli bir şekilde geçirmemize yardımcı olacaktır. Yani, şu an bir adadan diğerine giderken müzik çalmaktan ve içki içmekten başka ne yapıyoruz?

Tüm bunların haricinde, oyunda klan sistemi gibi bir şey de görmeliyiz. Hatta daha oyuna eklenecek bu klan sistemi ile, sadece 2 klan arasında geçecek 8v8 klan savaşları da görmeliyiz. Şimdiki önerim, kendi adıma çok sevdiğim bir şey olmayacak ama genel olarak oyuncular memnun kalabilir: Sadece klanların katılabileceği daha büyük çaplı etkinlikler bile oyuna eklenebilir. Tabii böyle bir adım atılacaksa, klan içerisinde olmayan oyuncular da bir şekilde tatmin edilmeli.

Yeni ve birleşmiş görev tipleri ile

Yeni görev tipleri şu anda Sea of Thieves oyununu rahatlıkla kurtarabilecek olan bir öneri bence. Oyundaki Korsan Efsanesi mekaniği varken 4. ve 5. görev çeşitleri oyuna nasıl eklenir, bilemiyoruz ama halihazırda oyun içerisinde bulunan 3 görev vericiye yeni görev tipleri de eklenebilir.

Yeni görevler haricinde, oyunda halihazırda bulunan görev tipleri de birleştirilebilir. Buna benzer bir mekanik sanıyorum Korsan Efsanesi olduktan sonra açılıyor, net olarak bilmiyorum ama Gold Hoarders ile Order of Souls ortaklaşa görevler verebilir. Mesela Gold Hoarders bir hazine sandığı arıyor ama bu hazine sandığı çok özel bir kuru kafa ile kilitlendi. Bu yüzden Gold Hoarders, Order of Souls’dan yardım istiyor. Bu görevde önce hazine sandığını bulup, sonra da o sandığı açabilecek özel kuru kafayı bulmaya çalışıyoruz. Ticaret görevlerini bu karmaşaya nasıl dahil ederiz, işte bunu ne yazık ki bilemiyoruz.

Konsollarda 60 FPS desteği ile 

Sea of Thieves şu an konsollarda 30 FPS veriyor, Xbox One X üzerinde bile. Açıkçası ben bu oyunun grafiklerinden makul seviyede kısılırsa, en azından Xbox One X üzerinde 60 FPS olabileceğine inanıyorum. Yani, oyunda sürekli aktif olan yapay zekalar yok, performans bu yönden çok büyük bir şansa sahip. Yine de tabii bilemiyoruz. Sonuçta video oyunlarını optimize etmekten biz anlamayız ama Rare ekibinin elinde böyle bir imkan varsa ve sadece oyunun grafikleri kötü olmasın diye yapmıyorlarsa da gerçekten üzülürüz.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster