Video oyunlarında hile yapmak bir marifet değil. Özellikle de rekabetçi ve çevrim içi olan oyunlarda marifet değil bu hile mevzusu. Yine de Koreli olan bir grup oyuncu, Overwatch içerisinde çılgınlar gibi hile yapıyordu. Oyuncuların oyununu mahvediyordu bu hileciler. Activision Blizzard ise bu hilecileri yakaladı ve oyunda hile yaptıkları için tam 10 bin dolar ceza kesti.

Overwatch

Overwatch hilecileri yandı

Blizzard Kore cephesinden gelen açıklamalara göre ekip, Seoul Polis Departmanı ile birlikte çalıştı ve tam 13 adet hileciyi yakaladı. Bu hilecilerden 2 tanesinin cezası kesildi. Bu ceza ise bir oyuncu için uyarı, diğer oyuncu için ise 10 bin dolar idi. Uyarı alan oyuncu, eğer bu uyarının üzerine tekrar hile yaparken yakalanırsa, direkt olarak hapse atılacaktı. Diğer oyuncu ise para cezasını ödemek zorunda, başka bir çıkışı yok.

Peki, neden Blizzard Kore böyle agresif bir adım attı ve polis ile birlikte çalıştı? Çünkü Kotaku ekibinin raporuna göre 2016 ile 2017 yılları arasında Kore içerisindeki Overwatch oyuncuları ciddi anlamda hile kullanıyordu ve oyunun tüm huzuru kaçıyordu. Bu yüzden oyunun dağıtımcı ekibi de polis departmanları ile tam 1 senedir iş birliği içerisinde idi. Bu 1 senelik birlik boyunca 13 hileci yakalanmıştı ve gerisini de belirttik zaten. Benzer bir adımı Çin bölgesinde Tencent atmıştı, PlayerUnknown’s Battlegrounds için, mutlaka hatırlarsınız. Epic Games ekibi de aynı şekilde Fortnite için benzer bir adım atmıştı. Günümüzde hile yapmanın gerçek bir suç olarak anılması gerçekten hoş bir şey.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster