Mavi Kol, gönüllü yazarlar arıyor. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarından neler bekliyorum?

PlayStation 5 ve Xbox Series X konsolları hakkındaki bazı beklentilerimi sizlere sunmak istedim.

Yeni nesil bir türlü gelmiyor. Xbox tarafının yeni konsolları ülkemizde ön siparişe açılmış olsa bile PlayStation, sessizliğini korumaya devam ediyor. Ben de bu sessizliği bir fırsat bilip, yeni nesil konsollar hakkındaki birkaç beklentimi sizlere sunmak istedim. Konsolların fiyatlarına, birinci parti oyunlarına, performanslarına, odak noktalarına filan kısaca değinmeye çalıştım. Ayrıca, ilk beklentimde çok kritik bir bilgi de vermeye çalıştım sizlere. Bu bilgiye Türkiye’deki hiçbir internet sitesi de muhtemelen sahip değildir diye düşünüyorum. Şimdi, dilerseniz o beklentileri sunayım sizlere.

PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarından neler bekliyorum?

PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarından beklentilerim

Söz verildiği tarihlerde piyasaya sürülmeleri

Yeni nesil konsollardan ilk beklentim, söz verildiği tarihlerde piyasaya sürülmeleri. Xbox Series X ve Xbox Series S, global olarak çıkışını 10 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirecek ve ülkemizde de bu tarih hedefleniyor gibi görünüyor. PlayStation 5 için ise durum biraz daha karışık. Bu konsol, Amerika Birleşik Devletleri gibi birkaç ülkede 12 Kasım 2020 tarihinde çıkacak. 19 Kasım 2020 ise global çıkış tarihi olacak. Yalnız, bu konsolun ön siparişleri henüz ülkemizde başlamadığı için ülkemizde de 19 Kasım 2020 tarihi hedefleniyor mu, bir türlü emin olamıyorum ve bu konuda kritik bir bilgiye de sahibim.

İsmini tabii ki veremeyeceğim üç farklı perakendeciye göre PlayStation 5 konsolunun ilk stokları, kendilerine Aralık 2020 içerisinde gelecek. Şimdi, konuşmuş olduğum bu perakendeciler oldukça küçük yapılara sahip. Yani, ülkemizdeki stok önceliği Vatan Bilgisayar gibi daha büyük mağazalara verilmiş olabilir. Küçük mağazalar ise aslında ikinci stok ile ürünlere kavuşacak olabilir. Buna inanmak isterdim ama konsolun hala ön siparişe açılmış olmaması, benim kafamı oldukça karıştırıyor. Umuyorum ki tahmin ettiğim olmaz ve PlayStation 5, 19 Kasım 2020’de ülkemizde olur.

Biraz daha uygun fiyatlarda olmaları

Xbox Series X konsolu ülkemizde 9300 TL’den satılıyor. Xbox Series S ise 5000 TL civarında bir fiyata sahip. PlayStation 5 konsollarının fiyatı ise henüz bilinmiyor. Şimdi, işin içine Dolar ve Euro gibi birimlerin oranları, vergiler filan girince aslında 9300 TL, olması gereken fiyat gibi görünüyor. Yalnız ben buna inanmıyorum. Tabii ki özellikle de vergilerden ötürü konsolların fiyatları yüksek olacak ama Xbox ve PlayStation markalarının ülkemizdeki çalışanları özel bir fiyatlandırma yapamayacaksa, neden çalışıyorlar tam olarak diye düşünmeden de edemiyorum.

Haydi, PlayStation 5 için de 9300 TL diyelim. Bu fiyat, vergilerle birlikte birebir 500 Dolar üzerinden çevrilmiş olan bir fiyat. Bunun üzerine ülkemizdeki çalışanların özel bir fiyatlandırma çekmesi gerekmez mi? Tabii ki fiyatın bir anda 5000 TL civarına düşecek olmasını beklemiyorum ama 1000 TL olsa bile bir indirim ile özel fiyatlandırma görmeyi tercih ederdim. En azından Xbox ve PlayStation markalarının ülkemizdeki çalışanları, gerçekten ülkemizde olduklarını belli edebilirlerdi. Tabii aynı zamanda bu markaların ana ofislerinden de ülkemize ufak bir sevgi gösterisi olurdu bu zor zamanlarda.

Birinci parti oyunlara verilen önemin devam ettirilmesi

Birinci parti oyunların kalitesi olarak Sony Interactive Entertainment, bu nesilde çok başarılı bir iş çıkarttı. Yeni nesilde de PlayStation 5 konsolu ile oyunculara birbirinden güzel birinci parti oyunların geliştirilmesini isterim. Açıkçası, yeni neslin çıkış oyunlarının bazılarının PlayStation 4 için de çıkacak olması beni biraz üzdü. Ben ilk günden itibaren yeni neslin üstüne gidilmesini çok isterdim ama PlayStation tarafında dengelerin değişmesi için birkaç sene beklememiz gerekecek gibi görünüyor. Umuyorum ki o birkaç senenin ardından yeni neslin kalitesini gerçekten hissedebileceğiz.

Xbox ise nesil boyunca ne yazık ki başarılı bir birinci parti oyun performansı sergileyemedi ama özellikle de Xbox One X konsolunun çıkışı ile birlikte Sea of Thieves gibi kreatif oyunlar görmeye başladık. Yeni nesilde de aslında bu devam edecek gibi görünüyor ama aynı zamanda da Halo Infinite oyununun geçmişte yapılmış olan o rezalet gösterimi, Microsoft tarafına olan güvenimi arada sırada kırıyor. Tabii ki tamamen yeni markalar görmek güzel ama Halo, Forza, Gears of Wars gibi diğer ikonik markaların da çok daha yenilenmiş bir şekilde oyuncuların karşısına çıkması gerekiyor diye düşünüyorum.

Odak noktasının oyun performanslarında kalması

PlayStation 5, Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarının açıkçası 4K/60 FPS değerlerinde oyun çalıştırabileceğine inanmıyordum, resmi bilgiler çıkana kadar. 60 FPS gibi bir performansı bırakın, üç konsol da 120 FPS değerlerine kadar destek sunacağını açıkladı. Hatta bu performanslarda çalışacak olan oyunlar bile duyuruldu. Ben de yeni nesil boyunca bu odak noktasının değişmemesini istiyorum. Tabii ki 4K ve 8K gibi çözünürlüklerde oyun oynamak güzel ama 60 FPS ve 120 FPS gibi performans değerleri bence çözünürlük ve görselden çok daha önemli.

Mesela, yeni nesilde Destiny 2 ve Ghost of Tsushima gibi oyunlar 60 FPS olarak oynanabilecek. Call of Duty: Black Ops Cold War ise 120 FPS değerlerine ulaşabilecek. PlayStation 5, Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarının 60 FPS değerini bir standart olarak almasını çok isterim ama oyun performansları konsollardan ziyade, aynı zamanda da geliştiricilerin elinde. Yine de geliştiriciler, yeni nesil donanımları çok iyi bir şekilde kullanırsa, 60 FPS gibi değerlerin ulaşılamaz olduğunu sanmıyorum. Yani, illa da gerçek dünyadan daha gerçekçi görselliğe sahip olmak zorunda değil oyunlar.

Neslin ortasında yeni konsolların piyasaya sürülmemesi

Ülkemiz birkaç sene öncesindeki gibi olsa, muhtemelen bu maddeyi yazmazdım. Yani, konsollar 2000 TL filan ediyorken aslında ara nesil konsolların tadı bayağı iyiydi. Zaten ben de şimdiki nesilde hem PlayStation 4 Pro, hem de Xbox One X konsollarını satın almıştım; ucuzlardı çünkü. Yalnız, şimdi hayal ediyorum da PlayStation 5 konsoluna 9300 TL verdikten sonra, 4 sene sonra PlayStation 5 Pro konsoluna 15 bin TL nasıl verilir, düşünmek bile istemiyorum. Tabii ki bizim ülkenin durumuna göre ara nesil konsolların çıkıp, çıkmayacağı bilinemez.

Şimdiki nesilde ara konsolların piyasaya sürülmesinin sebebi, televizyonların 4K çözünürlük üzerinden lanse edilmeye başlamasıydı. Xbox One X ve PlayStation 4 Pro da zaten tamamen o akıma katılabilmek için karşımıza çıkartıldı. Yeni nesilde ise 8K çözünürlük destekleyen televizyonlarda aynı büyük heyecanın yaşanacağı analizler tarafından pek tahmin edilmiyor. Durum böyle olunca da aslında ara nesil konsollara gerek yok gibi görünüyor ama şimdiki neslin ara konsolları bayağı satmıştı. Bu yüzden Microsoft ve Sony Interactive Entertainment, o paranın peşinden koşmaya devam edecektir.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x