İstanbul, Türkiye temelli bir oyun geliştirme stüdyosu olan Peak Games, Zynga tarafından satın alınıyor. Webrazzi tarafından özel olarak yayımlanan bir habere göre bu satın alım işlemi, internet alanındaki Türkiye’nin en büyük satın alması olayı olacak. Bahsi geçen satın alım işlemi ise 12.5 Milyar TL gibi bir değer görecek. Bu satın alım, stüdyonun bünyesinde yer alan herhangi bir video oyunu için değil, direkt olarak şirketin kendisinin satın alımı ile alakalı olacak. Ayrıca bu işlemler ardından bahsi geçen ekip, eskisi gibi kendi video oyunlarını geliştirmeye devam edebilecek. Bu satın alım, çok yakında duyurulacak.

Peak Games

Peak Games ile alakalı bu raporda tam olarak neler deniyor?

Şirket mi satılıyor, sadece oyunlar mı? Bizim bu konuda kulağımıza gelen duyumlar oyunların değil, şirketin satılacağı yönünde. Yani, hali hazırda Türkiye’de kurulu bir anonim şirket olarak çalışan Peak Games; Zynga tarafından satın alması sonrasında da sadece hisse yapısı değişerek aynı şekilde anonim şirket olarak yolunda devam edecek.

Elbette satın alma gerçekleştiğinde hepimiz en doğrusunu öğreneceğiz ancak elinde Toon Blast ve Toy Blast adında popüler 2 oyunu olan bu ekibin, Zynga tarafından satın alındıktan sonra sahip olduğu ekiple kendi adı altında oyun geliştirmeye devam edeceğini tahmin ediyoruz. Dediğim gibi sadece tahminlerimiz değil, duyumlarımız da bu yönde.

Eğer anlaşma gerçekleştiğinde yukarıda bahsettiğimiz şekilde bir sonuç çıkarsa, bu hem bahsi geçen ekip, hem de Türkiye için çok değerli olacaktır. Zynga tarafının %100 sahibi olduğu Türkiye’de kurulu ve burada operasyon sürdüren bir şirketimizin olması bence ülkemiz için de önemli olacaktır.

Webrazzi

Etiketler:

,