Uzun süredir en önemli rakibi FIFA serisinin gerisinde kalan PES serisi ve yayıncısı KONAMI, pes edecek gibi görünmüyor. Yeni oyunları Pro Evolution Soccer 2019 ile birçok sürprizi barındıracağını ifade eden şirketin, son atağını belki de en sıkıntılı alanda yaptığını görüyoruz. Bilindiği üzere, kulüp lisansları konusunda bir hayli geriden gelen futbol oyunu serisi, PES 2019 ile ciddi adımlar atacak gibi görünüyor. Yapılan açıklamalara göre; Rusya Premier Ligi dahil pek çok ligin, serinin yeni oyununda bulunacak. Tabii ülkemizdeki oyuncular için önemli olan bir diğer husus olan Türkiye Süper Ligi’nin oyunda olup olmayacağıdır. Ne yazık ki Türkiye Süper Ligi’nin ya da ülkemize ait takımların, serinin yeni oyununda bulunup bulunmayacağı hakkında henüz bir açıklama yapılmadığını belirterek, haberimizin detaylarına geçiyoruz.

PES 2019 için yeni ligler geliyor

Konami tarafından yapılan yeni basın açıklamasına göz attığımızda; PES 2019 oyununda yer alacak yedi tane yeni futbol liginin varlığından haberdar oluyoruz. Bunlardan Rusya Premier Ligi’nin, ayrı bir önem arz edeceği vurgulanırken, açıklamada yer alan diğer futbol liglerinin isimlerini de hemen aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz üzere Türkiye Süper Ligi bu listede yer almıyor. Oyun çıkmadan önce bir anlaşma yaşanır mı bilmiyoruz. Ayrıca geçtiğimiz sene çıkan Pro Evolution Soccer 2018 oyununda Galatasaray, Fenarbahçe ve Beşiktaş olmak üzere 3 büyük kulübümüz oyunda yer alırken, bir önceki sene, hiçbir Türk kulübü oyunda bulunmamıştı. Henüz Türk kulüplerine dair bir açıklamanın yapılmadığını da ekleyerek, yeni ligler listemize geçelim.

PES 2019 oyununda bulunacak yeni futbol ligleri

  • Arjantin Superliga
  • Danimarka Superliga
  • Portekiz Liga NOS
  • Belçika Pro Ligi
  • İsviçre Süper Ligi
  • İskoçya Ladbrokes Premiership
  • Rusya Premier Liga

Standart kutulu sürümünün kapağında Phillippe Coutinho ve kutulu özel sürümünün kapağında da David Beckham gibi önemli yüzleri göreceğimiz Pro Evolution Soccer 2019, girişte de bahsettiğimiz gibi güçlü piyasa şartlarına karşın pes edecek gibi durmuyor. Listesini verdiğimiz yeni ligleri ekleyen oyunun, geliştirme bütçesini de arttırdığı haberlerini öğreniyoruz. Tabii; İngiltere, İspanya, Almanya gibi çok daha dikkat çeken liglerin, tam lisansla oyunda bulunması daha farklı sonuçlar doğuracaktır. Yine de KONAMI tarafından gerçekleştirilen çabaları görmezden gelemeyiz. Hemen ekleyelim, Pro Evolution Soccer 2019; PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için 30 Ağustos 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster