Mortal Kombat 1, serinin tarihindeki en önemli oyunlardan biridir. Mortal Kombat 1, bir Mortal Kombat oyunu olmanın ne anlama geldiğini yenileme sözü verdi ve gerçekten de bunu yaptı. Bu oyunun hikayesi serinin tarihinde ilk kez düzgün bir şekilde yeniden başlatılmakla kalmadı, aynı zamanda oynanış da önemli ölçüde değiştirildi. Dövüşe yaklaşma şeklini değiştirmek için Kameo karakterlerinin tanıtımı var.

Mortal Kombat 1 oyununu serinin tarihinde gerçekten yeni bir bölüm yapan şey, oyunun geri kalanının da farklı olması. Çoğu karakterin tonlarca farklı komboları, hava seçenekleri, karışıklıkları ve özel hareketleri var. Tüm bu değişiklikler yeni oyuncular için oyuna yaklaşmayı göz korkutucu bir görev gibi gösterse de, oyunda yeni oyuncuların kullanması için daha kolay olan ve oyuncuların oyuna alışmalarına yardımcı olabilecek birkaç dövüşçü var.

Raiden: Herhangi bir dövüş oyununda karakter seçmenin en iyi yolu, en havalı görünen veya oyuncu için oynaması en iyi olanı seçmektir. Bu oyun, Mortal Kombat 11 veya Injustice serisinden daha “zor” bir dövüş oyunu haline getiren bazı büyük değişikliklere sahip ve buradaki bazı karakterler, kendi başlarına karmaşık ve zengin olsa da, alışması çok daha kolay. Bunlardan ilki eski Şimşek Tanrısı Raiden. Bu karakter, Liu Kang’ın seçilmiş kişi olma görevini üstleniyor. Her zamanki yıldırım güçlerine ve daha da önemlisi Superman Fly hareketine sahip olsa da, artık biraz daha farklı. Bu farklılıklar onu oyuncular için kontrol etmesi daha kolay bir dövüşçü haline getiriyor. Raiden her zamankinden çok daha hızlı hissettiriyor; özel hareketlerinin hepsini uygulamak kolay ve dizelerini vurmak çok zor değil. Dahası, geleneksel baş üstü vuruşu da dahil olmak üzere bir ton farklı sağlam dizgiye erişimi var. Genel olarak, Raiden bir tür her işin ustasıdır, iyi kombolara sahiptir, savaşa oldukça iyi hakim olabilir ve tonlarca eğlenceli harekete sahiptir.

Liu Kang: Bu karakter Ateş Tanrısı statüsüne ve diğer şeylere rağmen, mirasına sadık kalıyor. Her şeyde harika olan sağlam bir dövüşçüdür. Bu da onu beceri ve deneyimlerinden bağımsız olarak neredeyse herkes için faydalı bir seçim haline getiriyor. Liu Kang oyundaki en iyi saldırılardan bazılarına sahiptir. Bunun da ötesinde, temel dizeleri, komboları genişletmek için birden fazla kez kullanılabilen bir fırlatıcıya sahiptir. Dragon Tail hareketi gülünç derecede hızlıdır ve aynı zamanda sağlam bir kombo sonlandırıcı görevi görür. Çok sayıda kolay kombo hasarına erişimi onu üst düzey bir dövüşçü haline getiriyor ve ona alışmak çok uzun sürmeyecek.

Baraka: Baraka her zaman hayranların favorisi olmuştur; Mortal Kombat 11 oyununda geliştiricilerden biraz sevgi gördü ve şimdi karakteri ete kemiğe büründü ve hatta bu oyunda kendi bölümüne sahip oldu. Bu oyundaki Baraka, önceki haline benziyor, ancak bu sefer kolay fırlatılabilir saldırısına erişimi yok ve bir şekilde çok daha acımasız. Ne olursa olsun, Baraka çok az yatırımla inanılmaz miktarda hasar verebilir. Kombo zamanlamalarını anlamak da oldukça kolaydır. Baraka’nın en önemli aracı, ona bolca hasara erişim sağlayan Baraka Barrage hareketidir. Kameo kullanmadan bile %30-35 hasarlı kombolara erişebilir.

Li Mei: Li Mei en çok talep edilen 3D dönemi karakterlerinden biriydi ve onun güncellenip tekrar ön plana çıktığını görmek güzel. Li Mei, tonlarca ilginç kombo ve baskı aracına sahip çok yönlü sağlam bir karakter. İyi bir saldırı kiti var, kombolar için rakipleri patlatan sağlam bir alçak dizisi ve ayrıca birkaç eğlenceli özel hareketi var. Biraz basit olsa da, özellikle çok fazla baş üstü hareketi olmadığı için, bu Kameo tarafından telafi edilebilir. Li Mei’nin kitinin en ilginç parçalarından biri de feneridir. Bu sadece kombolarda hasarı artırmak için kullanılmakla kalmaz, aynı zamanda bu oyunun ne kadar zıplama odaklı olduğu düşünüldüğünde çok yararlı olan bir anti-hava aracı olarak da işlev görür. Li Mei’nin ayrıca bir hava saldırısına ve bir dizi havalı görünümlü takla ve tekmeye erişimi vardır. Genel olarak biraz basit görünse de Li Mei çok iyi bir dövüşçü ve aşırı karmaşık olmaması onu yeni başlayanların göz atması için mükemmel kılıyor.

Johnny Cage: Johnny Cage her zaman Mortal Kombat serisinin en eğlenceli karakterlerinden biri olmuştur. Bu oyunda da çok sevildi. Johnny hikayedeki en önemli karakterlerden biri ve bunun dışında bile tonlarca eğlenceli acımasızlık, seslendirme, ünlü görünümleri ve elbette hareketleri var. Johnny, düşük beceri tabanına ancak çok yüksek beceri tavanına sahip karakterlerden biridir. Karakterin temellerini doğru bir şekilde öğrenmek çok zor değil, ancak ustalaşmak için çok çaba gerektiriyor. Tamamen komik olmasının yanı sıra, Johnny’nin bazı mükemmel normal kombolara erişimi vardır. Dizeleri etkileyici ve elbette ikonik saldırıları her zamanki gibi iyi. Sonuç olarak, Johnny eğlenceli ancak karmaşık bir karakterdir ve hem bir öğrenme aracı hem de uzun vadeli bir ana olarak almak için çok yararlıdır.

Mortal Kombat 1

Mortal Kombat 1 için internet sitemizde daha fazla rehber bulunuyor. Bu rehberlerin tamamını hemen aşağıdaki listemizden rahatlıkla görebilirsiniz.

Temel bilgiler

Ek bağlantılar

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster