2014 yılından beri aralıksız bir şekilde PlayStation Plus abonesiyim ve bu aboneliğim sürecinde sistem belli aralıklarla kayıt dosyalarımı, bulut sistemine yüklüyordu. Tabii ben bu kayıtların hepsini direkt konsolumda da sakladığım için, bulut sistemini çok gereksiz görüyordum. Bugün ise çok saçma bir problemden ötürü sistemimdeki tüm kayıtlar, 2014 senesinden beri alınan tüm kayıtlardan bahsediyorum, silindi. Bu noktada da işim PS Plus sistemine düştü tabii.

PS Plus

Konsol beni yaktı ama PS Plus sanki biraz kurtardı

Öncelikle yaşadığım sorundan bahsedeyim ki, sizler bu problemi yaşamayın. Aslında durum öyle çok özel bir şey değil. Oturduğum koltuğuma, konsolumu açtım ve tam konsol açılırken, cihazın simetrik bir şekilde durmadığını fark ettim. Konsolu biraz ileri çekmek istediğimde ise bir anda konsolun güç kablosu yerinden çıktı. Ben ise hemen taktım ama konsol gitmişti bir kere.

Yaşadığım bu olaydan sonra konsol sürekli olarak güvenli moda girmeye başladı. Yani, konsolu açıyorsunuz, kritik bir hata var uyarısını alıyorsunuz, güvenli moda giriyorsunuz, burada ne yaparsanız yapın, konsol size tekrar kritik hata uyarısını veriyordu ve güvenli moda atıyordu. Bu sırada konsolu yeniden başlatmayı, veri tabanını yeniden oluşturmayı ve diğer birçok yöntemi denedim. Fakat hiçbir şey çözüm olmadı soruna.

İnternetten bir araştırma sonucunda fark ettim ki, konsolu varsayılan ayarlara döndürmem gerekiyordu. Burada hiçbir problem yok çünkü varsayılan ayarlara döndürmek, sadece konsolun ayarlarını sıfırlıyordu. Hiçbir veri silinmiyordu ama benim sevgili konsolum, varsayılan ayarlar ile birlikte kayıtlı verilerimin hepsini silmeyi tercih etti. Bu silinen verilere aktif olarak oynadığım WWE 2K18, God of War ve Far Cry 5 oyunlarının verileri de dahildi.

Gitti tüm kayıtlı veriler

Sonucunda ne mi oldu? Konsolumdaki yüklü oyunlar kaldı ama tüm kayıtlı veriler silindi. Dedim tamam, bulut sisteminden geri yükleyeyim ama bulut sistemi de 2 hafta önce yedekleme almış. Yine de yükledim bu kayıtları ama buna rağmen Far Cry 5 oyununda neredeyse başa döndüm. WWE 2K18 ve God of War ise çok etkilenmedi. God of War zaten halihazırda bitmişti. Kayıtlar sadece beni birkaç içerik geriye attı. WWE 2K18 ise çok dert değil çünkü Universe modunda istediğim yere hemen gelebildim geri.

Yaşadığım tüm bu olaylar ardından konsolumda sadece WWE 2K18 oyununu bıraktım. Evet, Far Cry 5 oyunundan tamamen vazgeçtim. Çünkü oyunun neredeyse sonuna gelmiştim. 40-50 saatlik bir kaydım vardı. Şimdi ise bu problem sayesinde oyunda en başa döndüm. Olan, oyuna verdiğim 200 küsür liraya oldu ama ne yapalım… Ha ayrıca, umarım konsolum zamanında tüm video oyunlarımın tam kayıtlarını yedeklemiştir. Özellikle Telltale Games oyunlarının bitmiş kayıtları, sisteme yedeklenmediyse yaktım seni sevgili PlayStation 4 Pro.

Özetle demek istediğim şudur: Öncelikle simetri hastalığınız varsa, bir an önce o hastalıktan kurtulmaya bakınız çünkü benim yaşadığım bu durum, daha da büyük sorunlara yol açabilirdi. Eğer o hastalıktan kurtulamıyorsanız da, konsolunuzdaki kayıtlı verileri, haftalık olarak hem bir USB içerisine, hem de PS Plus sistemine yedeklemeyi unutmayınız. PlayStation Plus sistemine abone değilseniz, USB yöntemi de tek başına iş görecektir.