Nintendo, 2022 senesinde yeni bir donanım duyurmayacak

Nintendo tarafından 2022 senesinde yeni bir konsol duyurusu bekliyorsanız, beklemeyin.


Nintendo şirketinin 2022 senesinde yeni bir donanım/konsol duyurmayacağı bildirildi. Nikkei ekibinin yeni bir makalesi, bahsi geçen şirketin Haziran 2022 içerisinde sona eren üç ay boyunca donanım ve yazılım satışlarında yıldan yıla düşüş gösteren son satış raporunu analiz etti. Bu makale, şirketin mevcut satış planını gerçekleştirmeye odaklanması nedeniyle, tamamen güvenli hale getirebildiği bileşenlerle yeterli Nintendo Switch birimi oluşturmaya odaklandığını iddia ediyor. Bu yayına konuşan ve Nintendo şirketinin başkanı olan Shuntaro Furukawa, “Normalde, zirvede olan yıl sonu satış sezonuna hazırlanmak için yaz aylarında envanter stoklarız. Bu yaz eskisi kadar çok üretim yapamıyoruz.” diyor.

Nintendo Switch

Shuntaro Furukawa, Nikkei platformuna şirketin Mart 2023 içerisinde sona eren mali yılda 21 milyon adet Nintendo Switch konsolu dağıtma hedefini hedeflediğini söylese de, parça tedarikiyle ilgili durum belirsizliğini koruyor. Kasım 2021 içerisinde bu şirket, bir sonraki oyun sistemi için konsepti ve lansman zamanlamasını hala dahili olarak tartıştığını söylemişti. Şirketin, donanım konsepti ve lansman zamanlaması hakkında hala iç tartışmalardan geçtiğini ve birçok önemli detayın henüz sonuçlanmadığını öne sürdüğü bildirildi.

Ek olarak bahsi geçen bu şirket, modern konsollarının hala yaşam döngüsünün orta aşamasında olduğuna inandığını ve yeni OLED temelli modeli ve çeşitli bir yazılım dizisinin desteklediği platform için altıncı bir büyüme yılı aradığını yineledi. Bu şirket, son çeyrekte 3,43 milyon adet Nintendo Switch konsolu daha sattı (geçen yılın aynı döneminde 4,45 milyona kıyasla) ve sistemin bugüne kadarki toplam ömrünü 111,08 milyona çıkardı. Bu yılın başlarında bahsi geçen konsol, tüm zamanların en çok satan Nintendo marka ev konsolu olarak zaten doğrulandı.