Phoronix ve Digital Foundry ekiplerinden gelen yeni bir rapora göre Sony Computer Entertainment içerisinde çalışan bir programcı, “znver1” isimli bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu noktada, “znver1” demek, direkt olarak birinci nesil AMD Ryzen işlemcisi demek oluyor ki bu bilgileri zaten Phoronix ve Digital Foundry ekipleri de doğruluyor. Peki, bu bilgiler nereden geliyor? PlayStation 5 ile ne alakası var? Dilerseniz yazımızın devamında bu konulara göz atalım.

PlayStation 5

Öncelikle söyleyelim, bahsetmiş olduğumuz bilgiler, direkt olarak programcının LinkedIn profilinden geliyor. Bu teknoloji ile direkt olarak PlayStation 5 konsolunun bağlanmasının sebebi ise, PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro üzerinde bu teknolojinin kullanılmıyor olması. Sony, çok büyük bir olasılık ile şimdiki nesil konsollarına bir yenilik yapmak yerine, yeni nesil konsola geçeceği için de ortada tek ihtimal, PlayStation 5 olarak kalıyor. Yani, Sony ekibinin yeni konsolu muhtemelen AMD Ryzen işlemcisi ile gelecek. Microsoft ekibi de yeni nesil Xbox ile benzer bir yol izleyecektir.

Daha bugün Sony Interactive Entertainment ekibinin patronu, PlayStation 4 konsolunun yavaş yavaş son dönemlerini yaşadığını belirtmişti. Bu açıklamalardan önce de, yine yeni nesil konsolun AMD Ryzen işlemcisinin yanında, AMD Navi temelli bir ekran kartının kullanacağı sızdırılmıştı. Tabii bunlar muhtemelen bir APU olarak birleştirilecektir fakat yine de geçmişteki söylentiler ile bu bilginin uyuşuyor olması, düşündürücü.

PlayStation 5 ve yeni Xbox ile konsol ömürleri kısalabilir

Sony ekibinin yeni nesil konsolunun işlemcisi hakkında bahsetmiş olduğumuz gelişmeler yaşanırken, NPD grubunun analistlerinden olan Mat Piscatella, Twitter üzerinden oldukça ilginç analizlerde bulundu. Mat Piscatella ‏öncelikle yeni nesil konsolların en erken 2020 senesinin son çeyreğinde piyasaya sürüleceğini öngördü.

Tabii yeni nesil konsolların 2020 senesinde piyasaya çıkacağını söylemek, pek de ilginç bir şey değil. İlginç şey, bu açıklamalardan sonra geldi çünkü Mat Piscatella, yeni nesil konsollara geçilmesi ile birlikte her 6-8 senede yeni bir konsol görmek yerine, her 1-2 senede yeni konsol göreceğimizi söyledi. Zaten Xbox One X ve PlayStation 4 Pro ile bu durumun ilk sinyalleri verilmişti ve 6-8 senelik nesil, bu ara konsollarla ikiye bölünmüştü. Muhtemelen aynı strateji, daha agresif bir halde yeni nesil konsollarda da devam edecek.

Etiketler:

,