Günümüz oyunlarının çoğunda, ne yazık ki ganimet kutuları bulunuyor. Aslında bu özelliğin çok da kötü olduğunu söyleyemeyiz ama birtakım oyunlarda, artık durum kumara kadar varmış görünüyor. Bu durum, elbette sadece bizim fikrimiz değil. Aynı zamanda, son günlerde tartışılan bir mevzu olarak da karşımıza çıkıyor ganimet kutularının kumar sayılması konusu. Hatta, son çıkan haberlere göre, Belçika’da bulunan kumar yetkilileri, birtakım ganimet kutularını kumar olarak ilan etti.

Belçika

Belçika, ganimet kutuları konusunda adımlar atıyor

Geçtiğimiz günlerde, Hollanda’nın FIFA 18, Dota 2, PlayerUnknown’s Battlegrounds ve Rocket Games gibi oyunları göz önünde bulundurarak, bazı oyunları yasaklama konusunda adımlar attığı haberlerini duymuştuk. Şimdi de, Belçika içerisinde gerçekleşen yasaklama çalışmalarına şahitlik ediyoruz. Yapılan haberlere göre, Belçika da kendi çapında biraz araştırma yaptı ve Overwatch, FIFA 18 ile Counter-Strike: Global Offensive’in kumar içerdiği sonuçlarına vardı. Aslında, liste içerisinde Star Wars Battlefront II’yu da görecekmişiz fakat EA ekibi şartları değiştirmiş olduğu ve şu anda oyun içerisinde bulundurmadı için paçayı yırttı oyun.

Belçika’nın varmış olduğu sonuçlar da elbette birtakım kurallara göre belirleniyor. Öncelikle, bahsi geçen ürünün bir oyun olması şartı bulunuyor. 2. şart olarak, oyuncuların bir riski göze almaları ve bunun karşılığında bir şeyleri kaybetmeleri gerekiyor. Sonuç olarak, oyuncunun kazancı veya kaybı ile bitmesi gerekiyor 3. şarta göre. Son olarak ise, bahsini ettiğimiz diğer kuralların içerisinde şans unsurunun da bulunması gerekiyor. Eğer bir oyun, Belçika tarafından belirlenmiş olan bu 4 kuralı da çiğniyorsa, ülkenin kumar yetkililerine göre kumar içeriyor olduğu onaylanmış oluyor.

Açıkçasını sorarsanız, belirlenmiş olan şartların fazlasıyla mantıklı olduğunu düşünüyoruz. Belçika’daki kumar yetkililerinin de şaşırmış olduğu bir nokta olan, bahsi geçen oyunların kumarı alışkanlık haline getirmesi konusunda önemlerin alınmamış olması da, önemli bir nokta kesinlikle. Ayrıca, ülkenin kurallarına göre eğer oyun kumar içeriyorsa, 800.000 euro para cezası ve 5 yıla kadar hapis cezası da bulunuyor. Eğer işin içerisinde çocuklar da katılırsa, bu ceza 2 katına katlanıyor. Ülke tarafından bu tarz önemlerin alınması ve geliştirici şirketleri de bu konuda itmesi, biz oyuncuların kesinlikle işine gelecek bir durum. Umarız ki, gelecekte karşımıza çıkacak olan oyunlarda, bu tarz kumar ögeleri ile karşı karşıya kalmayız.

Etiketler: