Mount & Blade II: Bannerlord – Yenilenen dövüş ve savaş sistemi nasıl işler?

Mount & Blade II: Bannerlord, ilk oyuna göre biraz daha farklı bir dövüş ve savaş sistemi içeriyor. Peki, bu sistemde bilmeniz gereken neler bulunuyor?

Mount & Blade serisinin ilk oyununda kullanılan dövüş ve savaş sistemi ile ikinci oyunda kullanılan sistem pek aynı değil. Bu yüzden de ilk oyundan, ikinci oyuna geçen oyuncular bazı yeni özellikleri gördüğü zaman şaşırabiliyor. Örnek vermek gerekirse, dar alanda savaşmak, Mount & Blade II: Bannerlord oyununda savaşmak ilk oyuna göre çok daha zor. Bu sebepten ötürü de sizler için bir rehber hazırlamak istedik. Bu rehber aracılığı ile yenilenen dövüş ve savaş sistemi hakkındaki en önemli birkaç noktadan bahsedeceğiz. Rehber yazımızın sonunda umuyoruz ki aradığınızı bulmuş olacaksınız.


Mount & Blade için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord, dar alanda savaşmayı zorlaştırıyor

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda düşmanlarla kafa kafaya çarpışmak, ilk oyuna göre çok daha farklı bir deneyim yaşatıyor. Bu video oyununda o şekilde çarpışmak, otomatik savunma sistemini devre dışı bırakıyor ve ilk oyundaki kalkan mekaniğini geri getirmiyor. Bu durumda da ön saflarda savaşa girerken, ilk birkaç darbede ölmeniz veya çok ciddi hasar almanız, çok yüksek bir ihtimal. Bu tip durumlarda ön safların ortasında değil, kanatlarda olmanız önerilir. Kanatlarda soldan veya üstten kılıç sallamak en mantıklı harekettir; öbür türlü salladığınız kılıç, dar alanda kalacağı için işlemeyecektir.

Ön saflarda işlerin değiştiği gibi zırhlı atlar da önemli güncellemeler geçirdi. Mesela, Mount & Blade II: Bannerlord oyunundaki zırhlı atlar çok daha güçlü ve bu yüzden de karşınızdaki rakip, eğer mızrak kullanmıyorsa, size herhangi bir şey yapabilmesi neredeyse imkansız. Eğer mümkünse, ordunuz ile savaşırken, süvariler ile birlikte savaşa katılıp, okçularınızı çok stratejik bir şekilde konumlandırmanız gerekiyor. Eğer piyadeler ile birlikte savaşa katılırsanız, biraz sıkıntı yaşayacaksınız. Yalnız, nerede savaşıyorsanız savaşın, oyundaki tek bir komboya önem vermeniz gerekiyor.

Hızlı bir şekilde sağ vuruşu yaptıktan hemen sonra üst vuruş yaparsanız, hızlı bir vuruş daha gerçekleştirilecektir. Bu, oyundaki tek kombodur ama yine de yapabileceğiniz bazı imza saldırılar vardır. Mesela, sağdan hazır olarak tuttuğunuz kılıcı 180 derece dönerek sallamak, Mevlana vuruşu yapmanızı sağlar. Bir de kalkan vuruşu vardır. Kalkanınızla savunmak yaparken E tuşuna basarsanız, güçlü bir saldırı yapabilirsiniz. Ayrıca savunma yapmadan yine E tuşuna basarsanız tekme atmayı başarabilirsiniz. Peki, tüm bu saldırıları ve daha fazlasını en iyi hangi silah tipleri ile yapabilirsiniz?

Kılıç ve balta tipi silahlardan en yüksek hasarı almak istiyorsanız, düşmanların üzerine son hızda koşup, zırhın en zayıf noktasına doğru saldırı yapmanız gerek. Aynı zamanda herhangi bir kılıcı savururken farenizi döndürme açınız, hareket hızınız ve rakibin sizin üzerine gelirken ki hareket hızı, sizin daha fazla hasar vermenizi sağlayabilir. Yalnız, aynı şekilde kılıçlarınızın veya baltalarınızın kör kısımlarının düşmana gelmesi, neredeyse hiçbir hasar vermeyecektir. Bu yüzden de fizik kurallarına biraz dikkat etmeniz gerekiyor Mount & Blade II: Bannerlord oyununu oynarken.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x